Site Loader

Poznaliśmy już drugi utwór, który w maju powalczy o wygraną w 65. Konkursie Piosenki Eurowizji! Po emocjonalnej balladzie w wykonaniu albańskiej reprezentantki Arileny Ary przyszedł czas na chwytliwą propozycję prosto z Hiszpanii! Oto Universo, z którą Blas Cantó wystąpi na scenie w Rotterdamie!

W tym roku telewizja RTVE postanowiła zrezygnować z dotychczasowej formy wskazywania swojego eurowizyjnego przedstawiciela, jaką był program Operación Triunfo, i po raz pierwszy pięciu lat zdecydowała się na wybór wewnętrzny. Jak poinformowano w październiku, rolę tegorocznego hiszpańskiego reprezentanta powierzono Blasowi Cantó, który spróbuje swoich sił w starciu o upragnione zwycięstwo!

Blas Cantó jest 28-letnim wokalistą pochodzącym z małej miejscowości Ricote w południowo-wschodniej Hiszpanii. Swoją karierę rozpoczął już w latach dziecięcych, gdy jako początkujący artysta był twarzą wielu muzycznych programów przeznaczonych dla najmłodszych. W 2004 roku wziął udział w eliminacjach do drugiej w historii odsłony Eurowizji Junior. Piosenkarz zajął czwarte miejsce, przegrywając z Maríą Isabel, która wówczas wygrała Konkurs w Lillehammerze. Jako osiemnastolatek, Blas został członkiem debiutującego zespołu Auryn. W 2011 roku grupa wystąpiła w preselekcjach do Eurowizji z utworem zatytułowanym Volver, jednak nie zdołała zwyciężyć i otrzymać bilet do Düsseldorfu. Po tym czasie artyści skupili się na tworzeniu nowej muzyki, co zaowocowało czterema wydanymi albumami. Sześć lat później Cantó powrócił do kontynuowania kariery solisty, zapoczątkowaną uczestnictwem w popularnym programem rozrywkowym Tu Cara Me Suena (odpowiednik Twoja Twarz Brzmi Znajomo), w którym pomyślnie zgarnął trofeum. Tuż po jego emisji wokalista nagrał swoje pierwsze single, mogące cieszyć się niezwykłym rozgłosem w Hiszpanii. Spośród nich największą sławę zdobył utwór Él no soy yo, który pokrył się platyną. W 2018 światło dzienne ujrzała pierwsza wydana płyta muzyka – Complicado.

We wrześniu ubiegłego roku, wraz ze startem nowej edycji Operación Triunfo, ogłoszono, że program nie wybierze reprezentanta Hiszpanii na nadchodzącą Eurowizję w Rotterdamie. Od tamtej pory prowadzono pełno spekulacji odnośnie tego, kto powinien wyjechać do Holandii w czerwono-żółtych barwach. Pod uwagę brano wiele nazwisk zarówno znanych, jak i debiutujących wokalistów. Wśród nich znalazł się również Blas Cantó, który na początku października oficjalnie został wybrany do wystąpienia w tej roli. Artysta zaprezentuje na eurowizyjnej scenie utwór pod tytułem Universo. Czy jest to propozycja na miarę zwycięstwa, która przyniesie Hiszpanom wyczekiwane zwycięstwo?

Historia Hiszpanii na Eurowizji jest pełna wzlotów i upadków. Kraj ten zadebiutował w Konkursie już w 1961 roku i już podczas swojego drugiego wystąpienia uplasował się na ostatniej pozycji z dorobkiem 0 punktów. Kolejne lata były kulminacją porażek i niepowodzeń. Przełomowym momentem okazała się wygrana Massiel, która w 1968 roku wspięła się na szczyt głosowania z utworem La, la, la, a zaledwie rok później Salomé powtórzyła sukces swojej poprzedniczki, zajmując pierwsze miejsce z kompozycją zatytułowaną Vivo cantando. W 1999 roku Hiszpania dołączyła do krajów tzw. “Wielkiej Piątki”, które dzięki największemu wkładowi finansowemu co roku otrzymują automatyczny awans do finału. Od tamtej pory zaledwie trzykrotnie kończyła Konkurs na pozycji w najlepszej dziesiątce. Rok temu w Tel Avivie hiszpanie reprezentował Miki Núñez z utworem La Venda. Wokalista uplasował się dopiero na 22. miejscu, otrzymując sumę 54 punktów.

Blas Cantó zaprezentuje Universo na scenie 16 maja, podczas Wielkiego Finału 65. Konkursu Piosenki Eurowizji w Rotterdamie. Zgodnie z odbytym niedawno losowaniem, Hiszpania odda swoje głosy na uczestników drugiego półfinału, który będzie miał miejsce 14 maja.

Maciej Karcz

Eurowizję śledzę nieprzerwanie od 2014 roku. Tym, co przyciąga mnie do tego widowiska jest przede wszystkim jednoczenie kultur z najskrytszych zakątków Europy i poznawanie coraz to ciekawszych brzmień. Szczególną sympatią w konkursie darzę Australię oraz Włochy i Szwajcarię. Na co dzień interesuję się językami obcymi, podróżami i fotografią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *