Site Loader

Kiedy hiszpański nadawca TVE ogłosił terminarz programu Operación Triunfo na 2020 rok, natychmiast rozpoczęto spekulacje na temat sposobu, w jaki Hiszpanie wybiorą reprezentanta na 65. Konkurs Piosenki Eurowizji w Rotterdamie. Przez dwa ostatnie lata to właśnie OT służyło za hiszpańskie eurowizyjne preselekcje, jednak w nadchodzącym roku show odbędzie się w późniejszym terminie, a jego zakończenie planowane jest na… kwiecień. Jak zatem wybiorą Hiszpanie? Znamy odpowiedź!

TVE samo wskaże reprezentanta Hiszpanii na Eurowizji 2020, dokonując wyboru wewnętrznego. Przedstawiciel nadawcy Fernando López Puig potwierdził ten fakt i przyznał, że zarówno telewizja może sama dokonać wyboru, jak i pozostawić go publice. Następnie w mediach społecznościowych pojawiła się oficjalna informacja dotycząca wewnętrznego wyboru reprezentanta i odejścia od Operación Triunfo jako hiszpańskich preselekcji.

Wiadomo też, że kraj będzie usilnie szukał swojego reprezentanta pośród najbardziej znanych i doświadczonych artystów. Zauważa się jednak problem braku zainteresowania Eurowizją i chęci podjęcia ryzyka porażki przez gwiazdy hiszpańskiej sceny muzycznej. Fernando Puig ogłosił także, że zapytanie o występ w barwach Hiszpanii na Eurowizji zostało skierowane do Rosalíi, bardzo popularnej artystki nominowanej do Europejskiej Nagrody Muzycznej MTV w 2018 roku. W krajowych mediach krąży informacja o dwóch innych mocnych kandydatkach, z którymi negocjacje podobno prowadzi TVE. Pierwszą z nich jest Diana Navarro, która w ostatnim czasie bardzo mocno była zachęcana do udziału w Eurowizji. Jeżeli porozumienie dojdzie do skutku, w Rotterdamie możemy się spodziewać lokalnych hiszpańskich brzmień w bardzo klimatycznej odsłonie.

Drugą z rzekomych kandydatek jest Ruth Lorenzo, która reprezentowała Hiszpanię na Eurowizji w 2014 roku, zajmując 10. miejsce z utworem “Dancing in the rain”. Od tamtego czasu Hiszpania ani razu nie uplasowała się powyżej dwudziestego miejsca. Wokalistka jest z kolei mocno zaangażowana w Eurowizję – w 2018 roku wysłała swoje utwory potencjalnym reprezentantom Hiszpanii, biorącym udział w Operación Triunfo. Ponadto, w ostatnich dwóch latach była jurorką w niemieckich preselekcjach Unser Lied.

Hiszpania zadebiutowała na Eurowizji w 1961 roku i największe sukcesy odnosiła w pierwszych dekadach swoich startów. W kontrowersyjnych okolicznościach Eurowizję wygrała w 1968 roku Massiel, dzięki czemu gospodarzem konkursu w 1969 roku był Madryt. Wraz z trzema innymi krajami ponownie wygrała Hiszpania, reprezentowana przez Salóme. Rok później kraj reprezentował Julio Iglesias, ojciec Enrique. Na podium Hiszpania stanęła w latach 1971, 1973, 1979, 1984 i 1995. W XXI wieku Hiszpania tylko kilkakrotnie znalazła się w pierwszej dziesiątce: najwyżej – na 6. miejscu w 2001 roku. W ostatnich latach największymi sukcesami były 10. miejsca Pastory Soler i Ruth Lorenzo. W zeszłym roku Operación Triunfo wygrał Famous, ale w gali eurowizyjnej triumfował Miki z utworem “La venda”. W finale Eurowizji w Tel Awiwie zdobył 1 punkt od jury (25. miejsce) i 53 punkty od widzów (14. miejsce), łącznie zajmując 22. miejsce. 

Czy cieszycie się z decyzji Hiszpanów? Kto powinien reprezentować kraj na Eurowizji 2020? Czy w Rotterdamie zobaczymy Dianę albo Ruth? Czekamy na Wasze opinie! 

źródło zdjęcia: eurovision.tv

Kamil Polewski

Mam 17 lat, a Eurowizję oglądam od dziecka - pierwszy konkurs, który pamiętam, to 2006 rok i występ Anny Vissi. Fanem stałem się w 2014 roku, a już dwa lata później śledziłem Eurowizję bardzo dogłębnie. Moje ulubione utwory to "1944", "Arcade" i "Quedate conmigo". Na co dzień jestem uczniem klasy społeczno-prawnej I LO w Inowrocławiu, interesuję się polityką, geografią i historią, a także językami obcymi i Skandynawią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *