Pod Lupą to nasza seria artykułów, w której skupiamy się na artystach występujących podczas 63. Konkursu Piosenki Eurowizji 2018 w Lizbonie. Poznacie tutaj reprezentantów, ich piosenki, a także przeczytacie opinie o ich propozycjach!

Chorwacja uczestniczyła w Konkursie Piosenki Eurowizji już od lat 60. jako Jugosławia. W 1993 roku Chorwacja zadebiutowała jako niepodległe państwo. Ich najlepszy wynik to czwarte miejsce w 199 roku. Zdobyła je Doris Dragović z utworem “Marija Magdalena”. Po kolejnych słabych wynikach i braku awansu do finału, wycofali się z konkursu. Na Eurowizję wrócili w 2016 roku. Nina Kraljić zajęła wtedy dwudzieste trzecie miejsce, a rok później Jacques Houdek uplasował się na trzynastej pozycji. W tym roku, Chorwację na 63. Konkursie Piosenki Eurowizji w Lizbonie będzie reprezentować Franka!

Franka (źródło: facebook.com)

Franka Batelić pochodzi z miasta Rijeka nad chorwackim wybrzeżem. Urodziła się 7 czerwca 1992 roku. Od najmłodszych lat interesowała się muzyką, a na scenie wystąpiła po raz pierwszy, gdy miała zaledwie 3 lata! Już wtedy była solistką w chórze Minicantanti, który brał udział we wielu festiwalach nie tylko w Chorwacji, ale i poza jej granicami. Śpiewała także w chórze kościelnym w Rabac. Uczyła się grać na pianinie i gitarze. Po ukończeniu szkoły średniej zdecydowała się na dalsze kształcenie w kierunku muzycznym, dlatego kilka semestrów spędziła w Berklee College of Music w Bostonie. Potem wróciła do Chorwacji, gdzie zdecydowała się studiowanie prawa na Uniwersytecie w Zagrzebiu.

W 2007 roku, kiedy miała 15 lat, wzięła udział w popularnym chorwackim talent show Showtime. 22 grudnia wygrała ten program, dzięki ogromnemu poparciu widzów. Jej zwycięski singiel “Ovaj daj” cieszył się ogromną popularnością.

W maju 2008 roku wydała swój drugi singiel “Ruža u kamenu”. Wystąpiła z nim w dwunastej edycji Croatian Radio Festival w Opatija. Zdobyła tam nagrodę publiczności. Potem, chorwaccy fani Eurowizji zgłosili ten utwór do  OGAE Song Contest. Ten konkurs wygrała!

Rok później, Franka nagrała piosenkę “Pjesma za kraj”. Zgłosiła się z nią do chorwackich preselekcji do Konkursu Piosenki Eurowizji 2009. W finale Dora zajęła siódme miejsce, zdobywając 18 punktów. To powaliło jej na dalszą karierę w telewizji. Wzięła udział w programie Ples sa zvijezdama – chorwackim odpowiedniku Tańca z Gwiazdami. Zwyciężyła w tanecznej parze z Ištvanem Varga.

W 2010 roku ponownie zawalczyła o wyjazd na Eurowizję. Jej piosenka “Na tvojim rukama” powtórzyła jej poprzedni wynik. Franka znowu zakończyła preselekcje na siódmym miejscu. Nagrała potem wielki hit z Erisem Destlerem “On Fire”. Był to jej pierwszy singiel, który wykonała w języku angielskim. Z tym samym producentem wydała także utwór “Run”, jednak cieszył się on mniejszą popularnością. Był to czas, w którym tworzyła wiele piosenek, które były chętnie słuchane nie tylko w Chorwacji, ale i w innych krajach bałkańskich. 15 marca 2012 roku wydała debiutancki album “Featuring”. Jednak potem, Franka zniknęła z mediów.

Po długiej przerwie, wróciła w 2017 roku z singlem “S tobom”. Fani byli zachwyceni, a Franka kontynuowała pracę nad nowymi utworami, m.in. nad “Crazy”. Wyprodukowała ten utwór razem z Branimirem Mihaljevicem, a potem wysłali go do stacji HRT. 13 lutego 2018 roku, chorwacki nadawca publiczny ogłosił, że Franka została reprezentantką Chorwacji na 63. Konkursie Piosenki Eurowizji w Lizbonie. Franka opisała swoją eurowizyjną propozycję “Crazy”:

„Crazy” to silna, odważna i inna piosenka z mistycznym klimatem. To miłosna piosenka celebrująca miłość i to, że my wszyscy czasami szalejemy na punkcie kogoś. To piosenka celebrująca wszystkie rodzaje miłości, nawet te, które wymyślasz w swoim umyśle.

Nasz portal przeprowadził wywiad z Franką, w którym powiedziała więcej o pracy nad konkursowym utworem oraz przygotowaniach do występu w Lizbonie. Zapraszamy do przeczytania!

#wywiad – Franka (Chorwacja 2018): “Uzależniłam się od klimatu tego utworu”

Reprezentantka Chorwacji wystąpi w pierwszym półfinale Eurowizji 2018 z dwunastym numerem startowym. O awans do finału powalczy z silnymi konkurentami, m.in. z Nettą z Izraela, Eliną Nechayevą z Estonii, czy Eleni Foureirą, reprezentującą Cypr.

Oto opinie naszych czytelników i redaktorów oraz ich oceny utworu „Crazy”!

Kacper – redaktor PFE

Chorwacja postawiła na dość ciekawą, niekonwencjonalną propozycję. Czy to dobry wybór? Myślę, że tak. Piosenka brzmi dobrze i po kilku przesłuchaniach można śmiało ją zanucić. Dobry wybór Chorwacjo!

Ocena: 7,5/10

Kuba

W porównaniu do piosenki z tamtego roku, ta propozycja bardzo mi się podoba. Ciekawy teledysk, genialny głos i coś, co wyróżnia ją na tle innych piosenek.

Ocena: 7/10

Alicja

Dobra propozycja. Chorwacja od powrotu w 2016 robi to lepiej, jednak jestem tak zakochana w samej Ninie z 2016, że ciężko będzie to przebić. Jeśli zrobią dobry, mroczny staging piosenka zawalczy o finał jednak wydaję mi się, że wysokiego miejsca nie zajmie.

Ocena: 7/10

Wiktor – redaktor PFE

Chorwacja od 2016 roku wysyła bardzo ciekawe propozycje, choć nie wiem co mam sądzić o tym utworze. Raz mi się podoba, a innym razem – niezbyt. Z dokładną oceną poczekam do maja, może przekona mnie na żywo w 100%.

Ocena: 6,5/10

Kacper

Zaczynając słuchać po raz pierwszy tej piosenki, oczekiwałem czegoś lepszego. Piosenka sama w sobie nie jest słaba, ale bardzo nużąca. Utwór w ogóle się nie rozkręca. Dobry głos, prosty, a zarazem ładny teledysk i tak zmarnowany potencjał piosenki.

Ocena: 5,5/10

Dawid

“Crazy” jest naprawdę nietypowe. Ujmujący wokal Franki tworzy ciekawy klimat. Niestety jest zbyt jednostajnie i nie wydaję mi się żeby utwór porwał lizbońską widownię.

Ocena: 7/10

Sebastian

Całkiem ciekawa propozycja. Jestem trochę rozczarowany, bo po fragmencie oczekiwałem na coś “wow”, ale i tak lubię. Ciężko ją zapamiętać po pierwszym razie, ale po kolejnych przesłuchaniach zostaje w głowie. Przy dobrej prezentacji scenicznej, myślę, że finał całkiem możliwy.

Ocena: 7,5/10

Joanna – redaktor PFE

“Crazy” to według mnie świetny utwór! Klimat tej piosenki bardzo mi odpowiada, ta mroczność i tajemniczość trafia w mój gust. To utwór, który wyróżnia się na tle innych, tegorocznych piosenek. Z każdym przesłuchaniem podoba mi się coraz bardziej. Myślę, że na żywo Franka poradzi sobie świetnie i nie będzie miała problemu z wejściem do finału.

Ocena: 10/10

Łukasz

Piosenka tworzy interesujący klimat. Jest ciekawa i inna, ale trzeba ją sobie dozować z ostrożnością, bo moze sie szybko znudzić. Wydaje mi się, że wokal Franki pozwoli na znakomity występ na żywo. Przewiduję też udany performance. Mnie się podoba, nie jest w top10, ale jest ok.

Ocena: 6/10

Klaudia

To bardzo interesujący utwór. Wydaje się być mało energiczny, wręcz nudny. Jednak, gdy przesłuchałam go po raz kolejny, zakochałam się w nim. Lekko mroczny klimat, świetny głos Franki – najlepszy utwór, jaki kiedykolwiek wysłała Chorwacja! Liczę na wysoki wynik w Lizbonie

Ocena: 10/10

Średnia ocen: 7,4/10

Zapraszamy do śledzenia kolejnych części serii Pod Lupą!

 

 

 

 

Komentarze z Facebooka