Site Loader

Już w niedzielę poznamy zwycięzcę 58. edycji Festivali i Këngës, a tym samym reprezentanta Albanii na Konkurs Piosenki Eurowizji 2020 w Rotterdamie! W stawce jest dwadzieścia piosenek, ale która z nich ma największe szanse na wygraną? Na które piosenki warto zwrócić uwagę?

Jedną z faworytek jest Arilena Ara z piosenką “Shaj”. Od wielu lat jest wymieniana przez fanów Eurowizji jako wymarzona reprezentantka Albanii. Popularność zdobyła dzięki wygranej w programie X Factor. Jej utwór “Nentori” bardzo szybko stał się znany. Choć młoda artystka nie osiąga jeszcze spektakularnych sukcesów to jest bardzo mocną kandydatką, która może namieszać podczas tegorocznego Festivali i Këngës.

Bardzo ucieszyłem się widząc Arilenę wśród uczestników Festivali i Këngës. Znając jej twórczość liczyłem na coś bardziej radiowego, ale mimo to piosenka jest świetna. Budujące napięcie zwrotki i wyraziste refreny bardzo zapadają w pamięć. Jest to piosenka, której Albania absolutnie nie może się powstydzić. Życzę Arilenie wysokiego wyniku.

Wojtek, redaktor PFE

Warto zwrócić uwagę na Aldo Bardhi, młodego artystę, który walczy o wyjazd na Eurowizję z piosenką “Melodi”. To popowa propozycja, taneczna, a także bardzo współczesna. Takie właśnie utwory słyszymy teraz w największych rozgłośniach radiowych. Fani z wielu państw podkreślają, że ten utwór mógłby reprezentować Szwecję. Jest to też piosenka, która będzie się wyróżniać na scenie tegorocznego festiwalu.

Kanita powalczy o zwycięstwo z balladą “Ankth”. To bardzo emocjonalna kompozycja, świetnie stworzona, a także doskonale prezentująca zdolności wokalne młodej artystki. Choć na razie jest w cieniu innych piosenek, jednak zbiera coraz więcej wyświetleń w świetnym tempie, to fani śmiało twierdzą, że to właśnie ona ma szansę na niespodziewany, ale jakże zasłużony sukces! Czy tak się właśnie stanie?

Przeglądając tegoroczną stawkę FiK, byłem zaskoczony rozbieżnością między staroświeckimi szlagierami w lokalnym stylu a nowoczesnymi produkcjami nieodbiegającymi mocno od światowego poziomu. Mimo to za najlepszy i najbardziej poruszający utwór uznałem “Ankth” w wykonaniu Kanity. Swoją energią i mocnym przesłaniem przyćmi klasyczne utwory starego typu, a w festiwalowej oprawie albańskich preselekcji i z genialnym wokalem może zmieść swoją największą konkurencję. I tego Kanicie najbardziej życzę, bo do jej utworu z pewnością będę wracał i chętnie oddałbym na nią swój głos podczas Eurowizji w Rotterdamie!

Kamil, redaktor PFE

Co ciekawe, dużą liczbą wyświetleń może też pochwalić się duet Eli Fara i Stresi. Ich propozycja “Bohem” cieszy się popularnością głównie wśród Albańczyków, ze względu na typowe dla tego regionu brzmienie utworu. Wśród międzynarodowych obserwatorów konkursu, ten utwór nie cieszy się już taką przychylnością. Warto śledzić, jak poradzi sobie ta para!

Niespodziewaną faworytką tegorocznego festiwalu stała się też Era Rusi, której konkursowy utwór “Eja Merre” cieszy się dużą popularnością. Artystka znana jest już na albańskim rynku muzycznym, a teraz zwracają na nią uwagę fani Eurowizji z całego świata. Jej propozycja jest świeża, energiczna, oryginalna, porywająca do tańca, z duchem bałkańskich klimatów. To właśnie Era może stać się czarnym koniem konkursu!

Jednak największą faworytką jest Elvana Gjata – gwiazda albańskiej muzyki oraz najpopularniejsza uczestniczka tegorocznego Festivali i Këngës. “Me tana” osiągnęła już ponad 2 miliony wyświetleń w serwisie YouTube. Fani z całego świata wymieniają ją najczęściej jako zdecydowaną faworytkę. Elvana postawiła w konkursowym utworze na swój styl, który sprawia, że jej piosenki stają się wielkimi hitami – połączyła tradycyjne, albańskie brzmienia z nowoczesnym popem.

Myślę, że nie bez przyczyny Elvana stała się faworytką tegorocznych preselekcji. Od ogłoszenia jej w stawce festiwalu, nie mogłam doczekać się jej piosenki. Nie zawiodłam się. “Me tana” to świetna kompozycja, niebanalna, którą można świetnie zaprezentować na scenie. Uwielbiam to połączenie tradycji i nowoczesności. Elvana Gjata jest artystką, która nie boi się ryzykować, nie boi się błyszczeć, jest także niezwykle utalentowana. To jest utwór, który z pewnością rozrusza publikę! Elavana jest moją faworytką i uważam, że ma ogromne szanse na wygraną!

Joanna, redaktorka PFE

Więcej szczegółów tegorocznych preselekcji Albanii do 65. Konkursu Piosenki Eurowizji znajdziecie w naszym artykule:

Albania: Znamy kolejność występów podczas Festivali i Këngës oraz gwiazdy specjalne!

Nic nie jest jeszcze przesądzone. O wejście do finału 19 i 20 grudnia walczy dwadzieścia piosenek, w którym znajdzie się dziesięć propozycji. 22 grudnia czeka nas wieczór pełen emocji. Może wygrać faworytka, czarny koń festiwalu, a także ktoś, na kogo, nikt nie stawia. Albania lubi zaskakiwać. Warto obserwować, czym zaskoczy nas podczas wielkiego finału Festivali i Këngës.

Tegoroczny festiwal możecie śledzić pod tym LINKIEM.

Joanna Nowotka

Z Eurowizją jestem związana od małego, ponieważ co roku cała rodzina ją śledzi. Kocham Eurowizję za różnorodność, talenty i przymrużenie oka. Doceniam folkowe brzmienia oraz wyraziste, emocjonalne ballady. Na co dzień interesuje się Bałkanami i Bliskim Wschodem, więc reprezentacje tych państw przyciągają mnie najbardziej. Prywatnie, studiuję psychologię społeczną w Collegium Civitas.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *