„Pod Lupą” – to druga edycja naszej serii, w której prezentujemy Wam uczestników Krajowych Eliminacji oraz Konkursu Piosenki Eurowizji 2018 w Lizbonie. Poznacie tutaj artystów, ich piosenki, a także przeczytacie opinie o ich propozycjach!

W tegorocznych Krajowych Eliminacjach weźmie udział Monika Urlik – wszechstronna artystka, która próbowała już swoich sił w preselekcjach eurowizyjnych. W tym roku Monice udało się zakwalifikować do finału! O wyjazd do Lizbony powalczy z piosenką “Momentum”.

Monika Urlik urodziła się 1 lipca 1983 roku na Dolnym Śląsku w Dzierżoniowie. Już od najmłodszych lat była związana z muzyką. W Państwowej Szkole Muzycznej im. Wojciecha Kilara w Dzierżonowie uczyła się gry na skrzypcach, a swoją naukę muzyczną kontynuowała w Państwowym Liceum Muzycznym im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu. Już jako nastolatka została laureatką w Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Współczesnej Instrumentów Smyczkowych. Brała udział we wielu festiwalach, które wygrała, m.in. X Festiwal Piosenki “Karolek” we Wrocławiu w 1991 roku. Rok później, oprócz triumfu na festiwalach i w konkursach muzycznych, wzięła też udział w programie telewizyjnym Szansa na Sukces. W 2002 roku wyśpiewała w finale tego programu drugie miejsce. Następnie, swój talent zaprezentowała w show TVN Droga do Gwiazd, prowadzonym przez Zbigniewa Wodeckiego. Później rozpoczyna współpracę z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej, a także uczy się na wydziale rozrywkowym w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych imienia Fryderyka Chopina w Warszawie. Razem ze swoimi grupami Alebabki i Tribe of Alma osiąga kolejne ogromne sukcesy na największych polskich festiwalach.

W 2005 roku stworzyła utwór “Time After Time”. Wzięła z nim udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym Vena Festival, który patronatem objął Michał Urbaniak. Wygrywa go. Dzięki tej piosence zdobyła nagrodę Prezydenta Miasta Sopot na festiwalu TOPtrendy. Rozpoczęła też współpracę z innymi artystami polskiej sceny muzycznej. Jest wokalistą na płycie “Esende Mylffon” rapera Tedego. Pracowała też z zespołem Naumachia przy płycie „Callous Kaghatos”.

Kolejne lata, Monika spędziła angażując się w teatr – w 2008 roku z Teatrem Buffo w ramach koncertów muzyki światowego i polskiego musicalu. Występowała też z chórem jazzowym pod batutą Marty Radwan i nagrywała z Polskim Radiem.

W 2011 roku Monika Urlik wzięła udział w programie The Voice of Poland. Podczas przesłuchań w ciemno obróciła wszystkie, cztery fotele: Kayah, Ani Dąbrowskiej, Nergala oraz Andrzeja Piasecznego. Wybrała drużynę Nergala. Podczas występów na żywo wspaniale poradziła sobie z takimi utworami, jak: “Run To The Hills” Iron Maiden czy “Halo” Beyonce. Dotarła tam do półfinału oraz zdobyła tysiące fanów.

W grudniu 2011 wydała singiel “Córeczko”. Rok później pojawiła się w programie Bitwa na Głosy. Śpiewała w drużynie Tomsona i Barona z zespołu Aromental, reprezentującą miasto Olsztyn. Monika Urlik zachwyciła m.in. w utworze “Use Somebody” z repertuaru Kings Of Leon. Jedna z jurorek, Alicja Węgorzewska gratulowała jej na stojąco, a także nazwała Monikę objawieniem!

Po udziale w tych programach telewizyjnych, Monika Urlik koncertowała z Radiem Zet Bydgoszcz. Nagrała albumy „Dziecięce Przeboje” oraz „Kołysanki”. Potem, wydaje swój singiel “Nie wie nikt”, który cieszy się ogromną popularnością, m.in. w serwisie YouTube. 9 maja 2014 pojawiła się płyta solowa “Nie wie nikt”, przy której Monika Urlik współpracowała z Aleksandrem Milwiw-Baronem oraz Markiem Błaszczykiem.

 

W 2014 roku, artystka wystąpiła też podczas SuperDebiutów LI Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Wykonała tam utwór Czesława Niemena “Domek bez adresu”. Występem tym zachwyciła publiczność i zebrała wiele pozytywnych komentarzy. Jej dwie piosenki z albumu zostały wykorzystane w serialu TVN Prawo Agaty.

W 2016 wygrała konkurs Hard Rock Rising Festival. Niedawno, Monika Urlik nagrała piosenkę “Momentum” z duetem Ylva & Linda. W wywiadzie z naszym portalem, odsłoniła kulisy powstawanie tego utworu i zgłoszenia go do konkursu Krajowych Eliminacji.

To jest bardzo ciekawa historia, ponieważ nie zamierzałam zgłaszać swojej propozycji, a w międzyczasie pracowałam nad kolejną swoją piosenką. Okazało się, że szwedzki duet sióstr producentek poszukuje wokalistki do zaśpiewania ich utworów. Zgodziłam się i gdy usłyszałam „Momentum” wiedziałam, że to ta piosenka. Nagrałam, oddałam, zgłosiłam. I jestem! Mam nadzieję, że piosenka będzie się podobać, ponieważ ma charakter i przesłanie.

Artystka wiele razy próbowała pojechać ze swoim utworem na Konkurs Piosenki Eurowizji. W tym roku udało jej się zakwalifikować do Krajowych Eliminacji z piosenką “Momentum”. Wystąpiła już z tym utworem na żywo w programie Pytanie na Śniadanie w TVP2.

Oto opinie naszych czytelników i ich oceny utworu „Momentum”!

Kamil

Moja faworytka, piosenka idealna do zdolności wokalnych. Mocny głos. Jestem pewien, że powalczy o bilet do Lizbony.

Ocena: 10/10

Kacper

Nie spodziewałem się, że ta piosenka okaże się aż tak dobrym utworem. Podoba mi się siła wokalu Moniki, jednak nie chcę kolejnej ballady z Polski. Sam utwór w sobie jest przepiękny i może nawet osiągnąłby coś w finale samego konkursu.

Ocena: 7,5/10

Arkadiusz

Piosenka jest balladą, więc automatycznie dużo u mnie traci w ocenie. Utwór jest w porządku. Myślę, że mógłby nas reprezentować w Lizbonie ale rok temu, dwa lata temu. Nie w tym roku. Poza tym mocny wokal, piosenka ma w sobie to coś, co daje jej charakteru.

Ocena: 7/10

Kacper

Od razu wiedziałem, czego możemy się spodziewać. Monika zachwyca wokalem, więc myślę, że ma największe szanse do wygrania głosowania jury. Czy widzów ? Ciężko ocenić. Co do samej piosenki – jest to typowy, eurowizyjny utwór z punktem kulminacyjnym. Nie rozumiem argumentowania typu ”ok, piękny głos, ale ballada, więc już nie” – myślę, że liczy się to, czy jest to po prostu świetna piosenka, niezależnie od tempa, występowania chórków, ilości użytych prawdziwych instrumentów a elektroniki. Trzymam kciuki za Monikę i wraz z Isabell są jak dotąd moimi faworytkami.

Ocena: 9/10

Sebastian

Bardzo podoba mi się piosenka Moniki. Łatwo ją zapamiętać, a to także jest ważne. Monika posiada także niesamowity głos, więc jestem spokojny o występ na żywo. Choć nie chcę, żeby wygrała, bo uważam, że na razie starczy ballad z Polski, to myślę, że top 15 mogłaby osiągnąć.

Ocena: 9/10

Kuba

Mogę spokojnie stwierdzić, że Monika posiada jeden z najmocniejszych wokali w Polsce. Piosenka na początku wydawała mi się bardzo przeciętna, ale po ostatnim revampie “Momentum” zdobyło moje serce i chyba za szybko z niego nie wyjdzie. Wiele osób jest przeciwko kolejnej balladzie z Polski i przez to utwór Moniki jest krytykowany, ale mam nadzieję, że już 3 marca wszyscy przekonają się o wielkości tej kompozycji i na nią zagłosują.

Ocena: 10/10

Dawid

Spore zaskoczenie, gdyż Monika wyrasta nam na groźnego kandydata w wyścigu po zwycięstwo. Bardzo dobry wokal i dynamicznie zbudowana piosenka na pewno da ciekawy efekt podczas występu na żywo. Niestety nie da się ukryć, że w kompozycji nie ma absolutnie nic, co moglibyśmy nazwać innowacyjnym, jest to bardzo sztampowa ballada, których z Polski wysłaliśmy już zbyt wiele.

Ocena: 6,5/10

Szymon

Świetna propozycja. Fantastyczny wokal. Przypomina mi bardzo Hiszpanię 2014. Myślę, że to może być czarny koń tych preselekcji. Fantastyczne.

Ocena: 9/10

Krzysztof

Trudno mi oceniać propozycje przy której sam się udzielałem (jako osoba pomagająca siostrom szukać artystów), ale podejmę się tego zadania. Piosenka na wysokim poziomie – mniej więcej takim, jak w singlu “Córeczko” z końca 2011 roku. Może namieszać, zwłaszcza, że ma już wsparcie samego Sławomira.

Ocena: 10/10

Zuzanna

Pomimo alergii na utwory sióstr Persson – jest to jedna z ich lepszych kompozycji, być może ze względu na mocny głos Moniki, który broni się sam w sobie. Piosenka przyjazna jury, może namieszać w stawce – w końcu Polacy kochają swoje ballady. Ja niestety już trochę mniej.

Ocena: 6/10

Michał

Piosenka brzmi nieźle. Głos jest niesamowity. Nie jest moją tegoroczną faworytką, ale lubię tę piosenkę.

Ocena: 8/10

Beata

Mocna ballada. Cieszę się, że Monika Urlik po wielu latach wysyłania swoich zgłoszeń do TVP, dostała swoją szansę na zaprezentowanie się. Przez charakter utworu oraz profesjonalizm artystki, czuję że podczas KE będzie bardzo wysoko, gdyż zarówno jury, jak i widzowie lubią wybierać utwory z dobrym live’m, gdzie artysta nie tyle co się “drze” tylko “eksponuje” swój głos. To może być czarny koń tych selekcji (nie żartuję), choć chciałoby się wystawić wreszcie dynamiczną piosenkę.

Ocena: 8/10

Utwór ten ocenili także nasi redaktorzy!

Mateusz

Piosenka może nie jest zła, ale już dość ballad! To się po prostu nie przyjmie, nawet przy dobrym wokalu. Co najwyżej skończy jak Kasia, czyli nisko.

Ocena: 4/10

Wiktor

Mocna ballada, potężny głos, bardzo dobra propozycja. Przed publikacją piosenki nie chciałem ballady z Polski na Eurowizję, ale tę piosenkę akceptuję w 100%! Przekonuje mnie przede wszystkim dzięki wspaniałemu wykonaniu. Nie jest moją faworytką, ale mocno trzymam kciuki!

Ocena: 8/10

Kamil

Bardzo cieszę się, że Monika znalazła się wśród uczestników. Jej piosenka jest na bardzo wysokim poziomie, chociaż nie jest to do końca to, co Polska powinna wysłać do Lizbony. Pomimo że to mocny utwór, to balladom już chyba powinniśmy powiedzieć nie. Trzymam kciuki za jak najwyższy wynik w Krajowych Eliminacjach! Jest moją drugą faworytką!

Ocena: 9/10

Mateusz

Zwykła eurowizyjna propozycja. Sama piosenka jest dość ładna, lecz nie ma w niej nic niezwykłego. Myślę, że Monika znajdzie się w pierwszej piątce podczas preselekcji.

Ocena: 7/10

Kacper

Kojarzy mi się z Lidką Kopanią. Nie jest to zła propozycja, ale zdecydowanie nie na Eurowizję 2018. Oscylowałbym w lata dużo wcześniejsze. Mimo wszystko, nie jest źle.

Ocena: 5,5/10

Joanna

Jak zobaczyłam na liście Monikę Urlik, odetchnęłam spokojnie. Artystka o wspaniałym głosie, z charyzmą, miła, skromna. Po pierwszym przesłuchaniu “Momentum” zachwyciłam się tym utworem i ten zachwyt trwa. Wspaniała kompozycja z fenomenalnym wokalem Moniki Urlik. Myślę, że ma ogromne szanse na zdobycie wysokiego miejsca, a także wygrania Krajowych Eliminacji. Trzymam kciuki za Monikę i jej “Momentum”!

Ocena: 10/10

Średnia ocena utworu “Momentum”: 7,97/10

Zapraszamy do śledzenia kolejnych części serii „Pod Lupą”!

Komentarze z Facebooka