Mijają ostatnie godziny 2017 roku, za chwilę powitamy nowy 2018 rok. To idealny czas na podsumowanie tego, co działo się w eurowizyjnym świecie. Sprawdźcie, co będzie pamiętać nasza redakcja.

 • Zimą śledziliśmy polskie preselekcje – Krajowe Eliminacje. Powrócił Marcin Mroziński, teraz Martin Fitch, z Niemiec przyleciała do nas Aneta Sablik, a ze Szwecji Isabell Otrebus. Dowiedzieliśmy się, kto kryje się pod pseudonimem Carmell i kim jest Olaf Bressa. Bezkonkurencyjna okazała się jednak Kasia Moś!

 • 62. Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się w stolicy Ukrainy – Kijowie pod sloganem Celebrate Diversity. Wszystkie koncerty były w Międzynarodowym Centrum Wystawienniczym, a Kijów stał się w maju muzyczną stolicą świata. Kraj ten gościł Eurowizję po raz drugi.
 • Eurowizję wygrała Portugalia, a dokładniej Salvador Sobral z utworem “Amar Pelos Dois”, który stworzyła jego siostra Luísa Sobral. Kraj ten czekał ponad 50 lat na swoją pierwszą wygraną. Jedni pokochali portugalską piosenkę, inni znienawidzili. W maju widzimy się w Lizbonie!

 • Jak co roku, nie obyło się bez posądzeń o plagiaty. „Gravity” Hoviga (Cypr) brzmiało jak hit „Human” Rag’n’Bone Man’a, a „Perfect Life” Leviny (Niemcy) przypominało „Titanium” Davida Guetty i Sii oraz „Skyscraper” Demi Lovato. Także „City Lights” Blanche (Belgia) porównywano do piosenki „Eclàt” kanadyjskiej piosenkarki Alexe Gaudelaut.
 • Naszą reprezentantką podczas Konkursu Piosenki Eurowizji 2017 była fenomenalna Kasia Moś, która wygrała Krajowe Eliminacje. Na scenie pojawiła się razem z bratem Mateuszem. Jej piosenka “Flashlight” uplasowała się na 22. miejscu w finale. Kasi dziękujemy za wspaniałe emocje, które stworzyła na scenie oraz za godne reprezentowanie naszego kraju!

 • W tym roku niektóre państwa osiągnęły swoje najlepsze wyniki w historii udziałów. Bułgaria zajęła 2 miejsce (Kristian Kostov – “Beautiful Mess”), a Mołdawia 3 (Sunstroke Project – “Hey Mamma”). Wiele państw cieszyło się z sukcesów: Belgia (Blanche – “City Lights”) uplasowała się tuż za podium, Szwecja po raz dziewiąty zajęła 5 miejsce (Robin Bengtsson – I Can’t Go On), 6 miejsce po raz piąty zdobyły Włochy (Francesco Gabbani – Occidentali’s Karma), a Niemcy (Levina – “Perfect Life”) nie zajęły ostatniego miejsca.
 • Wiele zaskoczeń przyniosły nam półfinały. Wielu faworytów nie awansowało do finału, m.in. Jana Burčeska z Macedonii, zespół Timebelle ze Szwajcarii, Koit Toome & Laura z Verony, ale reprezentujący Estonię, Triana Park z Łotwy, czy też fiński duet Norma John.
 • Żaden fan Eurowizji nie zapomni o tegorocznej divie. Slavko Kalezić szokował, próbował śpiewać i tańczyć oraz latać na warkoczu. Efekt? 16 miejsce w półfinale, ale wszyscy świetnie się bawili.

 • Valentina Monetta reprezentowała San Marino po raz czwarty w Konkursie Piosenki Eurowizji. Tym razem w towarzystwie Jimmiego Wilsona z piosenką “Spirit of the Night”. Niestety, nie zakwalifikowali się do finału.
 • Jana Burčeska z Macedonii wykonała piosenkę “Dance Alone”. Na scenie nie tańczyła jednak sama, a ze swoim dzieckiem! Podczas koncertu artystka była w ciąży. Eurowizję zapamięta na długo, ponieważ po występie jej partner oświadczył się jej przed milionami widzów. Jana powiedziała “tak”! To były pierwsze eurowizyjne zaręczyny!

 • Choć Eurowizja to konkurs, na którym ogromne znaczenie ma talent wokalny, nie obyło się bez fałszu, m.in. Demy z Grecji, Isaiaha z Australii oraz Manela Navarro z Hiszpanii. Każdy śpiewać może!
 • Nie zapomnimy też o nagich pośladkach podczas występu Jamali z piosenką “I believe in U” w finale. Swoje pośladki milionom widzów na całym świecie pokazał Vitalii Sediuk – ukraiński dziennikarz i prankster.
 • 22 lipca po raz pierwszy odbyła się Eurowizja Chórów, w której wzięło udział 9 państw. Jury wyłoniło zwycięzcę. Najlepszy okazał się chór Carmen Manet ze Słowenii, którego dyrygentem jest Primož Kerštanj.

 • Latem dowiedzieliśmy się, że powstanie azjatycki odpowiednik Eurowizji – Eurovision Asia Song Contest. W konkursie mają wziąć udział m.in. Australia, Chiny, Japonia, Korea Południowa, Nowa Zelandia czy też Singapur.
 • 26 listopada odbył się 15. Konkursu Piosenki Eurowizji Junior w Tbilisi. O zwycięstwo walczyło 16 państw. Najwięcej punktów zdobyła Polina Bogusevich z Rosji. Zaśpiewała emocjonującą piosenkę “Wings” w języku rosyjskim i zachwyciła swoim głosem.

 • Tu też nie obyło się bez rozczarowań. Typowana do zwycięstwa Białorusinka Helena Meraai zajęła 5 miejsce. Nikt też się nie spodziewał, że Fource z Holandii zwyciężą wśród widzów.
 • Alicja Rega została reprezentantką Polski na Eurowizji Junior 2017. Udało jej się zająć, najlepsze w historii startów Polski, 8 miejsce. Fani konkursu bardzo chwalili młodą artystkę za wspaniałą piosenkę i fantastyczny występ na żywo. Alicja, dziękujemy!

 • Polska wygrała Eurowizję dla Młodych Tancerzy w Pradze. Nasza reprezentatka Paulina Bidzińska wykonała taniec “La Certa”, który najbardziej spodobał się jurorom.

 • Naszą redakcję tworzy 12 osób: 4 kobiety i 8 mężczyzn. Śledzimy dla Was najważniejsze newsy z eurowizyjnego świata, przeprowadzamy wywiady oraz pracujemy nad seriami artykułów, np. cieszącymi się popularnością “Pod Lupą” i “Od debiutu”, a także nową serią “Po Eurowizji”.
 • Cieszymy się, że odwiedzacie naszą stronę kilka tysięcy razy w każdym miesiącu. Wam, drodzy czytelnicy, dziękujemy za wspólnie spędzony rok i zapraszamy do odwiedzania nas w 2018 roku.

Komentarze z Facebooka