Site Loader

Pod Lupą to nasza seria artykułów, gdzie prezentujemy Wam artystów, którzy powalczą o zwycięstwo podczas 65. Konkursu Piosenki Eurowizji 2020 w Rotterdamie. Poznacie tutaj tegorocznych reprezentantów, ich konkursowe utwory, a także przeczytacie opinie o tych propozycjach.

   Armenia po raz pierwszy wzięła udział w Konkursie Piosenki Eurowizji w 2006 roku i od tamtej pory pojawiła się 13 razy. Pierwszym reprezentantem kraju był wokalista André, który z utworem „Without Your Love” zajął ósme miejsce w finale. Największy sukcesy Ormianie odnieśli w 2008 i 2014 roku, kiedy uplasowali się na czwartym miejscu w finałach. W 2012 roku kraj zrezygnował z udziału w Eurowizji w Azerbejdżanie ze względu na długotrwały konflikt polityczny z tym państwem. W ostatnich dwóch latach Armenia nie odnosiła sukcesów w konkursie. Jej reprezentanci nie przeszli rundy półfinałowej. W tym roku Armenię będzie reprezentować grecka piosenkarka ormiańskiego pochodzenia Athena Manoukian.

Źródło: AMPTV

   Athena Manoukian urodziła się w Atenach w 1994 roku w rodzinie imigrantów z Amernii. Jej kariera muzyczna rozpoczęła się w 2007 roku, kiedy zwyciężyła konkurs talentów w Grecji o nazwie „This is What’s Missing”. W wieku 14 lat brała również udział w greckich eliminacjach do Konkursu Piosenki Eurowizji dla dzieci. Zaśpiewała utwór „To Fili Tis Aphroditis” i zajęła siódme miejsce.

   Athena zaczęła być bardziej znana w Grecji kiedy nagrała singiel „Party Like a Freak” w 2011 roku. Piosenka stała się hitem w kraju, a Athena dostała nominację do Video Music Awards. Jej kolejny singiel „I surrender” również stał się hitem lata 2012.

   W 2014 Athena nagrała utwór „XO”, który wyprodukowany został w Szwecji przez Max Music Scandinavia. Teledysk nakręcony został w Sydney w Australii. Piosenka osiągnęła dość spory sukces poza granicami Grecji, a Athena zaczęła być też znana w kraju skąd pochodzili jej rodzice. W Armenii otrzymała za utwór nagrodę Armenian Pulse Award za najlepszą piosenkę w języku angielskim.

   W 2015 i 2016 roku Athena była brana pod uwagę do reprezentowania Armenii, Grecji bądź Cypru w Konkursie Piosenki Eurowizji. W 2017 roku zadebiutowała jako autorka tekstów i kompozytorka.  Była współtwórcą utworu „Palia Mou Agapi” dla Heleny Paparizou, która zwyciężyła Eurowizję w 2005 roku. W 2018 roku Athena postanowiła też spróbować swoich sił w brytyjskiej wersji X-Factora.

   W tym roku Athena zdecydowała się na preselekcje do Eurowizji w Armenii. W finale Depi Evratesil, który odbył się 15 lutego znalazło się 12 utworów. Oceniane były przez telewidzów oraz jury międzynarodowe i ormiańskie. Piosenka Atheny „Chains On You” oceniona została najwyżej przez jury, natomiast u widzów była trzecia. Otrzymała największą ilość punktów co dało jej prawo do reprezentowania Armenii na Eurowizji w Rotterdamie. 13 marca pojawił się revamp utworu i teledysk. Athena zaśpiewa się w drugiej połowie II półfinału Eurowizji, który odbędzie się 14 maja. Będzie rywalizować z reprezentantami takich krajów jak Szwajcaria (Gjon’s Tears „Répondez-moi”) i Bułgaria (Wiktoria „Tears Getting Sober”).

Oto opinie naszych czytelników, redaktorów PFE, innych portali i mediów eurowizyjnych oraz ich oceny utworu “Chains On You”!

Mateusz (OGAE Polska):

Diamond shinnin’ on me… Yeah i na mojej topce też. Coś innego, na początku wywierające negatywne emocje. Łatwo sie wkręca. Po revampie jeszcze lepsze!
Ocena 9/10

Wiktor:

Jeden z utworów, o którym nadal nie wiem, co sądzić. Niektóre partie są bardzo dobrze wyprodukowane i ciekawe, ale nie których nie mogę słuchać. Wszystkie partie mówione także mnie nie przekonują. Boję się, że na scenie zapanuje za dużo kiczu. Ciężko mi znaleźć tu jakiekolwiek pozytywne aspekty – może, w niektórych partiach, po revampie instrumental jest całkiem dobry, a Athena jest bardzo ładna.
Ocena: 3/10

Wojtek (Polscy Fani Eurowizji):

Piosenka Armenii podobała mi się od samego początku. Po revampie jeszcze zyskała w moich oczach.
Athena jest piękną kobietą i na Rotterdamskiej scenie może zrobić show. Aczkolwiek to wymaga pomysłu, który trafi do publiczności. Duży plusem jest dla mnie to, że niewiele takich piosenek możemy znaleźć w stawce. Ten rodzaj muzyki nie jest popularny na Eurowizji, a zdecydowanie dodaje konkursowi różnorodności. Dodatkowo refren jest bardzo zapada w pamięć. Życzę Armenii dobrego rezultatu… w finale oczywiście.
Ocena: 8,5/10

Joanna (Polscy Fani Eurowizji):

Mam bardzo mieszane uczucia co do tej piosenki. Z jednej strony mnie nudzi, z drugiej jednak… jest to wyróżniająca się propozycja na tle tegorocznych piosenek. I to właśnie może bardzo zadziałać na jej korzyść. Szczególnie, że Athena zaśpiewa w drugiej połowie swojego półfinału – pełnego ballad. Jest chwytliwa, nie trudno ją potem zanucić.
Ciekawy może być występ na żywo, bardzo stylowy, taneczny. Ale czy to wszystko wystarczy, aby awansować do finału? 

Ocena: 5/10

Dawid:

Chciałbym lubić Armenię. Jest nowoczesna i bardzo ekstrawagancka jak na eurowizyjne standardy. Niestety już w połowie cała magia ulatuje. Te same fragmenty są śpiewane na okrągło. Utwór jest repetytywny do znużenia.
Ocena: 2/10

Karol (Eurowizyjny Kocioł):

Po kilkunastu sekundach słuchania piosenki Armenii tuż po jej wygranej w preselekcjach już wiedziałem, że to nie jest mój styl. Włączyłem ten utwór jeszcze raz i to po kilku minutach, bo kompletnie zapomniałem jak brzmi. Po tym upewniłem się, że nie wrócę prędko do “Chains On You”. Wróciłem dziś, aby wysłuchać revampu. Naprawdę jest nieźle. Nadal nie mój klimat, ale jakość utworu znacznie lepsza, sama konstrukcja urozmaicona, a przez to ciekawsza. To należy docenić. Jednak w moim osobistym rankingu Armenia nie zmieniła zbytnio pozycji, jest w tym roku o wiele więcej lepszych dla mnie piosenek. Za revamp +1 punkt.
Ocena: 3/10

Bartłomiej (INFE Polska):

Lubiłem wszystkie piosenki tego kraju w latach 2016-2019, dwa ostatnie braki awansu bardzo krzywdzące, jednak w tym roku nie widzę innego scenariusza dla Atheny. Bardzo ciężki utwór, nieudolna mieszanka trendów w obecnej muzyce pop. Piosenka strasznie się dłuży i ciągnie. Straszne.
Ocena: 2/10

Tomek (OurSong):

Jedna z najbardziej radiowych piosenek w tym roku. Bez problemu widzę ją podbijającą listy przebojów po Eurowizji. Revamp jako jeden z nielicznych udanych w tym roku. Jest sexy, porywa do tańca, tancerze są pierwsza klasa, Athena wygląda zjawiskowo i śpiewa dobrze, druga połowa drugiego półfinału też wróży dobrze dla Armenii. Według mnie pewne miejsce w finale i na pewno finisz w top20.
Ocena: 8/10

Kamil (Polscy Fani Eurowizji, OGAE Polska):

Armenia jest dla mnie jednym z największych rozczarowań. W porównaniu do poprzednich lat, propozycja jest bardzo marna już od samego początku i na Eurowizji może zginąć w tłumie. Monotonna, mało oryginalna, bez możliwości popisania się. Można się zanudzić i niczego ciekawego nie wyłapać z całej zawartości piosenki i występu. Kolejna porażka Ormian, a wystarczyło wybrać wewnętrznie i bardziej się przyłożyć.
Ocena: 3.5/10

Średnia ocen: 4,89/10

Zapraszamy do śledzenia kolejnych części serii Pod Lupą!

Joanna Nowotka

Z Eurowizją jestem związana od małego, ponieważ co roku cała rodzina ją śledzi. Kocham Eurowizję za różnorodność, talenty i przymrużenie oka. Doceniam folkowe brzmienia oraz wyraziste, emocjonalne ballady. Na co dzień interesuje się Bałkanami i Bliskim Wschodem, więc reprezentacje tych państw przyciągają mnie najbardziej. Prywatnie, studiuję psychologię społeczną w Collegium Civitas.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *