Site Loader

Rok temu Australijczycy po raz pierwszy zdecydowali się na wybór swojego reprezentanta za pośrednictwem preselekcji. Do odbywającego się w bajkowym Gold Coast Australia Decides zakwalifikowało się dziesięciu wspaniałych artystów, którzy niewątpliwie uczynili konkurs wydarzeniem na najwyższym poziomie. Popularność, jaką program cieszył się wśród widzów oraz zadowalające dziewiąte miejsce, które zdobyła wyłoniona w ten sposób Kate Miller-Heidke zmotywowały telewizję SBS do ponownego zorganizowania narodowego finału. Przez ostatni miesiąc uczestnicy tegorocznej odsłony preselekcji publikowali swoje propozycje, z którymi powalczą o reprezentowanie Australii podczas 65. Konkursu Piosenki Eurowizji w Rotterdamie. Czy pośród nich znajduje się utwór, który ma szansę przynieść pierwsze zwycięstwo dla tego kraju?

Finałowa stawka Australia Decides 2020 zawiera dziesięć różnorodnych piosenek z wielu gatunków muzycznych. Dużo z nich całkowicie odstaje od klimatów, w jakich utrzymane były kompozycje Australii w ostatnich latach. Usłyszymy je na żywo już za tydzień, 8 lutego, podczas finału w Gold Coast. Zwycięzca wystąpi w maju na scenie w Rotterdamie, gdzie zmierzy się w rywalizacji o eurowizyjne trofeum!

O reprezentowanie Australii podczas tegorocznej Eurowizji powalczą:

Jaguar Jonze – Rabbit Hole

Montaigne – Don’t Break Me

Mitch Tambo – Together

iOTA – Life

Casey Donovan – Proud

Jack Vidgen – I Am King I Am Queen

Vanessa Amorosi – Lessons Of Love

Diana Rouvas – Can We Make Heaven

Didirri – Raw Stuff

Jordan-Ravi – Pushing Stars

Kto z nich zasługuje na wygraną preselekcji i otrzymanie biletu do Rotterdamu?

Australia po raz pierwszy wystąpiła na Eurowizji w roli uczestnika w 2015 roku, podczas jubileuszowej, sześćdziesiątej edycji Konkursu. Z racji wysokiego wyniki, jaki zdołał zdobyć Guy Sebastian z piosenką Tonight Again, Europejska Unia Nadawców zdecydowała się na umożliwienie Australijczykom kolejnych startów. Zaledwie rok po swoim debiucie, ówczesna reprezentantka Dami Im wywalczyła swoim utworem Sound Of Silence 2. miejsce w Wielkim Finale, co do tej pory jest najlepszym rezultatem uzyskanym przez ten kraj. Po czterech latach wyboru wewnętrznego, telewizja SBS postanowiła zorganizować preselekcje. Ich zwyciężczyni, Kate Miller-Heidke, zaprezentowała się na scenie w Tel Avivie z propozycją Zero Gravity. Artystka uplasowała się na 9. pozycji z dorobkiem 284 punktów.

Maciej Karcz

Eurowizję śledzę nieprzerwanie od 2014 roku. Tym, co przyciąga mnie do tego widowiska jest przede wszystkim jednoczenie kultur z najskrytszych zakątków Europy i poznawanie coraz to ciekawszych brzmień. Szczególną sympatią w konkursie darzę Australię oraz kraje Półwyspu Iberyjskiego - Hiszpanię i Portugalię. Na co dzień interesuję się językami obcymi, podróżami i fotografią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *