Site Loader

W Linköping zakończył się pierwszy półfinał tegorocznej edycji Melodifestivalen – największego szwedzkiego show muzycznego i jednocześnie preselekcji do Konkursu Piosenki Eurowizji. W walce o awans do finału i rundy dogrywkowej zmierzyło się siedmioro artystów. Jak im poszło? 

W jubileuszowej 60. edycji Melodifestivalen wystartowało siedmioro artystów. Przypomnijmy, jak wygląda system głosowania w półfinałach konkursu po zeszłorocznej zmianie zasad: punkty w skali 1, 2, 4, 6, 8, 10 i 12 przyznaje osiem grup telewidzów: głosujący poprzez tradycyjny televoting i sześć grup wiekowych użytkowników aplikacji mobilnej Melodifestivalen. Zdobywcy dwóch najwyższych wyników awansują do finału, a laureaci dwóch kolejnych miejsc wchodzą do dogrywkowego koncertu Drugiej Szansy (Andra Chansen). Pozostała trójka artystów żegna się z show. Poniżej zamieszczamy wyniki, których szczegóły zostaną ujawnione dopiero po finale konkursu.

Do finału awansowali:

  • Robin Bengtsson – “Take a chance”
  • The Mamas – “Move”

W koncercie Drugiej Szansy (Andra Chansen) 29 lutego wystąpią:

  • Malou Prytz – “Ballerina”
  • Felix Sandman – “Boys with emotions”

Z rozgrywką pożegnali się:

  • 5. miejsce – Sonja Aldén – “Sluta aldrig gå”
  • 6/7. miejsce – Suzy P – “Moves”
  • 6/7. miejsce – OVÖ – “Inga problem”

Szwecja zadebiutowała na Eurowizji w 1958 roku, a od kolejnego startu wszystkich swoich reprezentantów wyłoniła poprzez Melodifestivalen. Po raz pierwszy wygrała konkurs w 1974 roku za sprawą przeboju “Waterloo” grupy ABBA. Następnie triumfowała jeszcze pięciokrotnie – z Herreys w 1984, Carolą w 1991, Charlotte Nilsson w 1999, Loreen w 2012 i Månsem Zelmerlöwem w 2015. W zeszłym roku reprezentantem Szwecji został John Lundvik z piosenką “Too late for love”. W Tel Awiwie po zdobyciu 241 punktów od jury (2. miejsce) i 93 punktów od telewidzów (9. miejsce), zajął ostatecznie 5. miejsce. 

Kamil Polewski

Mam 17 lat, a Eurowizję oglądam od dziecka - pierwszy konkurs, który pamiętam, to 2006 rok i występ Anny Vissi. Fanem stałem się w 2014 roku, a już dwa lata później śledziłem Eurowizję bardzo dogłębnie. Moje ulubione utwory to "1944", "Arcade" i "Quedate conmigo". Na co dzień jestem uczniem klasy społeczno-prawnej I LO w Inowrocławiu, interesuję się polityką, geografią i historią, a także językami obcymi i Skandynawią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *