San Marino pewnie kojarzy wam się z Valentiną Monettą oraz niepowodzeniami związanymi z częstym brakiem przepustki do finału. Zobaczmy jednak od czego to wszystko się zaczęło…


Początki

San Marino pierwszy raz zadebiutowało na scenie Eurowizyjnej w 2008 roku podczas 53. Konkursu Piosenki. Nadawca Publiczny ogłosił w tym czasie, że w barwach flagi wystąpi zespół “Miodo” wraz z włoskojęzyczną piosenką “Complice”, jednak zajęli oni ostatnie miejsce  w pierwszym półfinale (5 pkt) i nie zakwalifikowali się do finału.

Lata 2009-2010

Telewizja SMRTV kilka razy zastanawiała się czy powrócić do konkursu, jednak wstrzymała się z braniem udziału.

Rok 2011

Po 2-letniej przerwie Telewizja SMRTV ogłosiła, że weźmie udział w 56. Konkursie Piosenki eurowizji. Kraj reprezentować miała Senit – Włoska piosenkarka. Została ona wybrana wewnętrznie przez SMRTV. Konkursową piosenką zostało “Stand By” utwór anglojęzyczny. Wystąpiła ona w pierwszym półfinale zajęła szesnaste miejsce (34 pkt) i niestety nie zakwalifikowała się.

Lata 2012-2014

Lata 2012 do 2014 były dla San Marino bardzo szczęśliwe, reprezentantką swojego kraju zostawała Valentina Monetta – wszystkim znana i lubiana piosenkarka.

W 2012 roku Telewizja SMRTV ogłosiła, że weźmie udział w 57. Konkursie Piosenki Eurowizji i kilka miesięcy później ogłosiła, że reprezentantką San Marino Będzie właśnie Valentina z piosenką “Facebook (Uh, oh, oh)”, jednak została ona zdyskwalifikowana oraz zastąpiona zmienioną wersją pod tytułem “The Social Network Song (Oh, Uh, Oh, Oh)”. Wystąpiła ona w pierwszym półfinale, zajęła 14 miejsce (31 pkti nie awansowała do Wielkiego Finału.

San Marino w 2013 roku również reprezentowała Valentina, tym razem z włoskojęzyczną piosenką “Crisalide (Vola)” – Przez wielu typowana do wygranej. Wystąpiła ona w drugim półfinale oraz zajęła 11 miejsce (47 pkt) – Nie zakwalifikowała się do finału.

Rok 2014 okazał się być dla Valentiny oraz całego San Marino najszczęśliwszym rokiem. Wystąpiła z anglojęzyczną piosenką “Maybe” w pierwszym półfinale zajmując 10 miejsce (40 pkt) i kwalifikując się do Wielkiego Finału, gdzie z kolei zajęła 24 miejsce z dorobkiem 14 pkt!

Rok 2015

Dwa miesiące przed końcem roku 2014 Telewizja SMRTV ogłosiła, że weźmie udział w 60. Konkursie Piosenki Eurowizji. Kraj miał reprezentować Duet składający się z wokalistów –  Michele Perniola oraz  Anity Simoncini. Ich konkursowy utwór to “Chain and Lights”. Wystąpili w drugim półfinale zajmując dalekie 16 miejsce (11 pkt) i nie kwalifikując się o finału.


Rok 2016 

Pod koniec września 2015 roku Telewizja SMRTV wyraziła chęć udziału w 61. Konkursie Piosenki. W styczniu ogłosili, że San Marino reprezentować będzie artysta Tureckiego pochodzenia – Serhat. Jego piosenka z którą wystąpił na scenie to “I didn’t Know”. Na początku miała być ona balladą, lecz za prośbą fanów Serhat zmienił swoją piosenkę z ballady na Disco. Wystąpił w pierwszym półfinale i zajął 12 miejsce (68 pkt) nie kwalifikując się do finału.

Rok 2017

W tym roku ogłoszono, że san Marino reprezentować znów Valentina Monetta, ale w duecie z Jimmie Wilsonem. Wystąpili w drugim półfinale z piosenką “Spirit Of The Night” zajmując ostatnie osiemnaste miejsce posiadając jedynie 1 punkt

Jak widzicie, San Marino nie jest krajem który odnosi same sukcesy, wręcz przeciwnie. Jak myślicie, czy nowy sposób wybierana reprezentanta w jakimś stopniu poprawi wyniki jakie odnosi San Marino? Piszcie!

Komentarze z Facebooka