Site Loader

Kolejni artyści ujawniają swój start w przyszłorocznych preselekcjach do Eurowizji na Litwie, a krajowy nadawca publiczny ogłasza nowe szczegóły konkursu! Dziś poznaliśmy skład prowadzących Eurovizijos atranka 2020 – preselekcje zmienią nieco swoją formę, a budżet zostanie podzielony inaczej. Co będziemy mogli zobaczyć na Litwie już wkrótce?

Jak poinformował dzisiaj nadawca LRT, Gabriele Martirosian i Giedrius Masalskis (reprezentant kraju z grupą LT United w 2006 roku, który ogłosił wyniki głosowania litewskiego jury na Eurowizji w tym roku) po raz drugi z rzędu będą prowadzącymi litewskich preselekcji do Eurowizji Eurovizijos atranka. Ponadto, w roli gospodyni green roomu dołączy do nich Ieva Zasimauskaitė, pięciokrotna uczestniczka eliminacji i reprezentantka Litwy na Eurowizji 2018 z piosenką “When we’re old”. Zajęła na niej 12. miejsce.

Šiandien naujienų diena. Aš dalyvausiu Eurovizijoje! Tik šį kartą kitaip. Svajonės pildosi 🥰@redamphotography @lrt.lt #TvEurovision

Opublikowany przez Ievę Zasimauskaite Poniedziałek, 23 grudnia 2019

Format preselekcji został ponownie nieco zmodyfikowany. Od tego roku każdy artysta może zgłosić tylko jeden utwór, a ilość części konkursu została ograniczona z siedmiu do sześciu. Jeszcze kilka lat temu litewskie preselekcje trwały 9-10 tygodni, dzięki czemu zyskały potoczne miano “maratonu”. W przyszłym roku odbędą się trzy odcinki eliminacyjne: w każdym z 12 uczestników wyeliminowana zostanie połowa. Następnie odbędą się dwa półfinały, w których spośród 9 uczestników jurorzy i telewidzowie wybiorą po czterech finalistów. „Eurovizijos“ dainų konkurso nacionalinė atranka 2020 rusza już 11 stycznia i będzie odbywała się co sobotę aż do finału 15 lutego! System głosowania w konkursie pozostał bez zmian, ale jurorzy nie będą już komentować każdego występu – będą je oglądać zza zamkniętych drzwi. Organizatorzy preselekcji postanowili też zaprzestać pokazywania cząstkowych wyników głosowania widzów w trakcie koncertów. Szczegółowe wyniki poznamy dopiero po ich zakończeniu.

Oto lista artystów i piosenek, których obecność w stawce litewskich preselekcji do Eurowizji 2020 została do tej pory potwierdzona:

 • aika – “Paradas”
 • Aistė Pilvelytė
 • Alen Chicco
 • Donata Virbilaitė – “Made the Wax”
 • Gabrielius Vagelis
 • Moniqué – “Make Me Human”
 • Ruslanas Kirilkinas
 • Ruta Loop
 • THE ROOP
 • Tiramisu – “Release”
 • Twosome
 • Vitalijus Špokaitis – “Nemušk savęs”

Litwa zadebiutowała na Eurowizji w 1994 roku, zajmując ostatnie miejsce z 0 punktów z utworem “Lopšinė mylimai”. Powróciła do stawki w 1999 roku i od tamtej pory wszystkie swoje propozycje wybrała poprzez publiczne preselekcje. Po latach porażek osiągnęła swój pierwszy sukces za sprawą grupy LT United. W 2006 roku z satyrycznym utworem “We are the winners” zajęła 6. miejsce, najlepsze w historii startów Litwy. Od tamtej pory Litwini przeważnie awansowali do finałów, ale nie zajmowali w nich najwyższych miejsc. Passę niepowodzeń przerwał w 2016 roku Donny Montell ze swoją piosenką “I’ve been waiting for this night”, zajmując 9. miejsce. Na wysokim 12. miejscu uplasowała się dwa lata później Ieva Zasimauskaitė. Do Tel Awiwu w litewskich barwach pojechał Jurij Veklenko z utworem “Run with the lions”. W półfinale zdobył 16 punktów od jury (17. miejsce) i 77 punktów od telewidzów (8. miejsce), zajmując z sumą 93 punktów 11. miejsce; do awansu zabrakło mu 1 punktu.

Kto powinien reprezentować Litwę na Eurowizji 2020? Czy kraj ma szanse wygrać wkrótce konkurs?

źródło: ESCxtra

Kamil Polewski

Mam 17 lat, a Eurowizję oglądam od dziecka - pierwszy konkurs, który pamiętam, to 2006 rok i występ Anny Vissi. Fanem stałem się w 2014 roku, a już dwa lata później śledziłem Eurowizję bardzo dogłębnie. Moje ulubione utwory to "1944", "Arcade" i "Quedate conmigo". Na co dzień jestem uczniem klasy społeczno-prawnej I LO w Inowrocławiu, interesuję się polityką, geografią i historią, a także językami obcymi i Skandynawią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *