Site Loader

Do przyszłorocznych eurowizyjnych zmagań przygotowuje się już także Ukraina. Po kontrowersyjnym przebiegu tegorocznych preselekcji do Eurowizji i ostatecznym wycofaniu się kraju ze stawki Eurowizji 2019, Ukraińcy powracają do konkursu z nadzieją na nowe sukcesy. 

Eurowizyjne preselekcje na Ukrainie, zwane Vidbirem, odbędą się 8 i 15 lutego (półfinały) oraz 22 lutego (finał) w kijowskim Pałacu Kultury; ich organizatorami ponownie będą publiczny nadawca UA:PBC i prywatna stacja STB, która według umowy ma pomagać w organizacji preselekcji do 2021 roku.

O wynikach ponownie zadecyduje połączenie głosów trzyosobowego jury i telewidzów. W składzie przyszłorocznej komisji znalazł się znowu Andriy Danilko – muzyk, który wciela się w rolę drag queen Verki Serduchki. W ocenianiu uczestników Vidbiru pomagała mu będzie Tina Karol – reprezentantka Ukrainy na Eurowizji 2006 i jedna z najbardziej utytułowanych piosenkarek w kraju. Prawdopodobnie zastąpi ona na fotelu jurorskim Jamalę – zwyciężczynię Eurowizji 2016, która swoim zachowaniem w ostatnich preselekcjach sprowadziła na siebie ogrom hejtu. Nie znamy jeszcze nazwiska trzeciego jurora konkursu.

Oficjalnie nie poznaliśmy jeszcze także żadnego uczestnika ukraińskich preselekcji do Eurowizji 2020. Prawdopodobnie jednak w stawce półfinałów znalazła się Elina Ivashchenko – zwyciężczyni trzeciego sezonu The Voice Kids w 2016 roku. Zasłynęła tam półfinałowym wykonaniem “1944” Jamali, które zdobyło miliony wyświetleń w serwisie YouTube. Jako członkini drużyny… Tiny Karol, weszła do finału programu, który wygrała. Jej eurowizyjnym utworem jest “Get up”, który zaprezentowała podczas finału dziesiątej edycji X-Factora! 

Kontrowersji wokół przebiegu ukraińskich eliminacji do Konkursu Piosenki Eurowizji nie mogło jednak zabraknąć. W życie wszedł nowy regulamin konkursu, zakazujący startu artystom koncertującym w Rosji po aneksji Krymu w 2014 roku. Nadawca UA:PBC ogłosił: “Tegoroczne preselekcje odbędą się według zaktualizowanych zasad: z warunkiem braku występów uczestników w Rosji. Od teraz uczestnikiem preselekcji może być artysta lub zespół, który od 2014 roku nie dał koncertu na obszarze Federacji Rosyjskiej, nie ma takich planów ani nie ogłosi tego podczas Eurowizji, a także który nie wjechał na teren Krymu, łamiąc ukraińską legislację.”  

Sprawa ta została unormowana po tym, jak wybrana w tym roku na reprezentantkę Ukrainy Maruv nie podpisała kontraktu upoważniającego ją do reprezentowania kraju w Tel Awiwie. Pomimo zwycięstwa w Vidbirze poprzedzonego licznymi docinkami nt. jej związków z Rosją, Maruv nie zgodziła się na podpisanie upokarzającego kontraktu, który nakazywał jej nie tylko odwołać występy w Rosji, lecz także ubezwłasnowolniał jej działania podczas przygotowań do występu na Eurowizji. Po jej rezygnacji w mediach zawrzało, a udziału w Eurowizji odmówili kolejno zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca w preselekcjach – Freedom Jazz i Kazka. Po tym Ukraina ogłosiła rezygnację ze startu w konkursie.

W przypadku ponowienia tegorocznego skandalu, chęć powrotu na Eurowizję wyraził Andriy Danilko, wcielający się w Verkę Serduchkę! Gdyby powtórzył się spór o wyjazd na Eurowizję, drag queen gotowa jest po 13 latach ponownie bronić barw Ukrainy, tym razem z utworem “Make it rain champagne”. W takiej sytuacji pojawiłby się jednak problem: ikona eurowizyjnego fandomu nie spełnia nowego regulaminu wyboru reprezentanta na Eurowizję, ponieważ w 2015 roku wystąpiła podczas koncertu w Soczi.

Ukraina zadebiutowała na Eurowizji w 2003 roku i już rok później wygrała konkurs z utworem “Wild dances” Ruslany. Po nieudanym wyniku podczas Eurowizji w Kijowie powróciła jednak do formy i z dwoma przerwami aż do 2014 roku plasowała się zawsze w pierwszej dziesiątce stawki! 2. miejsce zdobyły Verka Serduchka w 2007 roku i Ani Lorak rok później, a na 3. miejscu stanęła Zlata Ognevich w 2013 roku. Po rocznej nieobecności spowodowanej sytuacją polityczną Ukrainy kraj powrócił do stawki Eurowizji. W 2016 roku reprezentowała go Jamala z utworem “1944” opowiadającym o stalinowskich przesiedleniach Tatarów Krymskich. Pomimo licznych kontrowersji i zarzutów wygrała konkurs z sumą 534 punktów, dzięki czemu Eurowizja 2017 odbyła się w Kijowie. Grupa O. Torvald poniosła tam jednak porażkę. Do Lizbony Ukraińcy wysłali Melovina z utworem “Under the ladder”. W finale konkursu zdobył 11 punktów od jury (26. miejsce) i 119 punktów od telewidzów (7. miejsce), zajmując 17. miejsce. Wybrana na reprezentantkę Ukrainy w Tel Awiwie Maruv ostatecznie nie podpisała kontraktu i nie wykonała “Siren song” na eurowizyjnej scenie.

Co sądzicie o skomplikowanej sytuacji ukraińskich preselekcji? Kim jest trzeci juror? Kto powinien pojechać do Rotterdamu? Zapraszamy do dyskusji!

źródła: eurovoix.com, wiwibloggs.com, inf. własne

Kamil Polewski

Mam 17 lat, a Eurowizję oglądam od dziecka - pierwszy konkurs, który pamiętam, to 2006 rok i występ Anny Vissi. Fanem stałem się w 2014 roku, a już dwa lata później śledziłem Eurowizję bardzo dogłębnie. Moje ulubione utwory to "1944", "Arcade" i "Quedate conmigo". Na co dzień jestem uczniem klasy społeczno-prawnej I LO w Inowrocławiu, interesuję się polityką, geografią i historią, a także językami obcymi i Skandynawią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *