Pod Lupą to nasza seria artykułów, w której skupiamy się na artystach występujących podczas 63. Konkursu Piosenki Eurowizji 2018 w Lizbonie. Poznacie tutaj reprezentantów, ich piosenki, a także przeczytacie opinie o ich propozycjach!

Bułgaria po raz pierwszy wzięła udział w Eurowizji w 2005 roku. Pierwsze lata nie były dla nich sukcesem. Dopiero po 3 latach kraj ten znalazł się w Wielkim Finale za sprawą Elicy Todorowy oraz Stojana Jankułowa z piosenką “Water” zajęli wówczas 5 miejsce zdobywając sumę 146 punktów! Od 2008 do 2013  roku ani razu nie byli w finale. Od 2014 do 2015 roku Bułgarski nadawca za sprawą problemów finansowych wycofał się z uczestnictwa. Od 2016 roku na Eurowizji idzie im coraz lepiej. Od razu po powrocie zajęli 4 miejsce dzięki Poli Genowie i jej piosenką “If Love Was A Crime”. Rok temu zajęli historyczne 2 miejsce, wówczas Bułgarię reprezentował Rosyjsko-Bułgarski wokalista Kristian Kostov. 

W tym roku Bułgarię będzie reprezentował zespół Equinox z piosenką “Bones”. W skład grupy wchodzą:

Zhana Bergendorff – Bułgarska wokalistka oraz kompozytorka, urodziła się 20 października 1985 roku. Jak sama mówi, muzyką zajmuje się od dzieciństwa. W wieku 18 lat przeprowadziła się do Korei Południowej, gdzie zaczęła śpiewać w małych klubach. W 2010 wzięła udział w Duńskim X-Factorze, jednak nie zajęła ona wysokiego miejsca. W 2013 roku zgłosiła się do Bułgarskiego X-Factor. Doszła ona do finału oraz go wygrała. W 2014 roku podpisała kontrakt z wytwórnią “Virginia Records”, który nie został odnowiony w 2017 przez co musiała odejść. Jej ostatnią piosenką w tej wytwórni było “Dokrai” 

Georgi Simeonov – Znany jako “JJ” – Wokalista, kompozytor oraz nauczyciel muzyki. Jego kariera rozpoczęła się w popularnym bułgarskim zespole “032”. Od 2013 roku rozpoczął karierę solową wydając 2 piosenki “Po-dobre, che razbrah” oraz “Dilar na lubov”. W 2014 wziął udział w “The Voice of Summer Tour.”


Vladimir Mihailov – 
Bułgarski Aktor oraz Wokalista. Członek popularnego zespołu ” Safo and Sleng”. Występował w popularnych bułgarskich produkcjach takich jak “Benzin”. Dubbingował on również produkcje Disneya takie jak “Zaplątani”, “Kraina Lodu” oraz wiele więcej. W 2017 roku należał do Bułgarskiej delegacji na Eurowizję oraz występował w chórku dla Kristiana Kostova. 

Johnny Manuel – Oficjalnie pochodzi z Ameryki i tam rozpoczął swoją karierę, lecz uważa, że Bułgaria to jego drugi dom. Właśnie w Ameryce stał się dość popularny za sprawą udziału w Amerykańskim Mam Talent. Zaśpiewał wówczas piosenkę Whitney Houston – “I Have Nothing”. Dostał się jedynie do półfinałów, lecz jego występ stał się popularny na całym świecie i osiągnął wynik kilkunastu milionów wyświetleń na serwisie Youtube!


Trey Campbell –
 Pochodzi z Los Angeles i to właśnie on skomponował piosenkę “Bones”. Nie jest to jego jedyny sukces, ponieważ skomponował piosenki dla m.in Dua Lipy, Adama Lamberta oraz Bebe Rexhy.

Razem tworzą zespół “Bones”. Zostali ogłoszeni reprezentantami Bułgarii na Eurowizji 12 marca 2018 roku. Zaśpiewają w 1 półfinale i zmierzą się z takimi krajami jak Grecja, Estonia, Czechy oraz Izrael.

Oto opinie naszych czytelników i redaktorów oraz ich oceny utworu „Bones”!

Wiktor – Redaktor PFE

Propozycja Bułgarii jest jedną z najmocniejszych w tym roku. Od 2016 roku Bułgaria jest coraz bliżej zwycięstwa i kto wie, czy właśnie nie nadszedł czas na to. Świetna harmonia, genialne głosy, wspaniały klimat utworu. Nie mogę się doczekać, aż Bułgaria zaprezentuje się na portugalskiej scenie.

Ocena: 9.5/10

Alicja

 Cudo, cudo, cudo! Bułgaria po powrocie robi to bardzo dobrze… z roku na rok trzyma poziom i to się ceni. W tej piosence bardzo podoba mi się zróżnicowanie głosów jednak w efekcie wszystkie tworzą spójną całość i dochodzi do tego, że mam ciarki na całym ciele. 

Ocena: 10/10

Mateusz – Redaktor PFE

Uważam, że Bułgaria z roku na rok, od 2016, wysyła coraz lepsze utwory. Poli była bardzo dobra, Kristian świetny, a Enquinox wymiatają. Na scenie prezentują się genialnie. Bułgaria 2018 to materiał na top10,top5, nawet top3, ale nie wykluczam walki o zwycięstwo, bo dzięki występom live są jeszcze lepsi. Życzę im świetnego wyniku w Lizbonie.

Ocena: 9/10

Kacper – Redaktor PFE

Top of the top! Bułgaria po raz kolejny pokazała, że wie jak „grać” w Eurowizję. W przeciągu ostatnich trzech lat osiąga najlepsze wyniki ze wszystkich krajów, przebijając tym samym Szwecję. Utwór jest bardzo klimatyczny, świetnie wyprodukowany, chwytliwy. Jestem bardzo ciekawy występu na żywo w Lizbonie. Można tak świetnie wykorzystać potencjał tego utworu, że scena będzie po prostu zniszczona i ciezko będzie komukolwiek przebić ten występ. Outstanding!

Ocena: 10/10

Klaudia

Po raz kolejny Bułgaria pokazuje, że traktuje Eurowizję bardzo poważnie. Ta piosenka to po prostu sztuka. Mroczny, a zarazem z wpadającą w ucho melodią utwór jest po prostu świetny. Jeśli Bułgaria postawi na równie mroczny, co piosenka, staging to przewiduję bardzo wysokie miejsce w Lizbonie. Do tego utworu aż chce się wrócić, aby zatracić się w jego magii!

Ocena: 10/10

Kacper – Redaktor PFE

Trzeci rok z rzędu Bułgaria wystawia cudo. Co prawda nie piosenka nie Equinox nie jest aż tak dobra jak piosenki Poli czy Krisa jednak wciaz trzyma poziom. Z niecierpliwością czekam, aby usłyszeć tą piosenkę live.

Ocena: 8,5/10

Sebastian

Genialna piosenka. Bardzo tajemnicza i mroczna. Jest klimatyczna. Jestem bardzo ciekawy występu na żywo i mam nadzieję, że będzie jak najlepszy. Myślę, że na pewno zajmie miejsce w top 10.

Ocena: 9,5/10

Kacper

Świetna propozycja od Bułgarii. Klimatem przypomina mi ,,Skeletones” z Azerbejdżanu z tamtego roku. Uwielbiam takie etniczne klimaty i mam nadzieję, że Bułgaria zajmie w tym roku wysokie miejsce.

Ocena: 8,5/10

Anna

Bułgaria trzyma poziom! Wokale świetnie ze sobą współpracują. Muzyka przenika aż do kości! Piosenka ma w sobie coś magicznego. Klimat utworu podsunął mi obraz duetu Imagine Dragons x Sia.

Ocena: 10/10

Joanna – Redaktorka PFE

“Bones” to genialna propozycja! Uwielbiam takie utwory, które mają swój klimat, który działa na nas. Wydaje mi się, że na scenie ten utwór zabrzmi jeszcze lepiej. Od pierwszego przesłuchania ta piosenka na mnie działa. Uwielbiam i trzymam za nich kciuki. Jak dla mnie, zasługują na top 3. W moim rankingu zajmują drugie miejsce.

Ocena: 10/10

Łukasz

Prawie każdy kraj, który robi sobie przerwę od Eurowizji na kilka lat potem powraca z podwójną siłą. Bułgaria jest tego doskonałym przykładem. Od 3 lat Bułgaria wysyła bardzo mocne utwory, które lądują w finałowej stawce na bardzo wysokim miejscu. “Bones” bardzo dobrze się słucha, szybko w pada w ucho i po przesłuchaniu szybko się wpada w podziw. Nie ma możliwości, żeby Bułgarii nie było w finale, zasługuje na to w zupełności!

Ocena: 10/10

Kamil

 Bułgaria odrobinę mnie zawiodła. Spodziewałem się piosenki, która przyćmi “If love was a crime” i “Beautiful mess” i zmiażdży konkurencję w Lizbonie, a zobaczyłem prosty, przyjemny utwór, który mnie nie powala. Bułgaria być może znowu znajdzie się w top 5, ale wolałbym zamiast jej zobaczyć tam kogoś innego. Sofia 2019? Zdecydowanie nie! Mimo wszystko, dobra robota! 7/10

Ocena: 7/10

Igor

“Bones” jest zdecydowanie lepsze od przecenionego Kostova. Piosenka jest taka tajemnicza i bardzo mi odpowiada. Chciałbym zobaczyć w tym roku Bułgarię w finale.

Ocena: 9/10

Michał

Bones należy do mojego top 5 tego roku. Jest niezwykła. Ma w sobie klimat, który wydaje się mroczny. Głos na żywo jest również dobry, tak samo jak w piosence. Mam nadzieję, że tegoroczna Bułgaria zajmie wysokie miejsce w Lizbonie!

Ocena: 10/10

Kacper – Redaktor PFE

Trzeci rok z rzędu Bułgaria pokazuje jak bardzo zależy im na Eurowizji. Najpierw Poli, potem Kristian, a teraz Equinox – Świetne rozwiązanie! Bułgaria po raz kolejny w moim top 1. Mam nadzieję, że następny konkurs będzie w Sofii.

Ocena: 10/10

Średnia ocena utworu: 9,40

Zapraszamy do śledzenia kolejnych części serii Pod Lupą!

Komentarze z Facebooka