Site Loader

20 września 2019 tysiące młodych ludzi na całym świecie bierze udział w Młodzieżowym Strajku Klimatycznym! Także w wielu polskich miastach uczniowie zwracają uwagę na zaniedbywania problemu zmian klimatu i niszczenia środowiska naturalnego. Nasza redakcja dokłada do tego swoją cegiełkę i prezentuje wybrane eurowizyjne piosenki, które na przestrzeni lat poruszały właśnie tę tematykę. 

Katja Ebstein – “Diese Welt” (🇩🇪Niemcy 1971)

Problem niszczenia przyrody na międzynarodowej scenie muzycznej był zauważany już dość dawno temu! W 1971 roku reprezentantka Niemiec Zachodnich na Eurowizji w Dublinie, Katja Ebstein (z pochodzenia Polka!), w utworze “Diese Welt” (pol. ten świat), śpiewała o możliwych skutkach niszczenia środowiska naturalnego. Pytała w nim, czy krystalicznie czyste rzeki i zielone lasy nadal mogły istnieć, a może już było dla nich za późno! Tekst utworu wymienia smog nad miastami i olej pokrywający plaże. Propozycja zyskała poparcie jurorów i zajęła 3. miejsce.

Samantha Janus – “A message to your heart” (🇬🇧Wielka Brytania 1991)

Na fali zmian politycznych w Europie podczas “jesieni ludów” również Eurowizja stała się miejscem dla utworów z przesłaniem dla świata wchodzącego w nowe czasy. Typowana do zwycięstwa na Eurowizji w Rzymie brytyjska piosenka “A message to your heart” Samanthy Janus odnosiła się do politycznej ignorancji, przeciw której występują też współcześnie strajkujący młodzi ludzie. Utwór zainspirowany głodem w biednych rejonach świata i zbyt dużą konsumpcją w krajach Europy i Ameryki, zajął 10. miejsce.

Alyosha – “Sweet people” (🇺🇦Ukraina 2010)

Przenosząc się do XXI wieku, jako pierwszą na naszej liście wymieniamy piosenkę Alyoshy z Ukrainy. Wokalistka utwór “Sweet people” potraktowała jako apel do ludzkości w reakcji na niszczenie świata, zarówno przenośnego, jak i dosłownego. Zwróciła uwagę na przyszłe pokolenia, które patrzą na to, jak dorośli rujnują planetę i zmieniają ją w gruzy. W Oslo propozycja bardziej przekonała do siebie jurorów niż telewidzów, ale i tak uplasowała się na wysokim 10. miejscu.

Paradise Oskar – “Da da dam” (🇫🇮Finlandia 2011)

Niszczenie natury z perspektywy dziecka ukazał reprezentant Finlandii rok później, Paradise Oskar. Do Düsseldorfu pojechał z piosenką “Da da dam”, która opowiadała historię chłopca imieniem Peter: gdy dowiedział się o zanieczyszczaniu planety, postanowił sam wyruszyć w świat i nie wracać, dopóki go nie uratuje. I choć chciał spotkać się z królem i parlamentem, nikt go nie chciał słuchać. – Bardzo wymowne we współczesnym świecie przesłanie nie spotkało się z wybitnym odbiorem w Europie i postawiło utwór na 21. miejscu. Jednak reakcja publiczności w arenie na widok zdjęcia kuli ziemskiej pojawiającego się na ekranie była bardzo emocjonalna, a dziennikarze w centrum prasowym przyznali Finowi swoją nagrodę za najlepszy występ.

Kasia Moś – “Flashlight” (🇵🇱Polska 2017)

W tym felietonie postanowiliśmy także wyróżnić naszą reprezentantkę, Kasię Moś. Od wielu lat działa na rzecz praw zwierząt, a także jest wielką zwolenniczką szacunku do natury, a także wsparcia wszystkich uciśnionych. Właśnie taką tematykę, skupioną przede wszystkim na cierpieniu zwierząt, poruszyła w eurowizyjnym utworze “Flashlight”, z którym reprezentowała nasz kraj na Eurowizji w 2017 roku, zajmując 22. miejsce.

Ana Kodra – “Don’t touch my tree/Mos ma prekni pemën” (🇦🇱Albania 2017, Eurowizja Junior)

Eurowizja Junior okazuje się świetną płaszczyzną do szerzenia przesłania o ochronie środowiska naturalnego. Przede wszystkim należy wymienić utwór o wymownym tytule “Don’t touch my tree”, który 9-letnia wówczas Albanka Ana Kodra wykonała w Tbilisi w 2017 roku. Piosenka o ochronie drzew, które są tak delikatne, jak dzieci, zajęła 13. miejsce.

Manw – “Perta” (🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿Walia 2018, Eurowizja Junior)

Debiut Walii na Eurowizji Junior w 2018 roku także wiązał się z przesłaniem o ochronie środowiska. Piosenka “Perta” wykonana przez Manw w języku walijskim dotyczy, podobnie jak niemiecki utwór z 1971 roku, granic wytrzymałości natury. Na jak długo cieszyć się możemy powietrzem, którym można oddychać? Czy w przyszłości będziemy się uśmiechać? – Takie pytania w tekście utworu zadaje podmiot świadomy tego, że są rzeczy ważniejsze od samolubnych potrzeb ludzkości. Mimo to, Walia zajęła ostatnie, 20. miejsce.

Darude ft. Sebastian Reijman – “Look away” (🇫🇮Finlandia 2019)

Na dorosłej Eurowizji po ośmiu latach Finowie powrócili z utworem o ludzkiej ignorancji względem potrzeb środowiska naturalnego. Znany z przeboju “Sandstorm” Darude, który został wybrany reprezentantem Finlandii w Tel Awiwie, konkursową piosenkę “Look away” napisał zainspirowany smogiem i zanieczyszczeniami, które widział podczas swojego pobytu w Delhi. Z wokalem Sebastiana Reijmana utwór zajął na Eurowizji ostatnie miejsce w półfinale.

Malena Ernman – “La voix” (🇸🇪Szwecja 2009)

Na zakończenie warto podkreślić związek Eurowizji z… Gretą Thunberg! 16-latka, która niedawno spotkała się z Barackiem Obamą i otrzymała wyróżnienie od Amnesty International, stała się twarzą Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Jej działania na rzecz walki ze zmianami klimatu zostały docenione w skali świata, ale mało kto wie, że jej mama – Malena Ernman, brała udział w Eurowizji! 10 lat temu śpiewaczka operowa zwyciężyła Melodifestivalen z utworem “La voix” i w szwedzkich barwach zajęła na konkursie w Moskwie 21. miejsce. Greta miała wtedy sześć lat!

Przesłanie o walce z niszczeniem środowiska i zmianami klimatu będzie także niósł utwór “Podigni glas” Dariji Vračević z Serbii na tegorocznej Eurowizji Junior w Gliwicach. Jego premiera – wkrótce!

Które z wymienionych utworów najbardziej zaskoczyły Was przesłaniem? Jakich piosenek mogło zabraknąć na naszej liście? Czy problem globalnego ocieplenia powinien być częściej pokazywany w trakcie takich wydarzeń, jak Eurowizja?

Kamil Polewski

Mam 17 lat, a Eurowizję oglądam od dziecka - pierwszy konkurs, który pamiętam, to 2006 rok i występ Anny Vissi. Fanem stałem się w 2014 roku, a już dwa lata później śledziłem Eurowizję bardzo dogłębnie. Moje ulubione utwory to "1944", "Arcade" i "Quedate conmigo". Na co dzień jestem uczniem klasy społeczno-prawnej I LO w Inowrocławiu, interesuję się polityką, geografią i historią, a także językami obcymi i Skandynawią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *