Site Loader

Już za siedem dni odbędzie się finał 17. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci. Gliwice powitają widzów w całej Europie i Australii, by wskazać następcę, następczynię lub następców Roksany Węgiel. Wciąż pojawiają się organizacyjne wątpliwości, które padają głównie w social mediach. Przygotowaliśmy zatem zestaw dwunastu kwestii, na które odpowiadamy. Zapraszamy też do zadawania innych pytań na naszym Facebooku i Instagramie (@polscyfanieurowizji)! 

1. Czy można jeszcze kupić bilety na Eurowizję Junior?

Wykupione zostały już wszystkie bilety na finał konkursu w niedzielę, oprócz biletów grupowych do loży w cenie od 10 tysięcy złotych – można jednak próbować odkupić je od kogoś. Dostępne są też częściowo bilety na koncert jurorski dzień wcześniej. (źródło: ebilet.pl)

2. Jakie są zasady głosowania? 

Głosowanie będzie standardowo podzielone w stosunku 50/50 pomiędzy jury ekspertów a głosy telewidzów oddawane online. Głosowanie w Internecie odbędzie się na www.jesc.tv i będzie trwało przez 48 godzin przed transmisją finału konkursu oraz przez 15 minut po ostatnim występie. Można oddawać głosy z całego świata, w tym na swój własny kraj, ale należy wskazać 3, 4 lub 5 utworów. Do punktów przyznanych przez jury zostaną dodane punkty z głosowania online, rozdzielone z tej samej puli proporcjonalnie do zdobytych głosów. Jury przyzna łącznie 1102 punkty – piosenka, która zdobędzie np. 10% głosów online, otrzyma 10% tej puli, czyli 110 punktów. Punkty online będą dopisywane w nowy sposób, czyli nie rosnąco, a w kolejności odwrotnej do rankingu jury.

3. Kim są jurorzy oceniający występy?

W każdym kraju w ramach jury zagłosuje troje dorosłych i dwoje dziecięcych muzyków. Nie wiadomo jeszcze, kto zasiądzie w polskim jury, a Europejska Unia Nadawców nie publikuje oficjalnych składów komisji na Eurowizji Junior. W zeszłym roku dowiedzieliśmy się o składzie naszego jury poprzez social media – byli w nim Damian Ukeje, Saszan, Majka Jeżowska, Zuzia Janik oraz Milena Grigoryan. W tym roku jak na razie jedynie Hiszpania opublikowała skład jury: kompozytor i producent Pablo Panilla, zwyciężczyni Eurowizji Junior 2004 Maria Isabel i piosenkarka Natalia Rodriguez oraz dwoje dzieci z Orchestra de la Comunidad w Madrycie.

4. Czy na Eurowizji Junior wystąpi Duncan Laurence? Kto wystąpi gościnnie?

Nie, pomimo koncertu w warszawskim klubie Proxima dzień później oraz występu w The Voice of Poland dzień wcześniej, zwycięzca Eurowizji 2019 Duncan Laurence nie pojawi się na Śląsku podczas Eurowizji Junior. W Gliwicach na rozpoczęcie koncertu wystąpi Roksana Węgiel ze swoim zwycięskim utworem “Anyone I want to be”, a wszyscy uczestnicy wezmą udział w tzw. Flag Parade do muzyki Gromeego. Z kolei w przerwie na głosowanie Roxie zaprezentuje nową piosenkę, a uczestnicy konkursu zaśpiewają tzw. Common Song pod tytułem “Share the joy”, który jest także kompozycją Gromeego, nagraną przez Ulę Kowalską. Z kolei w Katowicach podczas Ceremonii Otwarcia w poniedziałek 18 listopada wystąpi grupa 4Dreamers z utworem “Ina Pro-Pro” oraz zespół Śląsk.

5. Czy Polska w razie ponownej wygranej zorganizuje kolejną Eurowizję? 

Choć taka deklaracja padła ze strony prezesa zarządu TVP Jacka Kurskiego podczas finału “Szansy na sukces”, nie można się spodziewać ponownego organizowania konkursu w Polsce. Nie każdy zwycięzca Eurowizji Junior zdobywa możliwość organizacji konkursu. Chęć ugoszczenia tegorocznej edycji Eurowizji Junior wyrazili m.in. Ormianie. Nigdy nie zdarzyły się też dwie wygrane z rzędu. Nawet w przypadku zwycięstwa Viki Gabor, Eurowizja Junior 2020 odbędzie się prawdopodobnie w innym kraju, choć jej powrót do Polski nie jest niemożliwy.

6. Kiedy odbędą się próby? 

Próby stand-in bez udziału właściwych uczestników konkursu już się odbyły. Pierwsza seria głównych prób odbędzie się we wtorek i środę, ale dla mediów i publiki otwarta będzie dopiero ich druga seria w czwartek i piątek. Poniżej zamieszczamy plan eurowizyjnego tygodnia.

7. Gdzie można oglądać Eurowizję Junior?

Eurowizja Junior 2019 będzie transmitowana od 16:00 do 18:30 na antenie TVP 1, TVP Polonia oraz na oficjalnych stronach i kanale YouTube Junior Eurovision Song Contest. Ponadto, Ceremonia Otwarcia w poniedziałek w godzinach 16:00-17:30 będzie transmitowana na ww. oficjalnych mediach eurowizyjnych i prawdopodobnie w TVP Info. W Internecie obejrzymy również konferencję prasową z udziałem zwycięzcy Eurowizji Junior w niedzielę ok. 19:00.

8. Kto ogłosi wyniki głosowania jury i będzie komentował Eurowizję Junior?

Komentatorem TVP będzie tradycyjnie Artur Orzech. Nie wiemy jeszcze, kto poda wyniki głosowania polskiego jury; być może będzie to któraś z finalistek “Szansy na sukces”. Inne kraje ogłosiły już swoich rzeczników: zeszłoroczne uczestniczki Eurowizji Junior ogłoszą punkty z Albanii (Efi Gijka), Serbii (Bojana Radovanović) i Ukrainy (Darina Krasnovetska). Z kolei Tamar Edilashvili będzie komentowała konkurs dla nadawcy z Gruzji.

9. Czego nie wolno wnosić do areny, jakie flagi można posiadać? 

Do areny wnieść można najprawdopodobniej wyłącznie produkty kupione na jej terenie, telefony komórkowe i flagi. W przeciwieństwie do Konkursu Piosenki Eurowizji nie jest publikowana pełna lista przedmiotów zakazanych, wobec czego najbezpieczniej jest pozostawić wszystkie rzeczy w szatni. Regulamin EBU przewiduje wyłącznie flagi państw członkowskich ONZ, flagę Unii Europejskiej oraz flagę społeczności LGBT+. Nie wiadomo, jak odnosi się to do Eurowizji Junior, zwłaszcza ze względu na obecność Walii w konkursie. Ponadto, niedozwolone są flagi na dużych kijach. Możliwe jest wniesienie małych flag podobnych do chorągiewek lub flag większych, do trzymania w rękach czy na plecach.

10. O której godzinie najlepiej pojawić się w arenie?

W przypadku miejsc na trybunach, problem zajęcia miejsce nie będzie, gdyż bilety przewidują konkretne siedzenie, które wystarczy znaleźć. Jednak jeżeli chcemy zająć miejsce przy samej scenie, mając bilet do fan zone, najlepiej jest być na miejscu jak najwcześniej. Do hali będzie można wejść od ok. 14:00.

11. W jakiej kolejności odbywają się próby, w jakiej kolejności wystąpią uczestnicy? 

Próby odbywają się według angielskiej kolejności alfabetycznej: w godzinach od 10 do 16 jednego dnia występują kraje od Albanii do Malty, a kolejnego – od Północnej Macedonii do Ukrainy. Właściwa kolejność występów zostanie ustalona przez produkcję konkursu po tym, jak podczas Ceremonii Otwarcia nastąpi wylosowanie numeru startowego gospodarza – Polski oraz nazw państw, które wystąpią jako pierwsze i jako ostatnie. Tym samym kolejność ta będzie znana już we wtorek i według niej odbędą się próby generalne.

12. Ilu dziennikarzy znajduje się w Centrum Prasowym?

W Centrum Prasowym akredytowanych jest ok. 200 dziennikarzy, z czego połowę stanowią Polacy, a połowę obcokrajowcy.

W Eurowizji Junior 2019 udział weźmie 19 państw, w tym powracająca po trzynastoletniej przerwie Hiszpania. Gospodarzem konkursu zostały Gliwice wspierane przez cały region Śląska po tym, jak oferta Telewizji Polskiej zwyciężyła w procesie wyboru organizatora tegorocznego konkursu. Udało się to dzięki zwycięstwu Roksany Węgiel podczas zeszłorocznej Eurowizji Junior w Mińsku. W Gliwicach Polskę będzie reprezentowała Viki Gabor z piosenką “Superhero”, a konkurs pod hasłem “Share the Joy” 24 listopada poprowadzą Ida Nowakowska, Roksana Węgiel i Olek Sikora. Transmisja o godzinie 16:00 na antenie TVP1!

Eurowizja Junior już za tydzień! Jakie macie odczucia przed konkursem? Na kogo zamierzacie głosować? Czekamy na dalsze pytania na naszym fan page’u!

Źródła: Dziennik Eurowizyjny, eurowizja.org, junioreurovision.tv, informacje własne; zdjęcie:

Kamil Polewski

Mam 17 lat, a Eurowizję oglądam od dziecka - pierwszy konkurs, który pamiętam, to 2006 rok i występ Anny Vissi. Fanem stałem się w 2014 roku, a już dwa lata później śledziłem Eurowizję bardzo dogłębnie. Moje ulubione utwory to "1944", "Arcade" i "Quedate conmigo". Na co dzień jestem uczniem klasy społeczno-prawnej I LO w Inowrocławiu, interesuję się polityką, geografią i historią, a także językami obcymi i Skandynawią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *