Site Loader

Choć Mołdawia nadal nie potwierdziła oficjalnie, że wystartuje w 65. Konkursie Piosenki Eurowizji w Rotterdamie, eurowizyjne media zalała fala informacji o rezygnacji mołdawskiego nadawcy z organizacji preselekcji i już dokonanego wyboru! Co według przecieków dzieje się za zamkniętymi drzwiami w TRM? Czym Mołdawia może zaskoczyć w przyszłym roku?

Począwszy od bloga EurovisionFun i jego partnerów, do mediów wyciekła informacja o potwierdzeniu startu Mołdawii w przyszłorocznej Eurowizji. Do Rotterdamu prawdopodobnie nie pojedzie jednak zwycięzca preselekcji O Melodie Pentru Europa, które wybrały prawie wszystkich dotychczasowych reprezentantów Mołdawii. Nadawca TRM miał zdecydować się na wybór wewnętrzny, a według informatorów rozmowy z wytypowanym artystą i kompozytorami już miały miejsce! Do roli reprezentanta Mołdawii podczas Eurowizji 2020 miał zostać wybrany bardzo znany artysta, którego nazwisko zostanie opublikowane wkrótce.

Mołdawia zadebiutowała na Eurowizji w 2005 roku i wszystkich reprezentantów oprócz Natalii Barbu w 2007 roku wybrała poprzez konkurs O Melodie Pentru Europa. Debiut kraju był bardzo udany: zespół Zdob și Zdub zajął 6. miejsce. W kolejnych latach państwo wypadało bardzo dobrze: tylko raz odpadło w półfinale, a pięciokrotnie znalazło się w pierwszej połowie finałowej stawki. Dobrą passę przerwało ostatnie miejsce Cristiny Scarlat w półfinale Eurowizji 2014, a awansu nie wywalczyli dwaj kolejni reprezentanci kraju. Sukces przyszedł w 2017 roku, kiedy Mołdawię ponownie reprezentował znany z mema “Epic Sax Guy” zespół SunStroke Project. Piosenka “Hey, mamma!” zdobyła 3. miejsce, najlepszy wynik Mołdawii w historii startów. W 2018 roku kraj reprezentowała grupa DoReDos z propozycją “My lucky day” – w finale grupa zajęła świetnie 10. miejsce. Z nadzieją kontynuowania sukcesów do Tel Awiwu Mołdawianie wysłali Annę Odobescu z balladą “Stay”. Wokalistka wsparta przez tworzącą w piasku artystkę Kseniyę Simonovą wystąpiła w drugim półfinale Eurowizji 2019, w którym jurorzy przyznali jej 58 punktów (8. miejsce), a telewidzowie 27 punktów (13. miejsce), co dało sumę 85 punktów, czyli 12. miejsce, bez awansu. 

Co sądzicie o prawdopodobnych zmianach w Mołdawii? Kim może być znana osoba wybrana podobno do wyjazdu w barwach tego kraju do Rotterdamu? Kto powinien reprezentować kraj w przyszłości?

źródła: escxtra.com, wiwibloggs.com; zdjęcie: eurovision.tv

Kamil Polewski

Mam 17 lat, a Eurowizję oglądam od dziecka - pierwszy konkurs, który pamiętam, to 2006 rok i występ Anny Vissi. Fanem stałem się w 2014 roku, a już dwa lata później śledziłem Eurowizję bardzo dogłębnie. Moje ulubione utwory to "1944", "Arcade" i "Quedate conmigo". Na co dzień jestem uczniem klasy społeczno-prawnej I LO w Inowrocławiu, interesuję się polityką, geografią i historią, a także językami obcymi i Skandynawią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *