Site Loader

Pięciodniowe święto włoskiej muzyki dobiegło końca. Po wielu nocach pełnych emocji i wrażeń, Włosi z wielką klasą zakończyli jubileuszową, siedemdziesiątą edycję kultowego Festiwalu w San Remo! Zwycięzcą został Diodato, który w maju pojedzie w barwach tego kraju do Rotterdamu, gdzie wykona utwór Fai rumore!

Miniony tydzień przyniósł wszystkim miłośnikom włoskiej sceny muzycznej mnóstwo niespodzianek. Prowizoryczny ranking klasyfikujący uczestników tegorocznego Festival di Sanremo zmieniał się przy każdym z koncertów, przez co kwestia wygranego do samego końca pozostawała jedną wielką zagadką. Ostatecznie, po pięciu niezwykłych wieczorach, którym towarzyszyły zmagania artystów ubiegających się o reprezentowanie Włoch w Rotterdamie, zebrane razem głosy jurorów, dziennikarzy oraz publiczności zdecydowały, że w ścisłej trójce najlepszych wykonawców znaleźli się: Diodato, Francesco Gabbani oraz zespół Pinguini Tattici Nucleari.

Finalny wynik Festiwalu zależał od specjalnej komisji jurorskiej, której zadaniem było wskazanie faworyta spośród laureatów pierwszych trzech miejsc. Jej decyzją, zwycięzcą 70. Festiwalu Piosenki Włoskiej w San Remo został Diodato, który trzy miesiące wystąpi we włoskich barwach na scenie Rotterdamie!

Zwieńczająca tygodniowy Festiwal klasyfikacja generalna prezentuje się następująco:

 1. Diodato – Fai rumore
 2. Francesco Gabbani – Viceversa
 3. Pinguini Tattici Nucleari – Ringo Starr
 4. Le Vibrazioni – Dov’è
 5. Piero Pelù – Gigante
 6. Tosca – Ho amato tutto
 7. Elodie – Andromeda
 8. Achille Lauro – Me ne frego
 9. Irene Grandi – Finalmente io
 10. Rancore – Eden
 11. Raphael Gualazzi – Carioca
 12. Levante – Tikibombom
 13. Anastasio – Rosso di rabbia
 14. Alberto Urso – Il sole ad est
 15. Marco Masini – Il confronto
 16. Paolo Jannacci – Voglio parlarti adesso
 17. Rita Pavone – Niente (Resilenzia 74)
 18. Michele Zarrillo – Nell’estasi o nel fango
 19. Enrico Nigiotti – Baciami adesso
 20. Giordana Angi – Come mia madre
 21. Elettra Lamborghini – Musica (E il resto scompare)
 22. Junior Cally – No grazie
 23. Riki – Lo sappiamo entrambi
 24.  ̶B̶u̶g̶o̶ ̶&̶ ̶M̶o̶r̶g̶a̶n̶ ̶-̶ ̶S̶i̶n̶c̶e̶r̶o̶  (dyskwalifikacja)

Włochy były jednym z pierwszych uczestników Konkursu Piosenki Eurowizji – zadebiutowały bowiem już na samym początku, w 1956 roku. Na swoim koncie mają aż dwie wygrane. Po raz pierwszy zwyciężyła w 1964 roku Gigliola Cinquetti z utworem Non ho l’età. Ponowny sukces przyniósł Toto Cutugno, który w 1990 roku sięgnął po zwycięstwo z autorską propozycją zatytułowaną Insieme: 1992. W ostatnich latach Włochy mogły cieszyć się wysokimi wynikami w Konkursie – obecnej dekadzie trzykrotnie uplasowali się na podium! W tym roku, w roli włoskiego reprezentanta wystąpił Mahmood z piosenką Soldi. Artysta zdobył łączną sumę 472 punktów, co pozwoliło mu na zajęcie 2. miejsca w Tel Avivie!

Maciej Karcz

Eurowizję śledzę nieprzerwanie od 2014 roku. Tym, co przyciąga mnie do tego widowiska jest przede wszystkim jednoczenie kultur z najskrytszych zakątków Europy i poznawanie coraz to ciekawszych brzmień. Szczególną sympatią w konkursie darzę Australię oraz Włochy i Szwajcarię. Na co dzień interesuję się językami obcymi, podróżami i fotografią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *