Osiemnaście państw z drugiego półfinału rozpoczęły swoje próby! Kto zachwycił a kto zawiódł? Czy wszyscy uczestnicy poradzili sobie z  ich pierwszymi próbami? 

1 i 2 kwietnia w Altice  Arena rozpoczęły się pierwsze próby drugiego półfinału. W naszej relacji zobaczysz co przygotowali reprezentanci wraz ze swoimi team’ami. Poznacie również opinie naszych redaktorów na temat występów.  Które piosenki zyskują dzięki prezentacji scenicznej a które tracą?

NORWEGIA! 

Próby otwiera Alexander Rybak, zwycięzca Eurowizji 2009, reprezentujący Norwegię! Występuję on z czterema tancerzami/chórzystami, wykonując choreografie, którą  prezentował podczas Melodi Grand Prix. Nie brakuje również skrzypiec, na których gra. Wokalnie, bez zarzutu. Pojawiają się  też efekty pirotechniczne. Sam występ jest odwzorowaniem tego co widzieliśmy podczas norweskich preselekcji. Myślicie, że awans ma w kieszeni?

 

RUMUNIA!

Jako drugi, na scenie pojawia się zespół The Humans. Wokalistka występuje w długiej, purpurowej sukience. Towarzyszą jej muzycy z zespołu. W tle, znajdują się manekiny z maskami,między którymi, Christina przechadza się. Opracowana jest też prosta choreografia. Cały występ jest dynamiczny z rockowym pazurem. Czy dzięki prezentacji scenicznej, Rumunia może liczyć na awans?

Kamil:

Jestem pozytywnie zaskoczony stagingiem Rumuni. Ma naprawdę duże szanse wejść do finału. Ciekawy pomysł, fajna gra światłami i przede wszystkim świetny rockowy głos. Wszystko na plus. Mam nadzieję, że się miło zaskoczę!

SERBIA!

Sanja Ilić & Balkanika wprowadza na eurowizyjną scenę folkowe brzmienia! Wokaliści wykonują prostą choreografię, bardzo statyczną. Barwy świateł utrzymane są w ciemnych kolorach. Na scenie, oprócz wokalistów, znajduję się staruszek grający na flecie i mężczyzna grający na tradycyjnych bałkańskich bębnach. Wielu dziennikarzy, nie widzi Serbów w finale. Czy mimo tego Serbia poradzi sobie i awansuje do finału?

SAN MARINO!

Jessika wraz z Jenifer występuję w towarzystwie czterech robotów i 2 tancerek. Roboty, wykonują taneczne ruchy, machając przy tym do publiczności i trzymając kartki z napisami “Will you marry me?” czy też “I’m not your robot”. W ujęciu kamery pojawiają się bardzo często, jednak wygląda to momentami dość śmiesznie. Występ San Marino na pewno zwraca uwagę, ale  czy w pozytywnym znaczeniu tego słowa?

DANIA!

Swoją pierwszą próbę ma też za sobą Rasmussen. Występ bardzo podobny jak ten z preselekcji, gdzie klimat utworu został w pełni zachowany. Na scenie pojawiają się chórzyści, którzy wykonują proste ruchy. Podczas prezentacji zostaje wykorzystany spadający śnieg. Pojawia się również wielka biała flaga, którą macha jeden z chórzystów znajdujący się na podeście. Dominują światła niebieskie, jednak na koniec występu zmieniają się w czerwono-żółto-pomarańczowe. Czy ten występ da Duńczykom finał?

ROSJA!

Yulia Samoylova. Występuje ona na podwyższeniu, w formie góry. Na płachcie materiału okrywającego “góry”, wyświetlane są wizualizację przypominające m.in wodospad. Julii towarzyszą trzej chórzyści  i dwójka tancerzy, wykonujący taniec współczesny. Wszyscy ubrani są na biało. Najbardziej oświetlona jest sama wokalistka, jednak w ujęciach kamer jest rzadziej pokazywana niż tancerze. Sprawia wrażenie, że jest tylko tłem całej prezentacji. Wokalnie radzi sobie bardzo słabo i nie współpracuję dobrze z pracą kamer. Czy to możliwe, żeby Rosja po raz pierwszy nie awansowała do finału?

MOŁDAWIA!

Co możemy oczekiwać od zespołu Doredos? Na scenie znajduję się  ścianka z otwierającymi się okienkami, które pokazują różne części ciała. Wokaliści ubrani są w stroje o  trzech różnych kolorach. Towarzyszą im chórzyści, którzy ubrani są dokładnie tak samo jak każdy z członków zespołu. Choreografia jest bardzo rozbudowana. Prezentacja sceniczna jest kolorowa, żywa i trochę kiczowata. Wokalnie jest bardzo średnio, jednak główną rolę gra tutaj pomysł na występ. Czy Mołdawia ma pewne miejsce w finale?

Asia:

Uwielbiam trio DoReDos za ich energię i pozytywne podejście do występu. Wokalnie są na wysokim poziomie. Bardzo podoba mi się ich prezentacja sceniczna, to coś nowego, innego, a zarazem bardzo zabawnego, dającego uśmiech na twarzy. Ja liczę na ich awans!

 

HOLANDIA! 

Waylon zaprezentuję utwór jako ósmy. Artysta stoi na platformie w marynarce w panterkę i kapeluszem z gitarą. Wraz z nim widzimy również tancerzy-muzyków, którzy grają na instrumentach a następnie zeskakują z podestu i żywo tańczą. Występ jest bardzo dynamiczny, ale zarazem prosty. Praca kamer jest bardzo dobra tak samo jak oświetlenie. Czy to wystarczy, żeby Holandia awansowała?

AUSTRALIA!

Pierwszy dzień prób zakończyła Jessica Mauboy. Ubrana jest w krótką, fioletową, świecącą sukienkę. Australijkę wspierają chórki, niewidoczne na scenie. Stoi ona sama  na konstrukcji z ledami, wykonując ruchy podobne jak w teledysku. Widoczne są również efekty pirotechniczne. Wokalnie, nie jest najgorzej. Ujęcia kamer są dynamiczne a praca kamer bardzo dobra. Czy po raz kolejny Australia będzie cieszyła się z awansu do finału?

Wojtek:

Po udanych pre-party miałem duże wymagania co do Australii, biorąc pod uwage że tan kraj zawsze jest przeceniany. Niestety moim zdaniem nie mozna zaliczyć do udanych. Najwiekszym złem tej próby jest kreacja, która nie dość że jest brzydka, to jeszcze wpływa niekorzystnie na sylwetke Jessici. W oczy szybko rzuca sie taniec, który pomijajac to że wyglada jak godowy, to jest po prostu śmieszny. Mimo to, ważne że wokalistka potrafi się dobrze bawić. Wokalnie Jessica wypada nieźle, ale wydaje mi się ze na pre-party było lepiej. Najwiekszym plusem jest zdecydowanie gra swiateł, która bardzo pasuje do piosenki.

GRUZJA!

Drugi dzień prób otwiera gruzińska formacja Iriao. Na scenie widzimy trójkę solistów, ubranych w czarne garnitury, gitarzystę i DJ’a.  Scena utrzymana jest  w czerwono-żółto-pomarańczowych barwach. Na koniec, pojawiają się również efekty pirotechniczne.  Występ jest bardzo statyczny, ale wokalnie brzmią pewnie. Czy Gruzja w tym roku awansuje  do finału?

Kamil:

Gruzińska próba bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Piosenka nadal pozostała w gronie tych najnudniejszych, ale dobry staging odrobinę zwiększył jej szanse na awans! Zeszłorocznemu występowi Gruzji nie dorasta do pięt, ale mimo wszystko robi dobre wrażenie!

 

POLSKA!

Czas na Gromee’go i Lukasa Meijera! Tak jak zapowiadali, wraz z nimi na scenie pojawiła się trójka chórzystek i gitarzysta. W centralnym punkcie sceny znajduję się duża konsola z różowymi podłużnymi światłami ledowymi. Lukas znajduję się na scenie obok Gromee’go, jednak pod koniec przechodzi on po mostek na catwalk i zostaję tam do końca występu. Bardzo często pokazywany jest polski DJ i jego słynny “snake dance”. Wokal Lucasa brzmi dobrze. Kolory oświetlenia to głównie fiolet, róż, różne odcienie niebieskiego jak i biel i czerń. Występ jest bardzo dynamiczny! Wykorzystywane są również efekty pirotechniczne, które ostatni raz przez Polskę zostały wykorzystane w 2006 roku. Czy występ Polski to pewny awans do finału?

 

MALTA! 

Kolejną uczestniczką jest Christabelle z Malty. Jako pierwsza w tym roku używa ledów. Na środku sceny znajdują się cztery bloki z ekranami ledowymi a między nimi tancerka. Jest to jedyna osoba towarzysząca wokalistce na scenie. Christabelle jest w czarnej kreacji. Występ jest bardzo dynamiczny, dzięki świetnej pracy laserów i świateł. Scena rozbłyska czerwienią i różem, połączonymi z czernią i granatem. Użyte są również efekty pirotechniczne w postaci płomieni. Czy dzięki bogatej oprawie scenicznej, Malta znajdzie się w finale?

Wojtek:

Wystep Malty jest taki jak przypuszczałem. Przewaga czerwieni, czarna kreacja. Jak obiecała, zostało pudło, ale w zmienionej formie. Moim zdaniem wyglada teraz lepiej, bo bardziej rzuca się w oczy. Co wiecej, live jest duzo lepszy niż podczas preselekcji. Nic mi wiecej nie potrzeba i mam nadzieje, że z Maltą widzimy się w finale.

WĘGRY!

Wszyscy członkowie zespołu AWS na scenie! Prezentują się bardzo podobnie jak podczas preselekcji! Dynamiczna praca kamer, bardzo ostre brzmienia  i energia- to właśnie cechuję Węgrów! Wszyscy ubrani są w ciemne stroje, a wokalista występuję na scenie boso. Dominuję kolorystyka niebieska, głównie przy zwrotkach a na refrenach złota. Bardzo częste zbliżenia kamery na twarze członków zespołu. Lawinę efektów pirotechnicznych zobaczymy przy ich występie. Czy Węgry są coraz bliżej finału?

 

ŁOTWA!

Nastepna występuje reprezentantka Łotwy Laura Rizotto ze swoją piosenką “Funny Girl”. Wokalistka na scenie stoi sama w czerwonej sukience.  Otacza ją krwista czerwień świateł. Momentami czerwone swiatła przeplatają się z niebieskim. Występ stosunkowo jest  podobny do tego z preselekcji. Artystka nie szczędzi ruchów na scenie. Wokalnie wypada dobrze, jednak nie zachwyca. Czy ten występ da awans Łotwie do finału?

 

SZWECJA!

Benjamin Ingrosso prezentuje występ dokładnie taki sam jak podczas Melodifestivalen. Ponownie wykorzystuję on platformę podświetlaną w różnych kolorach, która przez większą część występu jest widoczna. Wykonuję on również taką samą choreografię. Pod koniec można zauważyć scenę z daleka przez co widzimy, że występ jest na żywo. Efekty również są te same co w preselekcjach szwedzkich. Awans Szwecji jest pewny, ale czy na pewno?

 

CZARNOGÓRA!

Przed nami Vanja Radovanovic! Artysta stoi na scenie ubrany w garnitur w biało-niebieskie kratki. Pośród niego są również 4 chórzystki, ubrane w białe sukienki. W tle siedzi muzyk grający na fortepianie. Występ bardzo statyczny i skromny. Dużo szerokich ujęć. Czy czarnogórska prezentacja wystarczy na finał?

Kamil:

Czarnogórska propozycja jest strasznie niedoceniana przez fanów. Moim zdaniem powinna znaleźć się w finale, a dzisiejsza próba pokazała, że jest to dość możliwe! Mam wrażenie, że jurorzy nie przejdą obok tego występu obojętnie. Trzymam kciuki za Vanję!

 

SŁOWENIA!

Czas na występ Lea Sirk! Słowenka przygotowała bardzo podobny wystep, jaki widzieliśmy w EMA. Na scenie wraz z nią są 4 tancerki wykonujące choreografię. Dominują światła niebiesko-biało-różowe, a sam występ jest bardzo dynamiczny. W pewnym momencie muzyka przestaję lecieć i Lea śpiewa acapella. W końcówce utworu zamiast słów “Hvala, ne”, Słowenka śpiewa słowa po portugalsku. Czy taki występ pozwoli Słowenii wejść do finału?

Wiktor:

Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony Słowenią. Marzy my się ich awans. Przez niespodzianki, m.in. portugalską wstawkę, Słowenii może udać się przejście przez półfinał. Trzymam kciuki, próba była świetna!

 

UKRAINA!

Próby pierwszego półfinału zamyka MELOVIN! Na scenie znajduje się  fortepian, pełniący funkcję trumny z której wyławia się artysta. Zainstalowana jest również specjalna instrukcja zamontowana wewnątrz. Dominują światła czerwone, a występ jest bardzo dobrze przemyślany. Po lewej stronie jest czteroosobowy chórek. Na sam koniec schody prowadzące do instrumentu zapalają się. Mocno wokalnie i widać na scenie charyzmę Melovina. Czy ten wyrazisty staging pozwoli Ukrainie awansować do finału?

 

Kolejne dni prób dobiegły końca! Dzięki nim, poznaliśmy fragmenty występów, jakie zaprezentują nam reprezentanci osiemnastu  państw, biorących udział w drugim półfinale. Wiemy też, czego możemy spodziewać się na scenie, a także jak brzmią Ci artyści na żywo. Kto zaskoczył? Zagłosujcie w naszej ankiecie na próby, które najbardziej Wam się podobały!

 

Komentarze z Facebooka