Site Loader

Odliczanie do Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2019 nabiera tempa! Emocje przed przyjazdem młodych artystów do Gliwic rosną; w ostatnich dniach poznaliśmy szczegóły dotyczące wyborów, przed którymi staną poszczególne kraje biorące udział w tegorocznej Eurowizji Junior. Dowiedzieliśmy się m.in. jak wygląda wybór francuskiego reprezentanta do Gliwic, kto stworzył eurowizyjną piosenkę dla przyszłego reprezentanta Walii oraz kto zawalczy o występ w barwach Rosji. 

Źródła we Francji podają, że France Télévisions w swoim wyborze waha się pomiędzy dwiema młodymi wokalistkami, z których obie mają być związane są z programem The Voice Kids, którego zwyciężczyni Angélina reprezentowała kraj w zeszłym roku, zajmując 2. miejsce.

“Calon yn curo” to tytuł piosenki, którą wykona w Gliwicach reprezentant Walii. Utwór napisali Sylvia Strand, Ed Holden oraz John Gregory – reprezentanci Cypru na dorosłej Eurowizji w 2010 roku, którzy z utworem “Life looks better in spring” zajęli 21. miejsce. Artyści, którzy w najbliższy wtorek zmierzą się ze sobą w preselekcjach Chwilio am Seren, to: Sophia, Cerys, Erin, Y Minis, Carys i Mackenzie & Rhiannon. Rok temu debiutująca Walia zajęła na Eurowizji Junior ostatnie miejsce.

Preselekcyjne utwory z kilkumiesięcznym opóźnieniem opublikowali Rosjanie. Głosowanie internetowe trwa i zostanie zamknięte na dzień przed finałem konkursu, który odbędzie się 24 września. Połączenie jego wynikiem z głosami profesjonalnego jury wyłoni reprezentanta Rosji w Gliwicach. Aktualnymi liderami są Tatyana Mezhentseva i Oorzhak Denberel z utworem “Vremya dlya nas”, którzy na koncie mają ponad 31% głosów internautów! Posłuchać piosenek, a po zalogowaniu także oddać głos możecie [TUTAJ] W zeszłym roku Anna Filipchuk z piosenką “Unbreakable” zajęła 10. miejsce, najgorsze w historii rosyjskich startów.

Poniżej zamieszczamy kalendarz preselekcji przed Eurowizją Junior 2019:

  • 20 września (piątek) – Białoruś – finał
  • 22 września (niedziela) – Polska – 3 odcinek 
  • 22 września (niedziela) – Irlandia – 4 odcinek
  • 24 września (wtorek) – Rosja – finał
  • 24 września (wtorek) – Walia – finał
  • 28 września (sobota) – Holandia – finał
  • 29 września (niedziela) – Polska – finał
  • 29 września (niedziela) – Irlandia – półfinał
  • 6 października (niedziela) – Irlandia – finał

Jedyne kraje, które nie ogłosiły jeszcze żadnych szczegółów dotyczących swoich reprezentantów w Gliwicach, to Albania, Portugalia i Włochy. Pozostałe państwa wybrały już swoich przedstawicieli, a dwa z nich: Armenia i Ukraina, mają już wytypowane swoje utwory!

Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci odbywa się od 2003 roku. Tegoroczna edycja odbędzie się w 24 listopada w Gliwicach za sprawą zwycięstwa oferty Telewizji Polskiej w wyborze miasta-gospodarza. W zeszłym roku w Mińsku reprezentantka Polski Roksana Węgiel zwyciężyła szesnastą Eurowizję Junior z piosenką “Anyone I want to be”. W Gliwicach wystartuje dziewiętnaście reprezentacji, w tym powracająca po trzynastoletniej przerwie Hiszpania.

Kamil Polewski

Mam 17 lat, a Eurowizję oglądam od dziecka - pierwszy konkurs, który pamiętam, to 2006 rok i występ Anny Vissi. Fanem stałem się w 2014 roku, a już dwa lata później śledziłem Eurowizję bardzo dogłębnie. Moje ulubione utwory to "1944", "Arcade" i "Quedate conmigo". Na co dzień jestem uczniem klasy społeczno-prawnej I LO w Inowrocławiu, interesuję się polityką, geografią i historią, a także językami obcymi i Skandynawią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *