Site Loader

Coraz bliżej do albańskiego Festivali i Këngës, będącego jednocześnie preselekcjami narodowymi. O reprezentowanie Albanii na Eurowizji 2020 powalczy 20 piosenek. Artyści zmierzą się najpierw w dwóch półfinałach, a zwycięzcę poznamy podczas wielkiego finału! Oprócz tego czekają nas występy zagranicznych gwiazd. Poznaliśmy także kolejność, w jakiej usłyszymy konkursowe piosenki.

Fani z uwagą przyglądają się albańskim preselekcjom. Będzie to pierwszy utwór Konkursu Piosenki Eurowizji 2020. Organizatorzy zadbali także o inne atrakcje dla widzów – każdego dnia festiwalu wystąpi gwiazda! Oto kolejność startowa artystów:

Pierwszy półfinał: 19 grudnia 2019

 1. Nadia and Genc Tukiçi – “Ju flet Tirana”
 2. Sara Bajraktari – “Ajër”
 3. Devis Xherahu – “Bisedoj me serenatën”
 4. Kanita Suma – “Ankth”
 5. Kamela Islamaj – “Më ngjyros”
 6. Bojken Lako – “Malaseen”
 7. Elvana Gjata – “Me tana”
 8. Aldo Bardhi – “Melodi”
 9. Renis Gjoka – “Loja”
 10. Albërie Hadërgjonaj – “Ku ta gjej dikë ta dua”

Drugi półfinał: 20 grudnia 2019

 1. Kastro Zizo – “Asaj”
 2. Tiri Gjoci – “Me gotën bosh”
 3. Olta Boka – “Botë për dy”
 4. Era Rusi – “Eja merre”
 5. Wendi Mancaku – “Ende”
 6. Robert Berisha – “Ajo nuk është unë”
 7. Gena – “Shqiponja e lirë”
 8. Eli Fara & Stresi – “Bohemë”
 9. Arilena Ara – “Shaj”
 10. Valon Shehu – “Kutia e Pandorës”

Finał: 22 grudnia 2019

W wielkim finale o wygraną powalczy 10 piosenek. Z każdego półfinału zostanie wyłonione 5 najlepszych piosenek.

Gwiazdy specjalne

Podczas trzech wieczorów Festivali i Këngës na scenie zobaczy wielkie gwiazdy! Podczas pierwszego półfinału wystąpi Mahmood, laureat drugiego miejsca podczas tegorocznej Eurowizji. Giusy Ferrieri zaprezentuje się drugiego dnia. Za to podczas finału wystąpi Eleni Foureira, która zajęła drugie miejsce na Eurowizji 2018.

Albania zadebiutowała na Eurowizji w 2004 roku, w Stambule, i od tamtego czasu wyniki tego państwa w Konkursie możemy zaliczyć do przeciętnych. Albańczycy ani razu nie stanęli na podium. Najbliżej zwycięstwa była Rona Nishliu, która w 2012 reprezentowała swój kraj z utworem “Suus”. Artystka uplasowała się na 5. pozycji z zaskakującym wynikiem 146 punktów. W tym roku, w czerwono-czarnych barwach wystąpiła Jonida Maliqi. Wraz z piosenką zatytułowaną “Ktheju Tokës” awansowała do Wielkiego Finału, gdzie zdobyła łączną sumę 90 punktów, co pozwoliło jej na zajęcie 17. miejsca.

Joanna Nowotka

Z Eurowizją jestem związana od małego, ponieważ co roku cała rodzina ją śledzi. Kocham Eurowizję za różnorodność, talenty i przymrużenie oka. Doceniam folkowe brzmienia oraz wyraziste, emocjonalne ballady. Na co dzień interesuje się Bałkanami i Bliskim Wschodem, więc reprezentacje tych państw przyciągają mnie najbardziej. Prywatnie, studiuję psychologię społeczną w Collegium Civitas.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *