„Pod Lupą” – seria artykułów, w których skupiamy się na piosenkach i wykonawcach z każdego kraju biorącego udział w Eurowizji. Znajdziesz tutaj informacje, opinie oraz recenzje.

Portugalia to jeden z tych krajów, który nie miał dużego szczęścia i powodzenia na Eurowizji. Kraj też występował już prawie 50 razy od 1964 roku. Najlepsza pozycja jaką kiedykolwiek udało się uzyskać Portugalii to miejsce 6 w 1996 roku. Czy tym razem Portugalia odniesie sukces?

„Amar pelos dois” to jeden z nielicznych utworów, który zostanie zaśpiewany w innym języku niż angielskim. Utwór wykona portugalski piosenkarz – Salvador Sobral. Tytuł piosenki po polsku oznacza „kochać za nas oboje”.

Salvador Sobral ma 28 lat i urodził się w Lizbonie. Kiedy był dzieckiem mieszkał w USA i Hiszpanii. 8 lat temu wziął udział w portugalskiej edycji Idola, gdzie zajął ósme miejsce. Również jego starsza siostra Luisa Sobral była w Idolu w 2003 roku i jest znaną piosenkarką.

Salvador wydał swoja pierwszą solową płytę w 2016 roku. Największy sukces z tej płyty odniósł utwór „Excuse Me”.

 

 

W lutym 2017 roku wziął udział w portugalskich eliminacjach do Eurowizji. Zajął pierwsze miejsce wśród jurorów i telewidzów.

 

 

Poprosiliśmy kilku naszych czytelników o napisanie
krótkiej opinii o piosence oraz o jej ocenienie.

 

Andrzej

Nie dzieje się w tym utworze tak dużo, jakby mogło. Brakuje tutaj jakiegoś “finału”. Jedno trzeba jednak przyznać, jest ładny, w stylu piosenek z dawnych lat. Wokalista utalentowany, jednak kompozycja mam wrażenie nie pokazuje jego całego potencjału. Brakuje ponadczasowości utworowi, a poprzeczka została postawiona trochę wysoko.

OCENA: 6.5/10

Magdalena

Piosenka, która nie jest w moim TOP 10, ale muszę przyznać, że zauroczyła mnie od razu. Słucha się jej miło, ale to zdecydowanie za mało do wygranej.

OCENA: 6/10

Gabriela

Melodia przepiękna, w stylu retro, Salvador też umie śpiewać, jednak portugalski jest według mnie zbyt ciężkim językiem tutaj i burzy delikatność tej piosenki. A szkoda.

OCENA: 6.5/10

Kamil

Awww uwielbiam staroświecką muzykę, jest coś strasznie uroczego w tym wykonaniu. Głos przyprawia mnie o ciarki, a język portugalski należy moim zdaniem do najładniejszych.

OCENA: 8/10

Kuba

Piosenka sama w sobie jest bardzo ciekawa i inspirująca…jednak nie jest to utwór na Eurowizję, bynajmniej nie na 2017. Przyznam się, że piosenkę przesłuchiwałem dość późnym wieczorem… i zasnąłem.

OCENA: 5.5/10

Mateusz

Nudna piosenka… po Portugalii spodziewałem się jakiejś tanecznej piosenki, nie wolnej ballady. Język trochę ratuje tą piosenkę, lecz nic poza tym nie poprawia tego.

OCENA: 1.5/10

Arkadiusz

Piosenka próbująca przypomnieć nam stare czasy, kiedy muzyka właśnie tak wyglądała. Jest prosta, emocjonalna, bardzo ładna, wyróżnia się, bo jest bardzo oryginalna, już od dobrych kilku lat nie widzieliśmy takiej piosenki na Eurowizji. Piosenka jak najbardziej na plus, w dodatku, że to propozycja Portugalii, która na Eurowizji nie osiąga dobrych rezultatów. Może uda się im w tym roku. Propozycja ta jest przyjemna, jednak dla mnie zbyt nudna, bo nie są to moje klimaty i nie przepadam za takimi utworami.

OCENA: 6/10

Joanna

Kocham języki romańskie, więc tylko język piosenki Salvadora ratuje utwór. Nie podobają mi się piosenki w tym stylu… Ciężko jest mi posłuchać całego utworu, jest bardzo nudny. Uważam, że jest to piosenka, którą albo się kocha albo nienawidzi. Ja raczej należę do tej drugiej grupy.

OCENA: 2/10

Jakub

Na początku piosenki bardzo nie lubiłem. Nudziła mnie, nie widziałem w niej nic specjalnego. Po czasie zrozumiałem, że tak właśnie wygląda prawdziwa sztuka. Salvador jest wspaniałym artystą, który niczego nie udaje. Pomimo tego, że nie znam portugalskiego, rozumiem co Salvador chciał śpiewając przekazać i jestem mu za to bardzo wdzięczny.

OCENA: 9/10

Dawid

Dla mnie najgorsza piosenka ze stawki konkursowej. “Amar Pelos Dois” brzmi, jakby było napisane na Eurowizję w 1960, a nie w 2017 roku. Propozycja o której nie mogę powiedzieć nic dobrego, nic mi się tu nie zgadza, nic mi się tu nie podoba. Mam nadzieję, że Portugalia zostanie w półfinale.

OCENA: 0.5/10

Szymon

Utwór na którym część widzów Eurowizji zanudzi się, a część rozpłacze. Dla mnie jest to kolejna przeciętna piosenka o miłości. Lubię ballady, lecz kompozycja Salvadora jest w moim odczuciu średnia.

OCENA: 3.5/10

Wojtek

Portugalia ma chyba najnudniejszą piosenke spośród wszystkich. Broni ją wokal Salvadora, który w lepszej piosence mógłby sie bardziej wykazać. Mimo to sam wokal słabej piosenki nie uratuje. Dodatkowo słowa są bardzo niewyraźne co zależy bardziej od języka niż od samej piosenki.

OCENA: 4/10

 

ŚREDNIA OCENA: 4.91/10

 

Z każdym kolejnym dniem będą pojawiały się kolejne artykuły z serii „Pod Lupą”.
Zapraszamy do śledzenia naszego portalu oraz strony na Facebooku!

Komentarze z Facebooka