Site Loader

Po konferencji prasowej z udziałem prezesa TVP Jacka Kurskiego i producenta wykonawczego Eurowizji Junior z Europejskiej Unii Nadawców Jona Oli Sanda, nasz przedstawiciel Kamil w Arenie Gliwice przez chwilę porozmawiał z panem Sandem, dla którego Eurowizja 2020 będzie ostatnim wydarzeniem nadzorowanym jako “głowa konkursu”.  Po odejściu ze stanowiska podejmie on pracę u nadawcy w rodzinnej Norwegii. Jak widzi przyszłość Norwegów na Eurowizji, co sądzi o mankamentach głosowania online i czy Eurowizja Junior ma szanse się powiększyć? Przyjemnej lektury!

PFE: Panie Sand, miło widzieć Pana w Gliwicach. Po pierwsze, gratuluję lat przepracowanych podczas Eurowizji, świetnie się śledziło Pana pracę i smutno wiedzieć o powrocie do rodzinnego kraju. Prowadzi to jednak do pierwszego pytania – czego się spodziewa Pan od pracy w Norwegii? Przykładowo, Norwegia ma bardzo udaną przeszłość na Eurowizji, w tym tą niedaleką, a w tym roku zwyciężyliście głosowanie telewidzów. Jak widzi Pan swoją przyszłość w Norwegii i norweską przyszłość na Eurowizji?

Jon Ola Sand: Cóż, nie mam żadnych specjalnych oczekiwań od Norwegii. Wiem, że pracują tak ciężko, jak to robią inne kraje, by znaleźć najlepszego reprezentanta, najlepszą piosenkę i najlepszy występ. Wiemy, że chcieliby wygrać, wiem, że chcieliby być gospodarzami Eurowizji. Zrobili to już w 2010 roku i chcieliby to powtórzyć teraz. Ale z mojej perspektywy nie skupiam się na Norwegii ani innym kraju. Kiedy wrócę, będę może nieco bardziej patriotyczny (śmiech). To nie znajduje się teraz na mojej liście.

PFE: Wspomniał Pan podczas konferencji o dużym zainteresowaniu Eurowizją Junior – w Hiszpanii, ale też w Polsce i Kazachstanie. Czy ten fakt nie oznacza jednak, że głosowanie online może być jakoś niesprawiedliwe w stosunku do krajów o niskim zainteresowaniu i ich reprezentantów, którzy są nawet typowani do dobrych wyników? Mogliby oni przegrywać przez niską popularność konkursu, czy uważa Pan to za dobre rozwiązanie dla konkursu dla dzieci?

Jon Ola Sand: Myślę, że to dobry system dla Eurowizji Junior, jest dobry dla młodych widzów, a także angażuje sobą widzów poza Europą. Zatem kiedy masz zagłosować na więcej niż jedno państwo, minimalnie na trzy, wtedy się to wyrównuje. Jeśli wchodzisz na dużą scenę, i tak musisz przyciągać głosy z innych krajów. Jeśli nie jest to system dobry – na pewno jest co najmniej ekscytujący, a jurorzy go także balansują. Teraz się cieszymy, a za kilka lat być może będziemy mogli go bardziej docenić. Ja chciałbym podkreślić, że kraje i nadawcy biorący udział, nie narzekają w tej kwestii. To nie jest coś, co ja wymyśliłem; dyskutowaliśmy już na długo przed tym, jak to wprowadziliśmy. Ogólnie myślę więc, że jest to system dobry i że mocno przyciąga młodszych odbiorców.

PFE: Na koniec – w związku z rosnącą popularnością Eurowizji Junior, czy sądzi Pan, że prawdopodobne jest zobaczenie większej ilości krajów w stawce w przyszłości? Zobaczenie wzrostu do 25 państw lub i większej ilości?

Jon Ola Sand: W takiej sytuacji musielibyśmy zmienić zasady, ponieważ zrobiliśmy już tak w zeszłym roku, dopuszczając 20 państw do udziału. Chciałbym zobaczyć rozwój, ale nie chcę, by było to zbyt rozległe i skomplikowane. Jeśli jest więcej niż 20 krajów, staje się to skomplikowane organizacyjnie. Musimy się też upewnić, że Eurowizja Junior może się przemieszczać i docierać w różne miejsca i na różne rynki. Zobaczymy, jeśli zainteresowanie będzie rosło, będziemy musieli się dostosować.

PFE: Dziękuję bardzo za Pański czas!

ORYGINALNA ROZMOWA PO ANGIELSKU [LINK]

Kamil Polewski

Mam 17 lat, a Eurowizję oglądam od dziecka - pierwszy konkurs, który pamiętam, to 2006 rok i występ Anny Vissi. Fanem stałem się w 2014 roku, a już dwa lata później śledziłem Eurowizję bardzo dogłębnie. Moje ulubione utwory to "1944", "Arcade" i "Quedate conmigo". Na co dzień jestem uczniem klasy społeczno-prawnej I LO w Inowrocławiu, interesuję się polityką, geografią i historią, a także językami obcymi i Skandynawią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *