Wymarzeni reprezentanci to cykl artykułów, w których nasza redakcja wybiera najlepszych artystów z różnych państw. To ich chcielibyśmy zobaczyć na eurowizyjnej scenie. Czy kiedyś się tam pojawią? Czekamy na to!

AUSTRALIA

Iggy Azalea to pseudnonim, którym posługuje się Amethyst Amelia Kelly. Australijska raperka urodziła się 27 lat temu w Sydney. Swoją przygodę z raper rozpoczęła w wieku 14 lat. Dwa lata później przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych, na których terenie przez 6 lat przebywała nielegalnie. Jako pierwszy swój utwór opublikowała “Pu$$y” w 2011 roku. Debiutancki album “The New Classic” miał premierę 21 kwietnia 2014 roku. Współpracowała z gwiazdami światowej sławy, m.in. z Ritą Orą (“Black Widow”), Jennifer Lopez (“Booty”), Charli XCX (“Fancy”), a także z Britney Spears (“Pretty Girls”). Jej utwory mają setki milionów wyświetleń, co świadczy o niesłabnącej popularności Australijki. Najnowszy singiel Iggy “Mo Bounce” jest zapowiedzią nadchodzącego albumu. Wystąpiła też w filmie “Szybcy i Wściekli 7”.

CZECHY

Markéta Irglová to wspaniała artystka pochodząca z Valašské Meziříčí na wschodzie Czech. Urodziła się 28 lutego 1988 roku. Swoją przygodę z muzyką rozpoczęła już jako dziecko. Rodzice zapisali ją do szkoły muzycznej, kiedy miała 7 lat. Artystka potrafi grać na altówce, fortepianie, gitarze oraz skrzypcach. Gdy miała 13 lat poznała muzyka z Irlandii – Glena Hansarda. Stworzyli zespół The Frames. Duet skomponował muzykę do filmu “Once”, gdzie zagrali także główne role. Za utwór przewodni tej ścieżki “Falling Slowly”, otrzymali Nagrodę Akademii Filmowej – Oskara. Wspólnie, wydali także trzy albumy. Para związała się także w życiu prywatnym, lecz ich związek przetrwał tylko rok. Obecnie, Markéta tworzy solowo. Jej głos hipnotyzuje, a piosenki jej autorstwa wzruszają. Wydała dwa solowe albumy “Anar” i “Muna”.

GRECJA

Eleni Foureira jest prawdziwą gwiazdą greckiej muzyki. Karierę muzyczną rozpoczynała w grupie Mystique. W 2010 roku postawiła na solową karierę i zgłosiła się do greckich preselekcji do Konkursu Piosenki Eurowizji. Wystartowała razem z Manosem Pyrovolakisem. Ich utwór “Kivotos tou Noe” zajął 2 miejsce. W tym samym roku wydała też debiutancką płytę. Za utwór “Ase me” zdobyła nagrody: Najlepszy Nowy Artysta i Najseksowniejszy teledysk. Dwa lata później nagrała kolejny album “Ti Poniro Mou Zitas”. Piosenkarka zdobyła dzięki niemu ogromną popularność, którą ciągle utrzymuje. W 2015 roku nagrała grecką wersję eurowizyjnej piosenki Izraela z 2015 “Golden Boy” – jej “Sto Theo Me Paei” stało się przebojem! Wraz z Ivi Adamou  gra w “Barbarella: the 80’s Musical”. Hity Eleni to: “Anemos Agapis“, “Pio Erotas Pethenis” czy “Ti Koitas”.

WĘGRY

Spoon 21 to węgierki zespół, który został założony w 2013 roku. W jego skład wchodzą: Péter Földesi, Márton Grósz, Miklós Adrián Nagy oraz Kristóf Teremy. Szerszej publiczności dali się poznać dzięki udziałowi w węgierskiej wersji programu talent show X-Factor. Tam trafili do grupy Gabi Tóth i zajęli 8 miejsce. W 2015 roku głosili się do preselekcji węgierskich – A Dal. Z piosenką “Keep Marching On” dotarli do finałowej czwórki. W kolejnym roku pracowali nad nowym albumem “Deák” oraz wyruszyli w trasę koncertowej, podczas której wystąpili w  Berlinie, Amsterdamie, Londynie, Paryżu i na Majorce. W tym roku także próbowali swoich sił podczas preselekcji do Konkursu Piosenki Eurowizji 2017. Z utworem “Deák” odpadli jednak w półfinale. My liczymy, że Spoon 21 pojawią się na eurowizyjnej scenie!

 

Zapraszamy na kolejne artykuły z naszej serii Wymarzeni reprezentanci!

Komentarze z Facebooka