Site Loader

Australia zdecydowała! Zwyciężczynią narodowych preselekcji została Montaigne, która wystąpi w australijskich barwach podczas 65. Konkursu Piosenki Eurowizji!

Niezwykle charyzmatyczny duet Joela Cresay i Myf Warhurst już po raz drugi przywitał widzów na finale konkursu Australia Decides, który ponownie wyłonił eurowizyjnego reprezentanta tego kraju! Na scenie w nadmorskim Gold Coast wystąpiło dziesięciu wspaniałych artystów:

 1. iOTA – Life
 2. Jordan-Ravi – Pushing Stars
 3. Jaguar Jonze – Rabbit Hole
 4. Jack Vidgen – I Am King I Am Queen
 5. Vanessa Amorosi – Lessons Of Love
 6. Diana Rouvas – Can We Make Heaven
 7. Mitch Tambo – Together
 8. Casey Donovan – Proud
 9. Montaigne – Don’t Break Me
 10. Didirri – Raw Stuff

Honorowym gościem wydarzenia był Måns Zelmerlöw – reprezentant Szwecji podczas Eurowizji w 2015 roku oraz zwycięzca Konkursu, który wraz z Dami Im, występującą rok w australijskich barwach, wykonał własny utwór Walk With Me. Sama artystka przyznała, że brakuje jej eurowizyjnej przygody i w następnym roku zamierza zgłosić się do preselekcji, aby ponownie reprezentować swój kraj!

O wyniku dzisiejszego konkursu zadecydowali specjalni jurorzy oraz telewidzowie. Niekwestionowaną zwyciężczynią okazała się Montaigne z propozycją Don’t Break Me, która zdobyła największą sumę 107 punktów! Tuż za nią znalazła się Casey Donovan z piosenką zatytułowaną Proud, z dorobkiem równych 100 punktów. Podium zamknęła Vanessa Amorosi i jej utwór Lessons Of Love, który przyniósł artystce 82 punkty.

Całkowite wyniki prezentują się następująco:

 1. Montaigne – Don’t Break Me – 107 punktów
 2. Casey Donovan – Proud – 100 punktów
 3. Vanessa Amorosi – Lessons of Love – 82 punkty
 4. Didirri – Raw Stuff – 63 punkty
 5. Mitch Tambo – Together – 57 punktów
 6. Jaguar Jonze – Rabbit Hole – 46 punktów
 7. Diana Rouvas – Can We Make Heaven – 42 punkty
 8. Jack Vidgen – I Am King I Am Queen – 34 punkty
 9. iOTA – Life – 32 punkty
 10. Jordan-Ravi – Pushing Stars – 23 punkty

Montaigne zaprezentuje się na scenie w Rotterdamie już 12 maja, podczas pierwszej połowy pierwszego półfinału. O awans do Wielkiego Finału zmierzy się m. in. z reprezentującym Belgię zespołem The Hooverphonics, występującą w barwach Izraela Eden Alene czy Sandro Nicolasem z Cypru.

Australia po raz pierwszy wystąpiła na Eurowizji w roli uczestnika w 2015 roku, podczas jubileuszowej, sześćdziesiątej edycji Konkursu. Z racji wysokiego wyniki, jaki zdołał zdobyć Guy Sebastian z piosenką Tonight Again, Europejska Unia Nadawców zdecydowała się na umożliwienie Australijczykom kolejnych startów. Zaledwie rok po swoim debiucie, ówczesna reprezentantka Dami Im wywalczyła swoim utworem Sound Of Silence 2. miejsce w Wielkim Finale, co do tej pory jest najlepszym rezultatem uzyskanym przez ten kraj. Po czterech latach wyboru wewnętrznego, telewizja SBS postanowiła zorganizować preselekcje. Ich zwyciężczyni, Kate Miller-Heidke, zaprezentowała się na scenie w Tel Avivie z propozycją Zero Gravity. Artystka uplasowała się na 9. pozycji z dorobkiem 284 punktów.

Maciej Karcz

Eurowizję śledzę nieprzerwanie od 2014 roku. Tym, co przyciąga mnie do tego widowiska jest przede wszystkim jednoczenie kultur z najskrytszych zakątków Europy i poznawanie coraz to ciekawszych brzmień. Szczególną sympatią w konkursie darzę Australię oraz Włochy i Szwajcarię. Na co dzień interesuję się językami obcymi, podróżami i fotografią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *