Emocje po pierwszym eurowizyjnym półfinale już opadły, więc warto przyjrzeć się zmiano w notowaniach bookmacherskich. Kto zyskał, a kto stracił po swoim pierwszym telewizyjnym występie? (W nawiasach podana jest zmiana miejsca w głównym notowaniu bookmacherów z 7 na 8 maja.)

Litwa: Ieva Zasimauskaitė – When We’re Old (wzrost o 13 pozycji)

Litwa z pewnością była jednym z największych zaskoczeń wtorkowego półfinału. Piosenka, którą początkowo większość stawiała na granicy awansu, teraz staje się mocnym kandydatem do zajęcia miejsca w najlepszej dziesiątce finału. Jeszcze 7 maja (dzień przed półfinałem) Litwa była stawiana przez bookmacherów na 21 miejscu do zwycięstwa. Już w trakcie półfinału awansowała o 13 pozycji, na 8 miejsce. Teraz (9 maja godz. 19.00) zajmuje jeszcze wyższe 5 miejsce wyprzedzając poprzednich faworytów jak faworytów Estonia, czy Bułgaria.

Wykaz miejsc Litwy w notowaniach bukmacherskich (eurovisionworld.com)

Albania: Eugent Bushpepa – Mall (wzrost o 14 pozycji – najwyższy wzrost)

Razem z Irlandią najbardziej zaskakujący finalista. Piosenkę Eugenta mało kto widział w finale. W notowaniach bookmacherów była dopiero 15 w półfinale, jednak mimo to udało jej się awansować. 7 maja bookmacherzy stawiali go na 39 miejscu do wygrania Eurowizji. Po półfinale awansował na 25 miejsce.

Irlandia: Ryan O’Shaughnessy – Together (wzrost o 9 pozycji)

Kolejny zaskakujący finalista. Irlandia od kilku lat miała problem z awansem do finału (ostatni raz awansowała w 2013 roku). Złą passę przełamał Ryan z piosenką Together. Dzień przed półfinałem zajmował on 30 pozycję w notowaniach bookmacherów. Po półfinale awansował na 21 pozycję i wciąż pnie się do góry.

Wykaz miejsc Irlandii w notowaniach bukmacherskich (eurovisionworld.com)

Austria: Cesár Sampson – Nobody But You (wzrost o 4 miejsca)

Cesár według bookmacherów był jednym z pewniaków do awansu do finału. Austria od 27 lutego była typowana jako kraj, który wyjdzie z półfinału. Zanotował on niewielki, w porównaniu do innych piosenek wzrost w notowaniach bookmacherów, z 18 na 14 miejsce.

Finlandia: Saara Aalto – Monsters (brak zmiany)

Saara mimo tego, że w notowaniach do wygrania Eurowizji zajmowała wysokie miejsca (przez moment była nawet pierwsza) to bookmacherzy nie dawali jej szans na wyjście stawiając ją na 11 miejscu w półfinale. Przed i po półfinale Saara była notowana na 12 miejscu w notowaniach bookmacherskich.

Czechy: Mikolas Josef – Lie to Me (brak zmiany)
Estonia: Elina Nachayeva – La Forza (spadek o 3 miejsca – największy spadek)
Bułgaria: Equinox – Bones (braz zmiany)

Największe spadki odnotowali początkowi faworyci do wygrania Eurowizji: Czechy, Estonia i Bułgaria. Mimo tego, ze po półfinale ich miejsca znacząco się nie zmieniły to już 9 maja spadli oni kolejno: o dwa miejsca (z szóstego na ósme), o pięć miejsc (z drugiego na siódme) i o trzy miejsca (z siódmego na dziesiąte).

Wykaz miejsc Estonii w notowaniach bukmacherskich (eurovisionworld.com)

Izrael: Netta – Toy (spadek o 2 miejsca)

Netta mimo niewielkiego spadku w notowaniach, wciąż jest jednym z faworytów do końcowej wygranej. Po tym jak jeszcze przed półfinałem musiała oddać swoje miejsce Cyprowi, spadła na trzecią pozycję, którą do tej pory otrzymuje.

Wykaz miejsc Izraela w notowaniach bukmacherskich (eurovisionworld.com)

Cypr: Eleni Foureira – Fuego (wzrost o 3 miejsca)

Od pierwszej próby Eleni powoli wspinała się na sam szczyt bookmacherskich notowań. Jeszcze dzień przed półfinałem zajmowała 4 miejsce. Dopiero 8 maja zdobyła pierwszą lokatę, którą zajmuje do teraz.

Wykaz miejsc Cypru w notowaniach bukmacherskich (eurovisionworld.com)

Jak sytuacja wygląda w drugim półfinale? Według notowań bookmacherów do finału powinny wejść: Norwegia, Szwecja, Ukraina, Mołdawia, Australia, Polska, Dania, Holandia, Węgry i Łotwa. Lekko zaskakujący jest brak wśród tych 10 państw Rosji i Rumunii. Do tej pory krajom tym udawało się za każdym razem awansować do finału konkursu.

Jak oceniacie notowania bookmacherów? Czy ich przewidywania się sprawdzą?

 

 

 

Komentarze z Facebooka