Site Loader

Przygotowania do przyszłorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji trwają w krajach w najlepsze, jesteśmy na progu pierwszych preselekcji wyłaniających uczestników Eurowizji 2020, ale ostatni gospodarze konkursu zaskoczyli nas informacją o przyszłych planach! Izrael potwierdził swój start w konkursie w 2021 roku, przedstawiając zamysł nowego sposobu poszukiwania swoich reprezentantów. 

Izraelski nadawca KAN ogłosił, że zmieni format swoich preselekcji do Konkursu Piosenki Eurowizji w 2021 roku. Rozpoczęto poszukiwania zespołu produkcyjnego, który zaproponuje najlepsze pomysły na organizację eliminacji. Wiadomo już jednak, że będą one nadawane na głównym kanale KAN11, a ich gospodynią będzie Lucy Ayoub – jedna z prowadzących tegorocznej Eurowizji w Tel Awiwie. Wyłonieni zostaną w nich zarówno reprezentant Izraela na Eurowizji, jak i jego utwór.

Obecnie, format HaKokhav Haba L’Eurovizion organizowany jest przez prywatną stację Keshet. Od 2015 roku przez ten konkurs wybiera się początkującego artystę, który w barwach Izraela pojedzie na Eurowizję z piosenką przygotowaną specjalnie dla niego. Tym samym publiczność nie ma wpływu na utwór, który zostanie wykonany na międzynarodowej scenie. Talent show wybierające reprezentanta Izraela w Rotterdamie trwa od 20 listopada; do tej pory nadano już 12 odcinków eliminacyjnych.

Izrael zadebiutował na Eurowizji w 1973 roku – kraj reprezentowała wówczas Ilanit z utworem “Ey sham”, zajmując 4. miejsce. Od samego początku jego obecność w konkursie wywoływała liczne kontrowersje na tle politycznym, co szczególnie widoczne było w latach 70-tych. Izrael wygrał Eurowizję w 1978 roku z utworem “A-Ba-Ni-Bi” Izhara Cohena; swój sukces powtórzył w Jerozolimie rok później, triumfując z kultowym “Hallelujah” w wykonaniu Gali Atari oraz Milk & Honey. Kolejne sukcesy na Eurowizji osiągnęli m.in. Avi Toledano, Ofra Haza, Yardena Arazi i Duo Datz. W oparach kontrowersji Izrael po raz trzeci wygrał Eurowizję w 1998 roku – transpłciowa artystka Dana International wygrała konkurs z utworem “Diva”. Kolejne starty bywały mniej i bardziej udane, ale kraj kilkakrotnie plasował się w pierwszej dziesiątce stawki. Czwarte zwycięstwo odniósł za sprawą Netty i jej barwnej piosenki “Toy” w 2018 roku, dzięki czemu Tel Awiw został organizatorem Eurowizji 2019. Tam gospodarzy reprezentował Kobi Marimi z utworem “Home”. Zdobył 0 punktów od jury, ale dzięki 35 punktom od telewidzów (19. miejsce), zajął ostatecznie 23. miejsce.

Czy zmiany przyniosą Izraelowi jeszcze większe sukcesy na Eurowizji? Czy kraj wygra konkurs w 2021 roku? Kto powinien go reprezentować w przyszłości? Czekamy na Wasze opinie!

źródło: eurovoix.com

Kamil Polewski

Mam 17 lat, a Eurowizję oglądam od dziecka - pierwszy konkurs, który pamiętam, to 2006 rok i występ Anny Vissi. Fanem stałem się w 2014 roku, a już dwa lata później śledziłem Eurowizję bardzo dogłębnie. Moje ulubione utwory to "1944", "Arcade" i "Quedate conmigo". Na co dzień jestem uczniem klasy społeczno-prawnej I LO w Inowrocławiu, interesuję się polityką, geografią i historią, a także językami obcymi i Skandynawią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *