Site Loader

Od tygodnia w niemieckojęzycznych mediach mówi się o tym, że swojego reprezentanta na Eurowizję 2020 wybrała już Austria! Nadawca ORF, w przygotowaniach do przyszłorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji, miał wytypować ostatnio zarówno artystę, który na niego pojedzie, jak i jego piosenkę! Czyje nazwisko najczęściej pojawia się w mediach?

W mediach społecznościowych zahuczało, kiedy pojawiła się informacja o zamknięciu procesu selekcji reprezentanta Austrii na 65. Konkursie Piosenki Eurowizji w Rotterdamie! Decyzja miała zapaść już 11 listopada. Wytwórnia I.B Music & Production ogłosiła, że w ścisłej trójce kandydatów branych pod uwagę w typowaniach reprezentanta Austrii, znalazła się jej podopieczna Thea Devy. To jej nazwisko jest najczęściej wymieniane w mediach jako prawdopodobna reprezentantka Austrii w Rotterdamie. Dziewczyna rozpoczęła profesjonalną współpracę z wytwórnią w 2017 roku.

Obok Thei mówiło się też o Sarze de Blue (preselekcje San Marino w 2018 roku) oraz Hyäne Fischer, która starała się o wyjazd do Tel Awiwu z utworem “Im Rausch der Zeit”, co podobno było bliskie skutku. Nie wiemy, czy w tym roku wokalistki podjęły negocjacje.

Austria zadebiutowała na Eurowizji podczas jej drugiej edycji w 1957 roku. Po raz pierwszy triumfowała już w 1966 roku utworem “Merci, cherie” w wykonaniu Udo Jürgensa, dzięki czemu kolejny konkurs odbył się w Wiedniu. W następnych dekadach startów państwu nie szło najlepiej, ale osiągnęło ono kilka wysokich wyników. W czołówce znaleźli się: Waterloo & Robinson (5. miejsce, 1976), Thomas Forstner (5. miejsce, 1989) i Alf Poier (6. miejsce, 2003). Niestety, austriaccy reprezentanci aż siedmiokrotnie zajmowali ostatnie miejsce. Austria wycofała się ze startów na lata 2008-2010, ale powróciła, wchodząc do finału z piosenką Nadine Beiler. Po kolejnych porażkach cały świat spojrzał na ten kraj, kiedy w 2014 roku wygrał Eurowizję za sprawą utworu “Rise like a Phoenix” w wykonaniu drag queen Conchity Wurst. Tym samym jubileuszową 60. edycję konkursu zorganizowano w Wiedniu. W ostatnich latach Austria zachodziła daleko w konkursie, a w 2018 roku Cesar Sampson wygrał głosowanie jury! Ostatecznie zajął 3. miejsce ze swoim utworem “Nobody but you”; jego sukcesu w Tel Awiwie nie powtórzyła jednak Paenda. Przełamała dobrą passę, zajmując z piosenką “Limits” przedostatnie 17. miejsce w półfinale z sumą 21 punktów, bez ani jednego punktu z głosowania widzów.

Kto powinien reprezentować Austrię na Eurowizji 2020? Czy państwo odbije się od dna i ponownie osiągnie wielki sukces? Czekamy z niecierpliwością!

źródło: esc-kompakt.de

Kamil Polewski

Mam 17 lat, a Eurowizję oglądam od dziecka - pierwszy konkurs, który pamiętam, to 2006 rok i występ Anny Vissi. Fanem stałem się w 2014 roku, a już dwa lata później śledziłem Eurowizję bardzo dogłębnie. Moje ulubione utwory to "1944", "Arcade" i "Quedate conmigo". Na co dzień jestem uczniem klasy społeczno-prawnej I LO w Inowrocławiu, interesuję się polityką, geografią i historią, a także językami obcymi i Skandynawią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *