Site Loader

Wczoraj w nadmorskim San Remo rozpoczęła się 70. odsłona jednego z najbardziej kultowych festiwali na świecie, który od czasu debiutu Włoch w Konkursie wyłania ich reprezentanta. Pierwszych dwunastu wokalistów zaprezentowało swoje utwory na scenie legendarnego Teatru Ariston. Czy wśród nich znajduje się artysta, który ma szanse przynieść swojemu krajowi pierwsze od 30 lat zwycięstwo na Eurowizji?

Jak co roku, Festival di Sanremo podzielony jest na cztery koncerty, następujące dzień po dniu, oraz zwieńczający pięciodniowe święto włoskiej muzyki finał, podczas którego wybierany jest laureat pierwszego miejsca. Pierwszego i drugiego wieczoru wystąpi łącznie 24 uczestników, którzy premierowo przedstawią swoje muzyczne propozycje. W czasie trzeciego etapu, wszyscy artyści wykonają największe przeboje z ponad siedemdziesięcioletniej historii Sanremo, aby dzień później mogli ponownie zaśpiewać swoje własne utwory. Wtedy też, jury składające się z dziennikarzy stworzy ranking, wskazując potencjalnych zwycięzców, do którego dodane zostaną głosy z poprzednich wieczorów. Nowością wprowadzoną z okazji jubileuszowej edycji wydarzenia jest brak eliminacji, która wszystkim wokalistom zapewnia miejsce w finale. Pełna stawka 24 muzyków ponownie zaprezentuje swoje piosenki w sobotę, 8 lutego. Jurorzy, dziennikarze oraz telewidzowie wspólnie zadecydują o werdykcie. Troje uczestników z największą ilością punktów zakwalifikuje się do ścisłego finału, gdzie powalczą o reprezentowanie Włoch podczas 65. Konkursu Piosenki Eurowizji w Rotterdamie.

Podczas pierwszego wieczoru tegorocznego Festiwalu Sanremo wystąpili:

 • Bugo & Morgan – Sincero

 • Diodato – Fai rumore

 • Rita Pavone – Niente (Resilienza 74)

 • Riki – Lo sappiamo entrambi

 • Irene Grandi – Finalmente io

 • Marco Masini – Il confronto

 • Achille Lauro – Me ne frego

 • Elodie – Andromeda

 • Le Vibrazioni – Dov’è

 • Anastasio – Rosso di rabbia

 • Raphael Gualazzi – Carioca

 • Alberto Urso – Il sole ad est

Głosy jurorów zadecydowały, że na szczycie wczorajszego rankingu znalazł się zespół Le Vibrazioni. Tuż za nim znalazła się wokalistka Elodie, z utworem napisanym przez zeszłorocznego reprezentanta Włoch i zdobywcy drugiego miejsca – Mahmooda! Podium Diodato ze swoją emocjonalną balladą.

Całość wyników prezentuje się następująco:

 1. Le Vibrazioni
 2. Elodie
 3. Diodato
 4. Irene Grandi
 5. Marco Masini
 6. Alberto Urso
 7. Raphael Gualazzi
 8. Anastasio
 9. Achille Lauro
 10. Rita Pavone
 11. Riki
 12. Bugo & Morgan

Festival di Sanremo nie zwalnia tempa! Już dzisiaj o godzinie 20:30 na scenie wystąpi pozostałych dwunastu artystów konkursowej stawki: Rancone, Pinguini Tattici Nucleari, Giordana Angi, Levante, Francesco Gabbani, Tosca, Junior Cally, Enrico Nigiotti, Elettra Lamborghini, Michele Zarrillo, Paolo Jannacci oraz Piero Pelù! Transmisję na żywo można oglądać poprzez oficjalną stronę telewizji RAI!

Włochy były jednym z pierwszych uczestników Konkursu Piosenki Eurowizji – zadebiutowały bowiem już na samym początku, w 1956 roku. Na swoim koncie mają aż dwie wygrane. Po raz pierwszy zwyciężyła w 1964 roku Gigliola Cinquetti z utworem Non ho l’età. Ponowny sukces przyniósł Toto Cutugno, który w 1990 roku sięgnął po zwycięstwo z autorską propozycją zatytułowaną Insieme: 1992. W ostatnich latach Włochy mogły cieszyć się wysokimi wynikami w Konkursie – obecnej dekadzie trzykrotnie uplasowali się na podium! W tym roku, w roli włoskiego reprezentanta wystąpił Mahmood z piosenką Soldi. Artysta zdobył łączną sumę 472 punktów, co pozwoliło mu na zajęcie 2. miejsca w Tel Avivie!

 

Maciej Karcz

Eurowizję śledzę nieprzerwanie od 2014 roku. Tym, co przyciąga mnie do tego widowiska jest przede wszystkim jednoczenie kultur z najskrytszych zakątków Europy i poznawanie coraz to ciekawszych brzmień. Szczególną sympatią w konkursie darzę Australię oraz Włochy i Szwajcarię. Na co dzień interesuję się językami obcymi, podróżami i fotografią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *