Site Loader

Zakończył się finał izraelskich preselekcji do 65. Konkursu Piosenki Eurowizji. Zwycięzca HaKokhav HaBa L’Eurovizion rozpocznie pracę nad potencjalnymi piosenkami na Eurowizję, a najlepsza z nich zostanie wybrana w oddzielnym konkursie za miesiąc. Jak wyglądał finał izraelskiego maratonu preselekcyjnego, kto będzie bronił barw Izraela w Rotterdamie? 

Runda 1

  • Pojedynek 1 wygrał Orr Amrami-Brockman, który zaśpiewał piosenkę “Aba”, zdobywając 73% głosów. Poparcie 66% głosujących zdobyła Eden Alene po zaśpiewaniu “Where have you been” Rihanny.
  • Pojedynek 2 wygrała Ella-Lee Lahav z wykonaniem “Into you” Ariany Grande – 75% poparcia. 61% głosów nie wystarczyło na awans Gayi Shaki, która zaśpiewała utwór “My immortal” Evanescence.
  • Spośród wyeliminowanych uczestniczek telewidzowie mieli za zadanie uratować jedną i przyznać jej awans do finału. Stosunkiem 62% : 38% głosów widowni awansowała Eden Alene. 

Runda 2

O wynikach drugiej rundy finału zadecydowali użytkownicy aplikacji konkursu i jurorzy w stosunku 50/50. W skład komisji jurorskiej weszli stali jurorzy programu: Asaf Amdursky, Keren Peles, Shiri Maimon, Static & Ben-El Tavori i Itay Levi oraz jurorzy specjalni: Netta – izraelska zwyciężczyni Eurowizji 2018, Gal Ohowski i Margalit Tsanani, Fall Beggar i kompozytorzy zwycięskich piosenek z Eurowizji – Kobi Visa (“Hallelujah”, 1979) oraz Yoav Guinea i Zvika Peake (“Diva”, 1998). Telewidzowie w aplikacji Mako oddali kilka milionów głosów. Oto wyniki:

# Uczestnik Jurorzy Telewidzowie (%) Suma
1 Eden Alene – “Halo” (Beyoncé) 110 150 (50%) 260
2 Ella-Lee Lahav – “Roar” (Katy Perry) 92 90 (30%) 182
3 Orr Amrami-Brockman – “Haim lhiot bah mehhoav” 98 60 (20%) 158

Eden Alene to 19-letnia zwyciężczyni izraelskiego X Factora w 2017 roku. Dziewczyna o etiopskich korzeniach ma już doświadczenie na rynku muzycznym, przygotuje ona cztery eurowizyjne propozycje, które wykona 3 marca podczas konkursu HaShir HaBa L’Eurovizion. Tam stały panel jurorski izraelskich preselekcji (5% głosów), profesjonalne jury kompozytorów (65% głosów) i telewidzowie (30%) wybiorą najlepszy utwór, który będzie reprezentował Izraelczyków w Rotterdamie.

Izrael zadebiutował na Eurowizji w 1973 roku – kraj reprezentowała wówczas Ilanit z utworem “Ey sham”, zajmując 4. miejsce. Od samego początku jego obecność w konkursie wywoływała liczne kontrowersje na tle politycznym, co szczególnie widoczne było w latach 70-tych. Izrael wygrał Eurowizję w 1978 roku z utworem “A-Ba-Ni-Bi” Izhara Cohena; swój sukces powtórzył w Jerozolimie rok później, triumfując z kultowym “Hallelujah” w wykonaniu Gali Atari oraz Milk & Honey. Kolejne sukcesy na Eurowizji osiągnęli m.in. Avi Toledano, Ofra Haza, Yardena Arazi i Duo Datz. W oparach kontrowersji Izrael po raz trzeci wygrał Eurowizję w 1998 roku – transpłciowa artystka Dana International wygrała konkurs z utworem “Diva”. Kolejne starty bywały mniej i bardziej udane, ale kraj kilkakrotnie plasował się w pierwszej dziesiątce stawki. Czwarte zwycięstwo odniósł za sprawą Netty i jej barwnej piosenki “Toy” w 2018 roku, dzięki czemu Tel Awiw został organizatorem Eurowizji 2019. Tam gospodarzy reprezentował Kobi Marimi z utworem “Home”. Zdobył 0 punktów od jury, ale dzięki 35 punktom od telewidzów (19. miejsce), zajął ostatecznie 23. miejsce.

Kamil Polewski

Mam 17 lat, a Eurowizję oglądam od dziecka - pierwszy konkurs, który pamiętam, to 2006 rok i występ Anny Vissi. Fanem stałem się w 2014 roku, a już dwa lata później śledziłem Eurowizję bardzo dogłębnie. Moje ulubione utwory to "1944", "Arcade" i "Quedate conmigo". Na co dzień jestem uczniem klasy społeczno-prawnej I LO w Inowrocławiu, interesuję się polityką, geografią i historią, a także językami obcymi i Skandynawią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *