Site Loader

Za nami miesiąc pełen ekscytujących zmagań Norwegów z tegoroczną edycją Melodi Grand Prix! Kilkutygodniową muzyczną przygodę zwieńczył Wielki Finał, podczas którego została wybrana reprezentantka tego kraju na nadchodzącą Eurowizję! Zwyciężczynią okazała się Ulrikke Brandstorp, która wystąpi w roli następczyni zespołu KEiiNO!

W tym roku, z okazji jubileuszowej, 60. rocznicy udziału Norwegii w Konkursie, telewizja NRK postanowiła poszerzyć organizowane co roku preselekcje i kompletnie zmienić ich format. Od początku stycznia, co tydzień mogliśmy śledzić poczynania uczestników Melodi Grand Prix, którzy zostali podzieleni na poszczególne regiony kraju. W każdym z pięciu półfinałów wystąpiło czworo wykonawców, a najlepsi z nich otrzymywali awans do ścisłego finału. Poza zwycięzcami pierwszych etapów, miejsca z Wielkim Finale uzupełnili artyści wybrani drogą wewnętrzną przez organizatora wydarzenia. Tym sposobem, dzisiejszego wieczoru w rywalizacji o bilet do Rotterdamu zmierzyli się:

  1. Raylee – Wild
  2. Didrik & Emil – Out Of Air
  3. Magnus Bokn – Over The Sea
  4. Akuvi – Som du er
  5. Kristin Husøy – Pray For Me
  6. Rein Alexander – One Last Time
  7. Tone Damli – Hurts Sometimes
  8. Sondrey – Take My Time
  9. Ulrikke Brandstorp – Attention
  10. Liza Vassilieva – I Am Gay

W przeciwieństwie do ubiegłych odsłon norweskich preselekcji, wynik tegorocznej edycji Melodi Grand Prix w pełni zależał od widzów, którzy mogli oddawać swoje głosy przez stronę internetową! Zadecydowali oni, że w zestawie czterech najlepszych występów znaleźli się: Kristin Husøy, Ulrikke Brandstorp, Raylee oraz Liza Vassilieva. Spośród tej stawki, największą ilość punktów przyznano Kristin Husøy oraz Ulrikke Brandstorp, które awansowały do ścisłego finału!

Ostatecznie, zwycięstwo przyznano Ulrikke Brandstorp, która w maju na scenie w Rotterdamie wykona utwór Attention i powalczy o zwycięstwo w 65. Konkursie Piosenki Eurowizji!

Norwegowie zadebiutowali na Eurowizji w 1960 roku. W swojej karierze trzy razy sięgnęli po zwycięstwo – w 1985 zdobył je duet Bobbysocks z przebojem La det swinge, dziesięć lat później zwyciężył Secret Garden wykonujący utwór Nocturne, z kolei w 2009 roku triumfował Alexander Rybak, któremu piosenka Fairytale przyniosła rekordową ilość 387 punktów! Ubiegłoroczni reprezentanci tego kraju, zespół KEiiNO, wystąpili w Tel Avivie z propozycją zatytułowaną Spirit In The Sky, która poprowadziła ich wprost na pierwsze miejsce w głosowaniu telewidzów! Odmiennego zdania byli międzynarodowi jurorzy, którzy nie byli równie hojni w stosunku do Norwegów. W rezultacie uplasowali się na 6. pozycji z dorobkiem 331 punktów.

Maciej Karcz

Eurowizję śledzę nieprzerwanie od 2014 roku. Tym, co przyciąga mnie do tego widowiska jest przede wszystkim jednoczenie kultur z najskrytszych zakątków Europy i poznawanie coraz to ciekawszych brzmień. Szczególną sympatią w konkursie darzę Australię oraz Włochy i Szwajcarię. Na co dzień interesuję się językami obcymi, podróżami i fotografią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *