Site Loader

Fala kontrowersji zalała albańskich fanów Eurowizji, jak i całą międzynarodową społeczność eurowizyjną po tym, jak albański nadawca RTSH opublikował szczegółowe wyniki wczorajszego Festivali i Këngës 58. Zwycięska propozycja miała niewielką przewagę nad główną faworytką konkursu, a głosy jurorów albańskich przekreśliły zupełnie gust jurorów międzynarodowych. Jakie padają zarzuty i komentarze?

O finałowych wynikach Festivali i Këngës zadecydowało wczoraj wieczorem pięcioro jurorów: dwóch albańskich i troje zaproszonych z innych krajów. Oddawali oni swoje głosy w skali 1-9, 10, 13 i 18 punktów. Poniżej zamieszczamy pełne wyniki, na podstawie dokumentów opublikowanych przez nadawcę RTSH zawierających ręcznie wypełnione przez jurorów rankingi wykonawców.

A – Christer Björkman; B – Dimitris Kontopoulos; C – Felix Bergsson; D – Mikaela Minga; E – Pita Petro

Artysta Piosenka A B C D E SUMA MIEJSCE
Arilena Ara Shaj 10 13 13 13 18 67 1
Elvana Gjata Me tana 18 18 18 2 8 64 2
Sara Bajraktari Ajër 13 10 10 8 9 50 3
Bojken Lako Malaseen 3 8 3 18 13 45 4
Era Rusi Eja merre 8 9 9 10 7 43 5
Kamela Islamaj Më ngjyros 6 6 4 9 10 35 6
Albërie Hadërgjonaj Ku ta gjej dikë ta dua 7 5 6 5 4 27 7
Valon Shehu Kutia e Pandorës 1 2 7 7 6 23 8
Tiri Gjoci Me gotën bosh 2 4 8 6 3 23 8
Robert Berisha Ajo nuk është unë 9 3 2 3 1 18 10
Gena Shqiponja e lirë 4 7 1 1 5 18 10
Olta Boka Botë për dy 5 1 5 4 2 17 12

Choć jurorzy zagraniczni byli jednogłośni w tym, że na Eurowizję 2020 powinna pojechać faworytka wielu fanów konkursu Elvana Gjata z piosenką “Me tana”, jurorzy z Albanii zdecydowanie zaniżyli takie wskazania, umieszczając Elvanę odpowiednio na piątym i przedostatnim miejscu. Z kolei każdy juror postawił zwyciężczynię konkursu Arilenę Arę na podium. Tym samym różnica w wynikach wyniosła trzy punkty i przyznała wygraną piosence “Shaj”. 

Obok zaniżenia wyniku Elvany Gjaty w oczy rzuca się faworyzowanie innego uczestnika festiwalu – Bojkena Lako. Artysta ma na koncie już wiele startów w Festivali i Këngës, w tym 2. miejsce w 2012 roku, i jest bardzo rozpoznawalną postacią albańskiego rynku muzycznego. Mężczyzna zdobył za swój utwór najwyższą i drugą najwyższą notę od albańskich jurorów, z którymi niejednokrotnie już współpracował.

Dopatrzono się także innego niewygodnego faktu: producentka tegorocznej edycji festiwalu – Vera Grabocka, jest jednocześnie menadżerką Arileny Ary! Ciężko stwierdzić, czy mogło mieć to jakikolwiek wpływ na przebieg konkursowych koncertów i ich wyników, ale po ich zakończeniu trwa silna dyskusja, w której zarzuca się produkcji nierówność szans. Jednocześnie zwolennicy Arileny podkreślają, że jej główna rywalka Elvana Gjata wielokrotnie zachowywała się opryskliwie względem innych osób wśród produkcji, obsługi, a nawet uczestników festiwalu, co mogło doprowadzić do spadku jej poparcia wśród lokalnych muzyków zasiadających w jury.

Kolejną palącą kwestią jest dla fanów koncepcja przygotowań zwyciężczyni FiK do Eurowizji 2020. W wywiadzie dla Wiwibloggs powiedziała, że być może do Rotterdamu pojedzie z anglojęzyczną wersją swojego utworu “Shaj”, a podczas after party w Tiranie miała przyznać, że jest to bardzo prawdopodobne, choć takie decyzje dopiero zapadną. Spowodowała tym samym dodatkową krytykę fanów Eurowizji i swoich własnych zwolenników, którzy w większości jej to odradzają, przypominając, jak negatywny wpływ na byłych albańskich reprezentantów miało tłumaczenie ich utworów na język angielski.

Co sądzicie o sytuacji w Albanii? Czy głosy zostały oddane obiektywnie? Jakie zmiany powinni wprowadzić Albańczycy w formacie Festivali i Këngës? Czy “Shaj” powinno zostać wykonane na Eurowizji po angielsku? Zapraszamy do dyskusji!

źródło: wiwibloggs.com, YouTube, zdjęcie: RTSH

Kamil Polewski

Mam 17 lat, a Eurowizję oglądam od dziecka - pierwszy konkurs, który pamiętam, to 2006 rok i występ Anny Vissi. Fanem stałem się w 2014 roku, a już dwa lata później śledziłem Eurowizję bardzo dogłębnie. Moje ulubione utwory to "1944", "Arcade" i "Quedate conmigo". Na co dzień jestem uczniem klasy społeczno-prawnej I LO w Inowrocławiu, interesuję się polityką, geografią i historią, a także językami obcymi i Skandynawią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *