Czy Jerozolima będzie miastem-gospodarzem ESC 2019?

„Next time in Jerusalem!” – te słowa padły z ust zwyciężczyni 63. Konkursu Piosenki Eurowizji 2018 w Lizbonie – Netty Barzilai. Czy stolica Izraela jest pewnym miastem-gospodarzem przyszłorocznego ESC?   

Niedługo po zwycięstwie Netty wybór Jerozolimy został oficjalnie potwierdzony przez premiera Izraela – Benjamina Netanyahu w twitterowym wpisie:

Netta, you have brought great glory to the state of Israel! Next year, in Jerusalem! (…) These days Jerusalem is blessed with many gifts. Another one we received last night with Netta’s brilliant and explosive victory.

Wyznaczono już także dwie potencjalne lokalizacje, w których miałaby powstać eurowizyjna scena. Jedną z nich jest The Jerusalem Pais Arena – mogąca pomieścić niespełna 16 tysięcy ludzi podczas imprezy, a drugą – Teddy Soccer Stadium (stadion pomieści 31 tysięcy widzów, jednak na potrzeby Eurowizji wymaga dobudowania dachu).

The Jerusalem Pais Arena

Teddy Soccer Stadium

Pomimo szybkiego podjęcia konkretnych decyzji i doświadczenia w organizacji Eurowizji w latach wcześniejszych (w 1979 oraz 1999 roku) – Jerozolima w świadomości wielu osób nie pokrywa się obecnie z wizją idealnego miasta-gospodarza ESC 2019. Jako wady tej lokalizacji często wymieniane są: dla państwa – problematyczność Szabatu (świąteczny czas od zachodu słońca w piątek do zachodu słońca w sobotę) przy planowaniu niezbędnych prób i wydarzeń około-eurowizyjnych; dla miasta – słabo rozwinięta baza hotelowa i sieć komunikacyjna (w obu aspektach wygrywa Tel Aviv). Najważniejszą sprawą jest jednak kwestia bezpieczeństwa. Jerozolima znajduje się w centrum napięć na linii Palestyna-Izrael, co sprawia, że wisi nad nią widmo walk, zamieszek czy nawet zamachów terrorystycznych. Często dyskutuje się także nad innymi – awaryjnymi miastami-gospodarzami ESC 2019. Wśród nich wymienia się między innymi Tel Aviv, ale w tych rozmowach pojawiają się również lokalizacje poza Izraelem. Na razie to jednak tylko przysłowiowe wróżenie z fusów. Na chwilę obecną przygotowania do przyszłorocznej Eurowizji startują w Jerozolimie, a o ewentualnych zmianach miasta-gospodarza w przyszłości zdecydują czas i aktualne wydarzenia na tym obszarze.

Komentarze z Facebooka

Przejdź do paska narzędzi