Site Loader

W naszej facebookowej grupie zakończyła się seria ankiet porównująca propozycje z tegorocznej Eurowizji w Tel Awiwie do nadchodzącej Eurowizji Junior w Gliwicach. Które kraje przyciągnęły największą uwagę? Które piosenki zdobyły największe poparcie, a między którymi toczyła się wyrównana walka? Zapraszamy do podsumowania! 

W ankietach pojawiło się szesnaście państw, które wystąpiły zarówno podczas Eurowizji 2019, jak i wezmą udział w Eurowizji Junior. Stosunkiem 13:3 zwyciężyły propozycje dorosłe. Trzy piosenki dziecięce, które się wyłamały, to utwory “Bim bam toi” Carli z Francji, która pokonała “Roi” Bilala Hassaniego, “Banshee” Anny Kearney z Irlandii, który członkowie naszej grupy woleli od “22” Sarah McTernan, a także polska piosenka “Superhero” w wykonaniu Viki Gabor. Ankieta dotycząca Polski cieszyła się największą aktywnością, a 89% głosujących preferowało polską propozycję na Eurowizję Junior od “Fire of love (Pali się)” Tulii.

Trzy kraje z największym zainteresowaniem, to oprócz Polski: Francja, Północna Macedonia i Hiszpania – są to państwa wymieniane jako potencjalni kandydaci do zwycięstwa w Eurowizji Junior. Z kolei trzy piosenki, które zdobyły najwięcej głosów, to odpowiednio z wynikami 96%, 94% i 93% poparcia, zdobywcy trzech pierwszych miejsc na Eurowizji 2019: “Arcade” – zwycięska piosenka z Holandii, “Soldi” z Włoch (2. miejsce) oraz “Scream” z Rosji (3. miejsce). Najmniejszym zainteresowaniem cieszyły się propozycje gruzińskie, a najmniejsza różnica w głosach, bo tylko 14 p.p, to wynik ostatniej ankiety – hiszpańskiej, w której Miki pokonał Melani Garcię.

W podsumowaniu: członkowie naszej grupy oddali 1584 głosy w ankietach, z czego 64,27% trafiło na konta piosenek z dorosłego Konkursu Piosenki Eurowizji. Pozostałe 35,73% (w tym 8,84% zdobyte przez “Superhero”) zdobyły utwory juniorskie.

W Eurowizji Junior 2019 udział weźmie 19 państw, w tym powracająca po trzynastoletniej przerwie Hiszpania. Gospodarzem konkursu zostały Gliwice wspierane przez cały region Śląska po tym, jak oferta Telewizji Polskiej zwyciężyła w procesie wyboru organizatora tegorocznego konkursu. Udało się to dzięki zwycięstwu Roksany Węgiel podczas zeszłorocznej Eurowizji Junior w Mińsku. W Gliwicach Polskę będzie reprezentowała Viki Gabor z piosenką “Superhero”, a konkurs pod hasłem “Share the Joy” 24 listopada poprowadzą Ida Nowakowska, Roksana Węgiel i Olek Sikora. Transmisja o godzinie 16:00 na antenie TVP1!

Co sądzicie o poziomie Eurowizji Junior 2019? Które piosenki przebijają swoją jakością propozycje dorosłych artystów i spokojnie mogłyby walczyć na “dużej” Eurowizji? Zapraszamy do dyskusji i dołączenia do naszej grupy na Facebooku! [LINK]

Kamil Polewski

Mam 17 lat, a Eurowizję oglądam od dziecka - pierwszy konkurs, który pamiętam, to 2006 rok i występ Anny Vissi. Fanem stałem się w 2014 roku, a już dwa lata później śledziłem Eurowizję bardzo dogłębnie. Moje ulubione utwory to "1944", "Arcade" i "Quedate conmigo". Na co dzień jestem uczniem klasy społeczno-prawnej I LO w Inowrocławiu, interesuję się polityką, geografią i historią, a także językami obcymi i Skandynawią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *