Site Loader

Cała Polska zastanawia się, czy po ponownym zwycięstwie w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci, nasz kraj zdobędzie przywilej organizacji konkursu po raz drugi z rzędu. Aplikację o taką możliwość potwierdził tuż po zwycięstwie Viki Gabor prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski, ale sam przyznał, że zrozumie odmowną decyzję. Jednak dziś z listy kontrkandydatów wykruszył się kolejny kraj, mogący ugościć Eurowizję Junior!

Możliwość organizacji przyszłorocznej Eurowizji Junior w Hiszpanii wykluczyła ostatnio szefowa tamtejszej delegacji na Eurowizję. Wciąż mówiło się jednak o potencjalnych staraniach innych państw – zdecydowanie najczęściej wymienianym kandydatem był Kazachstan, który w tym roku wygrał głosowanie jurorów i ostatecznie, z sumą 227 punktów zajął 2. miejsce. Jeszcze przed swoim debiutem w konkursie rok temu Kazachowie wyrazili chęć jego organizacji w swojej stolicy, czyli Nursułtan lub nowoczesnej, ogromnej arenie w Ałmatach, gdzie też zorganizowali preselekcje do zeszłorocznej Eurowizji Junior. Postulowali jednak o przesunięcie konkursu na październik ze względu na surowe warunki atmosferyczne w końcu listopada. Dzisiaj Europejska Unia Nadawców potwierdziła w oświadczeniu dla portalu Eurofestivales, że kazachski nadawca Khabar Agency – z racji niepełnego członkostwa i współpracy wyłącznie na poziomie stowarzyszenia – nie może organizować eurowizyjnych wydarzeń międzynarodowych, tym samym pomimo wyrażonych chęci, nie zorganizuje Eurowizji Junior w 2020 roku. 

Oprócz Polski, w grę wchodzić mogą tak naprawdę jedynie dwa kraje – Armenia oraz Rosja. Oba państwa w tym roku poniosły największe porażki w historii swoich startów, co może odsuwać je od chęci organizacji całego wydarzenia. Mało prawdopodobny jest powrót konkursu do Gruzji lub na Maltę czy Białoruś, a pozostałe duże stacje w Europie zmagają się z innymi wydatkami. Holendrzy organizują Eurowizję 2020 w Rotterdamie, Francuzi mają wiele wątpliwości co do eurowizyjnych przygotowań w przyszłym roku oraz ponownie zmienili szefa swojej delegacji, natomiast Włosi nie są zainteresowani organizacją konkursu – odrzucili już taką propozycję po swoim zwycięstwie w Eurowizji Junior 2014. O tym, kto zorganizuje kolejną dziecięcą Eurowizję, dowiemy się wkrótce – w zeszłym roku oświadczenie padło 10 grudnia! Plotki głoszą, że Telewizja Polska jako swoje propozycje wystawiła Atlas Arenę w Łodzi i Netto Arenę w Szczecinie.

Czy wykluczenie możliwości zorganizowania Eurowizji Junior w Kazachstanie automatycznie oznacza stuprocentową pewność ponownego wyboru Polski do tej roli? Jakie inne państwa mogłyby wysunąć propozycję bycia gospodarzem? Jakie miasta w Polsce mogłyby ugościć konkurs?

źródło: eurovoix.com

Kamil Polewski

Mam 17 lat, a Eurowizję oglądam od dziecka - pierwszy konkurs, który pamiętam, to 2006 rok i występ Anny Vissi. Fanem stałem się w 2014 roku, a już dwa lata później śledziłem Eurowizję bardzo dogłębnie. Moje ulubione utwory to "1944", "Arcade" i "Quedate conmigo". Na co dzień jestem uczniem klasy społeczno-prawnej I LO w Inowrocławiu, interesuję się polityką, geografią i historią, a także językami obcymi i Skandynawią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *