Ukraina już drugi raz ma okazję organizować Konkurs Piosenki Eurowizji. Wcześniej robiła to w 2005 roku po zwycięstwie Ruslany ze skoczną piosenką pt. ” Wild Dances”.

Jednak kiedy Eurowizja przenosi się na Ukrainę, występują liczne problemy i niedociągnięcia organizacyjne. W 2005 roku nie wiadomo było czy konkurs się odbędzie, kłopoty z wybraniem odpowiedniego miejsca, problemy finansowe kraju oraz protesty polityczne zwane “pomarańczową rewolucja” powodowały mnóstwo problemów. Ostatecznie konkurs odbył się w Kijowskim Pałacu Sportu. Remonty w nim miały potrwać do kwietnia, lecz przedłużyły się do początku maja przez co fani oraz artyści obawiali się przesunięcia terminu Eurowizji. Następnym problemem okazały się wizy, które były potrzebne, aby dostać się na teren Ukrainy. W porozumieniu z rządem udało się znieść potrzebę posiadania wizy od 1 maja do 1 września 2005 roku.

Swoją chęć organizacji konkursu wniósł nadawca Serbii i Czarnogóry, która zajęła 2 miejsce w 2004 roku plasując się za Ukrainą. Niestety, szybko wycofała się z tego pomysłu tłumacząc się problemami finansowymi.

Kolejny problem stworzył Liban, który miał zadebiutować w konkursie lecz po wybraniu artystki i piosenki, zrezygnował z udziału w konkursie z powodu uczestnictwa Izraela. Piosenka tego kraju miała być wyciszona w telewizji libańskiej, lecz ostatecznie EBU nie wyraziło na to zgody, doprowadzając do rezygnacji.

W tym roku także nie obyło się bez problemów ze strony Ukrainy. Większość rzeczy pojawiło się z opóźnieniem np. opublikowanie logo czy przedstawienie prowadzących. Bardzo długo nie wiadomo było w jakim mieście odbędzie się konkurs. Ostatecznie Szwedzi wyrazili chęć pomocy w widowisku. Wielkie problemy dotyczyły też kupna biletów, pojawiały się błędy przez które fani mogli wykupić bilet za zaledwie 8 euro.

Dużo problemów nadal powoduje uczestnictwo Rosji w tegorocznym konkursie. Wystawili oni Julię Samoilową z piosenką ” Flame is burning”. Wokalistka jest niepełnosprawna. Taki wybór może świadczyć o zabezpieczeniu się Rosji przed “buczeniem” fanów. Nie wiadomo czy Rosjanka będzie mogła przekroczyć granicę Ukrainy, aby wystąpić.

W tym roku hasło – slogan to Celebrate Diversity czyli Świętujmy/Celebrujmy Różnorodność!

Komentarze z Facebooka