Site Loader

Białoruski nadawca publiczny BTRC ogłosił szczegóły tegorocznych preselekcji do 65. Konkursu Piosenki Eurowizji w Rotterdamie. Po zmianie kształtu konkursu w zeszłym roku i licznych kontrowersjach związanych z wyborem białoruskiego reprezentanta, kraj powraca do poprzednich zasad.

Nadawca BTRC ogłosił nabór do preselekcji, które wyłonią reprezentanta Białorusi podczas Eurowizji 2020 w Rotterdamie. Do 17 stycznia mogą zgłaszać się artyści nie tylko pochodzący z Białorusi, ale również spoza jej granic. Kandydaci muszą zgłosić swoje konkursowe piosenki spełniające regulamin Eurowizji. Po pięciu dniach ogłoszona zostanie lista uczestników przesłuchań na żywo, które odbędą się w Mińsku 27 stycznia. Casting będzie transmitowany na żywo w Internecie, następnie poznamy decyzję komisji, która wyłoni do 12 finalistów.

Nie jest znana data finału preselekcji, jednak już wiemy, że odbędą się one według starych zasad. Zwycięzcę ponownie wyłoni połączenie punktów od jury i telewidzów w stosunku 50/50. W zeszłym roku o wynikach “za prośbą artystów” zadecydowało wyłącznie jury, które prawie maksymalny możliwy wynik przyznało Zenie, według doniesień usilnie faworyzowanej przez nadawcę. Pojawiły się plotki o łapówce, którą rodzina współprowadzącej Eurowizji Junior 2018 miała przekazać BTRC wzamian za wybór Zeny na białoruską reprezentantkę.

Białoruś zadebiutowała na Eurowizji w 2004 roku, jednak przez pierwsze trzy lata startów nie awansowała do finału. Największy sukces jak dotąd przyszedł w 2007 roku za sprawą piosenki “Work your magic”, z którą Dmitriy Koldun zajął 6. miejsce. Następnie kraj awansował do finału tylko pięciokrotnie, nie odnosząc w nim większych sukcesów. Do Tel Awiwu w białoruskich barwach pojechała Zena z piosenką “Like it”. Po minimalnym pokonaniu Tulii z Polski dziewczyna awansowała do finału, w którym za sprawą 18 punktów od jury (22. miejsce) i 13 punktów od telewidzów (23. miejsce), zajęła 24. miejsce

Źródło: BTRC, ESCXtra.com, zdjęcie: eurovision.tv

Kamil Polewski

Mam 17 lat, a Eurowizję oglądam od dziecka - pierwszy konkurs, który pamiętam, to 2006 rok i występ Anny Vissi. Fanem stałem się w 2014 roku, a już dwa lata później śledziłem Eurowizję bardzo dogłębnie. Moje ulubione utwory to "1944", "Arcade" i "Quedate conmigo". Na co dzień jestem uczniem klasy społeczno-prawnej I LO w Inowrocławiu, interesuję się polityką, geografią i historią, a także językami obcymi i Skandynawią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *