Site Loader

Jak podają katalońskie media, andorski nadawca ze wsparciem partii rządzącej powróci do stawki Konkursu Piosenki Eurowizji po ponad dekadzie nieobecności. Za decyzją stoi Ministerstwo Turystyki, które opowiedziało się za rozwojem promocji kraju na arenie międzynarodowej. 

“RTVA powróci do konkurs, ale najpierw musi być zrealizowana kwestia finansowa” – powiedział w komunikacie dla prasy przedstawiciel rządzącej partii w Andorze, Democrates. Decyzja odkładana była wielokrotnie, ale ostatecznie andorski nadawca nie powrócił na Eurowizję po wycofaniu się ze stawki w 2010 roku. Od roku pojawiały się informacje o wspólnym starcie telewizji z Andory wraz z lokalną telewizją katalońską, która pomogła małemu księstwu przy przygotowania do debiutu w 2004 roku.

Były dyrektor generalny RTVA Enric Castellet powiedział: “Chcę naszego powrotu dla poruszającej prasy, sieci, która nie przestaje komentować i milionów widzów, którzy nas oglądają, co przekłada się na świetny rozgłos dla Andory, którego prawie nie da się osiągnąć w inny sposób”. Poparcie dla powrotu kraju na Eurowizję wyraziły niektóre reprezentantki Andory w konkursie. Fakt, że Andora nie znalazła się na oficjalnej liście 41 uczestników 65. Konkursu Piosenki Eurowizji w Rotterdamie, sugeruje powrót kraju do stawki w 2021 roku.

Andora przy wsparciu Katalończyków zadebiutowała na Eurowizji w 2004 roku, organizując rozbudowane preselekcje. Zwyciężczyni konkursu – Marta Roure, w półfinale Eurowizji w Stambule zdobyła wyłącznie 12 punktów od Hiszpanii i nie awansowała do finału. Rok później pochodząca z Holandii Marian van de Wal również nie przeszła półfinału, a jej następczyni Jenny jedynie z “ósemką” od Hiszpanii zajęła w półfinale ostatnie miejsce. Złą passę miał przełamać zespół Anonymous z utworem “Salvem el món”, który Andora wysłała do Helsinek. Pomimo wysokich typowań grupa zdobyła 80 punktów, zajmując 12. miejsce na 28 półfinalistów, odpadając z konkursu. Stanowi to i tak najwyższy wynik kraju w konkursie, gdyż jego dwie ostatnie reprezentantki – Gisela oraz Susanne Georgi, również nie awansowały do finału. Andora jest jedynym krajem, który w swoich latach uczestnictwa nigdy nie wystąpił w finale Eurowizji. Od 2010 roku nigdy nie znalazł się w stawce i nie wróci do konkursu w 2020 roku.

Co sądzicie o powrocie Andory na Eurowizję? Które występy tego małego kraju lubicie najbardziej?

źródło: eurovoix.com, El Nacional

Kamil Polewski

Mam 17 lat, a Eurowizję oglądam od dziecka - pierwszy konkurs, który pamiętam, to 2006 rok i występ Anny Vissi. Fanem stałem się w 2014 roku, a już dwa lata później śledziłem Eurowizję bardzo dogłębnie. Moje ulubione utwory to "1944", "Arcade" i "Quedate conmigo". Na co dzień jestem uczniem klasy społeczno-prawnej I LO w Inowrocławiu, interesuję się polityką, geografią i historią, a także językami obcymi i Skandynawią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *