Site Loader

Przez dwanaście lat Konkurs Piosenki Eurowizji transmitowany był czarno-białej telewizji, która dla większości Europejczyków była luksusem. W 1968 roku pięć państw pokazało Eurowizję w Londynie w kolorze. Od tego momentu większość archiwalnych materiałów z największego muzycznego show na świecie zachowywana była w kolorowej, o wiele lepszej jakości. Niemniej, już wcześniej istniała technologia, która umożliwiała robienie kolorowych zdjęć, a współcześnie popularne jest odnawianie zdjęć czarno-białych tak, by wyglądały na współczesne. Przygotowaliśmy dla Was zestawienie dziesięciu zdjęć z pierwszych kilku edycji Eurowizji z dokładnie tymi samymi lub nieco innymi wersjami tych zdjęć zrobionymi w kolorze lub komputerowo zabarwionymi!

🇨🇭 Szwajcaria 1958: Lys Assia podczas występu z piosenką “Giorgio”
🇳🇱 Holandia 1959: Teddy Scholten po zwycięstwie z piosenką “Een beetje”
🇩🇪 Niemcy 1962: Conny Froboess podczas występu z piosenką “Zwei kleine Italiener”
🇦🇹 Austria 1962: Eleonore Schwarz podczas operetkowego występu z utworem “Nur in der Wiener Luft”
🇩🇰 Dania 1963: małżeństwo Grethe & Jørgena Ingmannów podczas zwycięskiego występu z utworem “Dansevise” i tuż po nim
🇮🇹 Włochy 1964: Gigliola Cinquetti podczas zwycięskiego występu z utworem “Non ho l’eta”
🇱🇺 Luksemburg 1965: France Gall podczas zwycięskiego występu z utworem “Poupée de cire, poupée de son”
🇧🇪 Belgia 1966: Tonia podczas występu z utworem “Un peu de poivre, un peu de sel”
🇦🇹 Austria 1966: Udo Jürgens podczas zwycięskiego występu z utworem “Merci, Chérie”
🇬🇧 Wielka Brytania 1967: zwyciężczyni Sandie Shaw wraz z Udo Jürgensem i kompozytorami jej piosenki “Puppet on a string”

Czy macie ulubione momenty z najdawniejszych lat Eurowizji? Czy powinno bardziej dbać się o historię konkursu? Może znacie inne ciekawe zdjęcia, których czarno-białe oryginały można porównać z nowszymi wersjami w kolorze?

Kamil Polewski

Mam 17 lat, a Eurowizję oglądam od dziecka - pierwszy konkurs, który pamiętam, to 2006 rok i występ Anny Vissi. Fanem stałem się w 2014 roku, a już dwa lata później śledziłem Eurowizję bardzo dogłębnie. Moje ulubione utwory to "1944", "Arcade" i "Quedate conmigo". Na co dzień jestem uczniem klasy społeczno-prawnej I LO w Inowrocławiu, interesuję się polityką, geografią i historią, a także językami obcymi i Skandynawią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *