Site Loader

Pod Lupą to nasza seria artykułów, gdzie prezentujemy Wam artystów, którzy powalczą o zwycięstwo podczas 65. Konkursu Piosenki Eurowizji 2020 w Rotterdamie. Poznacie tutaj tegorocznych reprezentantów, ich konkursowe utwory, a także przeczytacie opinie o tych propozycjach.

Hiszpania zdecydowała się na debiut w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1961 roku. Wtedy uplasowali się na dziewiątym miejscu. Hiszpanie sięgnęli po zwycięskie trofeum dwa razy: w 1968 roku (Massiel – “La, la, la”) oraz rok później (Salomé – “Vivo cantando”). Od 1999 roku są członkami tzw. Wielkiej Piątki, dzięki czemu ich reprezentanci występują od razu w finale. W ostatnich latach nie idzie im najlepiej. W 2017 roku uplasowali się na ostatnim miejscu w półfinale. Rok temu, w hiszpańskich barwach wystąpił Miki z utworem “La Venda”, zajmując odległe, dwudzieste drugie miejsce. Teraz o powrót na szczyt Hiszpanii zawalczy Blas Cantó z piosenką “Universo”.

Blas Cantó urodził się 26 października 1991 roku. Pochodzi z Ricote. Swoją przygodę z muzyką rozpoczął już jako dziecko. Gdy miał osiem lat, wziął udział w dziecięcym programie talent show Veo Veo. W 2004 roku wystąpił w hiszpańskich preselekcjach do Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci. Niestety, jego piosenka “Sentir” nie wygrała, a kraj reprezentowała María Isabel, która wygrała potem Eurowizję.

W 2009 roku, Blas założył zespół Auryn, w skład którego wchodzili także: Álvaro Gango, Carlos Marco, David Lafuente i Dani Fernández. Zaczęli od tworzenia coverów. Dwa lata później zdecydowali się na udział w hiszpańskich preselekcjach Destino Eurovisión. Dotarli do najlepszej trójki. Udział w tych eliminacjach sprawił, że grupa zyskała wiernych fanów i rozwinęła skrzydła. Wydali cztery albumy studyjne. Dwa pokryły się złotem, a dwa platyną. Stworzyli wiele hitów, które sięgały po szczytowe miejsca na listach przebojów – “Last Night on Earth”, “Make My Day”, “Puppeteer” czy “Get Ya Flowers / Pillow Talk”.

2016 rok wprowadził wiele zmian. Blas Cantó był coraz bliżej kariery solowej. Swoją popularność budował także biorąc udział w hiszpańskiej wersji programu Twoja Twarz Brzmi ZnajomoTu Cara Me Suena. Wygrał go z wielkim poparciem telewidzów. Potem, zespół oficjalnie potwierdził swój rozpad. Blas wstąpił do Warner Music Spain, aby móc rozpocząć działanie. Młody artysta wydał swój solowy singiel “In Your Bed”. W 2017 roku zaprezentował też “Drunk and Irresponsible”.

Rok później wydał swój pierwszy singiel w języku hiszpańskim “Él no soy yo”, który na portalu YouTube obejrzało prawie 70 milionów widzów! 14 września 2018 roku poznaliśmy jego pierwszy, solowy album “Complicado”.

Blas Cantó osiągał szczyt popularności, kiedy przedstawiono mu propozycję reprezentowania Hiszpanii na 65. Konkursie Piosenki Eurowizji. 5 października 2019 roku oficjalnie ogłoszono, że to on będzie reprezentował swój kraj podczas Eurowizji 2020. 31 stycznia miał premierę utwór “Universo”. Blas był jego współtwórcą. Za piosenkę odpowiadają także: Dan Hammond, Ash Hicklin, Mikolaj Trybulec oraz Dangelo Ortega.

Reprezentant Hiszpanii zaprezentuje się od razu w Wielkim Finale 65. Konkursu Piosenki Eurowizji, który odbędzie się 16 maja 2020 roku w Rotterdamie.

Oto opinie naszych czytelników, redaktorów PFE, innych portali i mediów eurowizyjnych oraz ich oceny utworu “Universo”!

Mateusz (OGAE Polska):

“Universo” czyli coś nowoczesnego ale dziwnego. Niby fajny kawałek ale coś w nim drażni. Na pewno ogromny minus za wysokie góry pod koniec piosenki. Proszą się aż o pomste do nieba. Na pewno jest to wyróżniajaca sie propozycja w stawce, ale także i w ostatnich startów Hiszpanii. Szczerze mówiąc inne piosenki mnie zachwyciły. Przewiduję, że uplasuje się nisko ok. 22 miejsca. Liczmy że występ nadrobi.
Ocena: 4/10

Marcel:

Produkcja tej piosenki jest dobra i jest to coś lepszego od standardów Hiszpanii. Lecz slyszałem występ na żywo i głos wokalisty brzmi źle. Mimo to liczę na dobry występ w Rotterdamie i odbicie się od dna tabeli.
Ocena: 5/10

Tomek (OurSong):

Hiszpania w tym roku rzuciła na nas wszystko co miała w nadziei na sukces. Nowoczesny hiszpański pop w dobrym wykonaniu, świetnego wokalistę, który na żywo brzmi tak dobrze jak w studio, dobry poziom produkcji i plan na promocję utworu przed Eurowizją. Jeżeli staging nie zawiedzie Blas może osiągnąć naprawdę dobry wynik w Rotterdamie.
Piosenka jest chwytliwa i jej przesłanie jest łatwe do odczytania nawet bez znajomości Hiszpańskiego. Jedyne wątpliwości jakie mam dotyczą refrenu. Jest zarówno chwytliwy jak i pełen powtórzeń. Sukces będzie zależał od tego czy ludzie się nim zirytują czy wskoczą w rytm i zaczną śpiewać z artystą.
Ocena: 7.5/10

Joanna (Polscy Fani Eurowizji):

Po ostatnich latach myślałam, że Hiszpania będzie trzymała się dalej ostatnich miejsc w finale. A tu miłe zaskoczenie – jest szansa choć trochę się odbić. Nie jest to wybitna propozycja, ale jest to poprawny utwór, całkiem miły. Mam nadzieję, że występ nie zawiedzie, a Blas da z siebie wszystko, aby Hiszpania trafiła chociaż do najlepszej dwudziestki.
Ocena: 7/10

Roma:

Hiszpania – kraj na którego piosenkę zawsze czekam. Jest jednym z moich ulubionych na Eurowizji, gdyż uwielbiam muzykę latino. Od kilku lat jednak Hiszpania zawodzi. W tym roku postawila na kompletnie co innego, czym zaskoczyla. Dobra produkcja, zapamietywalna piosenka. Bardzo jestem ciekawa wystepu na zywo. Faworytem moim nie jest, ale życzę Hiszpanii dobrego miejsca.
Ocena 6,5/10

Aga (Destination Eurovision):

“Universo” to dość przyjemna kompozycja. Utwór wpada w ucho i można wyczuć w nim hiszpańskie klimaty. Czy to wystarczy aby oczarować publiczność w Europie? Mam co do tego wątpliwości. Utwór specjalnie się nie wyróżnia, może zginąć w tłumie innych, lepszych piosenek. Ciężko stwierdzić, czy staging uratuje sytuację. Uważam, że “Universo” nie ma po prostu tego czegoś, co zatrzyma słuchacza przy sobie. Na Eurowizji poszukujemy oryginalności, a czy takowa tutaj występuje? Mimo wszystko, gdyby hiszpański uwtór wybrzmiał w samochodowym radiu, na pewno nie miałabym nic przeciwko.
Ocena: 5/10

Dawid:

Dość nowoczesna, bardzo radiowa propozycja. Moim głównym problemem jest to, że nie ma tu ani jednego oryginalnego czy świeżego elementu. Najlepszą częścią utworu jest oczywiście końcowa high note, ale zanim do niej docieramy to musimy zdzierżyć nieco monotonne i grające na nerwach ‘Uni-universo”.
Ocena: 5/10

Laura:

Takiego wyboru od Hiszpanii się nie spodziewałam. Utwór pomimo monotonnego powtarzania “Universo” może irytować, chociaż w moich oczach z każdym odsłuchaniem zyskuje. Na plus jest też to, że łatwo wpada w ucho. Od początku buduje emocje, a w Rotterdamie może zaskoczyć i nie szorować dołu tabeli.
Ocena: 8/10

Mateusz:

Trochę się zawiodłem, ponieważ Hiszpanie przed premierą utworu bardzo go pochwalali, a dostaliśmy taką średnią radiówkę ze słabym dropem. Jest to lepsze od zeszłorocznej propozycji, ale rezultatu “La Vendy” raczej nie poprawi. Plusem jest to, że piosenka jest po hiszpańsku, bo jednak ten język jest dosyć znany i fajnie, że nie każdy kraj bierze coś po angielsku. Przewiduję max 20 miejsce.
Ocena: 6/10

Karol (Eurowizyjny Kocioł):

Hiszpania szumnie zapewniała o tym, że utwór będzie wyjątkowy. Muszę przyznać, że tym trochę rozbudzili moje oczekiwania, a wyszło… poprawnie. Mocną stroną “Universo” jest chwytliwy refren, ale wbrew pozorom jest to dość trudny utwór do wykonania. Słuchając ostatniego występu Blasa na żywo, mam poważne obawy o jego głos na scenie Eurowizji, a także o to, jak będzie brzmiał finalnie chórek. Mam nadzieję, że Hiszpanie przygotują nareszcie przyzwoity występ. Tu można zrobić wiele dobrego, … ale o to, że pod koniec utworu pojawi się deszcz zimnych ogni z sufitu, to mogę się wręcz założy.
Ocena: 6/10

Wiktor:

Jedna z lepszych piosenek pod względem produkcji. Ciekawe zwrotki i świetne partie chóru w tle. Sam wokal Blasa nie jest najgorszy, nie wiem tylko czy high note pod koniec była niezbędna. Nie jest to coś czego słucham non-stop, ale lubię czasem do tego wrócić.
Ocena: 7,5/10

Bartłomiej (INFE Polska):

Znałem Blasa już wcześniej gdyż interesuje się hiszpańskim rynkiem muzycznym. “Universo” jest całkowicie w jego stylu, jednak nie jest to najlepszy utwór artysty. Jest to prosta piosenka, kto wie może w prostocie jest metoda jednak na ten moment uważam, że znajdzie się najwyżej w drugiej dziesiątce stawki. O wokal się nie martwię bo ma bardzo dobry warsztat.
Ocena 7/10

Średnia ocen: 6,21/10

Zapraszamy do śledzenia kolejnych części serii Pod Lupą!

 

Joanna Nowotka

Z Eurowizją jestem związana od małego, ponieważ co roku cała rodzina ją śledzi. Kocham Eurowizję za różnorodność, talenty i przymrużenie oka. Doceniam folkowe brzmienia oraz wyraziste, emocjonalne ballady. Na co dzień interesuje się Bałkanami i Bliskim Wschodem, więc reprezentacje tych państw przyciągają mnie najbardziej. Prywatnie, studiuję psychologię społeczną w Collegium Civitas.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *