Kolejne państwa potwierdzają swój udział w JESC! Jeden kraj rezygnuje!

Tegoroczna Eurowizja Junior zbliża się wielkimi krokami. Przypomnijmy, że odbędzie się ona w stolicy Białorusi – Mińsku. Aktualnie trwa okres przygotowań do tego konkursu. Niektóre państwa dopiero teraz potwierdzają swój udział, chociaż znajdziemy też takie, który już wybrały swojego reprezentanta. Mowa tu o Gruzji i Rosji. Do tej pory udział w JESC 2018 potwierdziły następujące kraje: Armenia, Białoruś, Francja (powrót), Gruzja, Holandia, Polska, Portugalia, Rosja, Serbia oraz Walia (debiut). W ostatnich dniach również Irlandia i Malta zadeklarowały swój udział w konkursie.

Irlandia w Eurowizji Junior zadebiutowała w roku 2015. Do tej pory jej najlepszym wynikiem jest 10 miejsce wywalczone w 2016 roku przez Zenę Donelly.

Malta w konkursie zadebiutowała w roku 2003. Od tego czasu udało jej się 2 razy wygrać. Stało się tak w latach 2013 oraz 2015. Tegoroczne maltańskie przygotowania do JESC będą różniły się od tych z lat poprzednich, bowiem nadawca PBS zdecydował się na otwarte preselekcje, które zadecydują o wyborze nie tylko artysty, ale również utworu. Wykonawcy zgłaszający się do preselekcji muszą spełnić następujące kryteria:

  • Z pochodzenia muszą być Maltańczykami
  • Piosenka z którą się zgłaszają musi trwać od 2 i pół minuty do 3 minut. Wykonawca musi zostać zostać uwzględniony w procesie pisania lub komponowania utworu

Zamknięcie przyjmowania zgłoszeń planowane jest na 20 lipca. 3 sierpnia poznamy 16 finalistów, którzy już we wrześniu będą walczyć o reprezentowanie Malty na tegorocznej Eurowizji Junior.

Z tegorocznej Eurowizji Junior wycofał się Cypr. Nadawca nie podał jednak jednoznacznej przyczyny. Cypr w JESC zadebiutował w roku 2003, ale to w latach 2004 oraz 2006 zajął swoje najwyższe ósme miejsce.

Komentarze z Facebooka

Przejdź do paska narzędzi