Site Loader

Już w najbliższą sobotę rozpoczną się jedne z najbardziej wyczekiwanych preselekcji sezonu! Melodifestivalen to konkurs, który niemalże od samego debiutu Szwedów na Eurowizji wyłania ich muzycznego reprezentanta. Właśnie poznaliśmy fragmenty utworów, które usłyszymy podczas pierwszego półfinału w Linköping!

Jak co roku, szwedzkie preselekcje Melodifestivalen podzielone są na sześć wieczorów – cztery półfinały, koncert drugiej szansy oraz Wielki Finał. Uczestnicy zakwalifikowani do konkursowej stawki zostali ogłoszeni pod koniec listopada, jednak według zasad, piosenki, z którymi powalczą o wygraną nie mogły zostać opublikowane przed emisją festiwalu. Zgodnie z przyjętym zwyczajem, telewizja SVT udostępnia fragmenty utworów na dwa dni przed danym półfinałem.

1 lutego o reprezentowanie Szwecji podczas 65. Konkursu Piosenki Eurowizji powalczą:

  1. The Mamas – Move
  2. Suzi P – Moves
  3. Robin Bengtsson – Take A Chance
  4. Malou Prytz – Ballerina
  5. OVÖ – Inga problem
  6. Sonja Aldén – Sluta aldrig gå
  7. Felix Sandman – Boys With Emotions

Minutowe fragmenty powyższych piosenek znajdziecie TUTAJ!

Dwoje artystów z największą ilością punktów awansuje prosto do Wielkiego Finału, z kolei laureaci 3. oraz 4. miejsca zostaną zakwalifikowani do etapu Andra Chansen.

Szwecja zadebiutowała na Eurowizji w 1958 roku i jest zaliczana do krajów odnoszących największe sukcesy w konkursie. Po swoje pierwsze zwycięstwo Szwedzi sięgnęli już szesnaście lat od czasu rozpoczęcia swojej eurowizyjnej przygody. Wówczas w niebiesko-żółtych barwach wystąpił zespół ABBA z utworem Waterloo, który osiągnął niewyobrażalną karierę i po dziś dzień grupa uznawana jest za jedną z najwybitniejszych w historii muzyki. Łącznie Szwecja ma na swoim koncie sześć złotych trofeów, zdobytych w 1974, 1984, 1991, 1999, 2012 oraz 2015 roku. Ostatnim razem w Tel Avivie kraj ten reprezentował John Lundvik z wpadającą w ucho piosenką zatytułowaną Too Late For Love. Artysta walczył o wygraną do samego końca i pomimo, że jurorzy uplasowali go na podium, telewidzowie przyznali mu dopiero 9. pozycję. Ostatecznie wokalista zajął 5. miejsce z dorobkiem 334 punktów.

Maciej Karcz

Eurowizję śledzę nieprzerwanie od 2014 roku. Tym, co przyciąga mnie do tego widowiska jest przede wszystkim jednoczenie kultur z najskrytszych zakątków Europy i poznawanie coraz to ciekawszych brzmień. Szczególną sympatią w konkursie darzę Australię oraz kraje Półwyspu Iberyjskiego - Hiszpanię i Portugalię. Na co dzień interesuję się językami obcymi, podróżami i fotografią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *