Uuden Musiikin Kilpailu to fińskie preselekcje, za pomocą których Finowie od 2012 roku wybierają swojego eurowizyjnego reprezentanta. Od początku swoich startów Finlandia nigdy nie wybrała wewnętrznie żadnego artysty. Zmieniło się to w roku 2018. Saara Aalto wystąpiła podczas UMK prezentując swoje 3 utwory, z których jeden miał pojechać na Eurowizję. Metamorfoza sposobu wyboru przyniosła po części upragniony efekt, albowiem Finlandia pierwszy raz od 2014 roku weszła do finału.

O ile w zeszłym roku artyści wyrażający chęć na udział w UMK mogli zgłosić się do fińskiego nadawcy, tak teraz takiej możliwości nie będzie. Stacja YLE zaplanowała wybór artystów, którzy mogliby powalczyć o bilet… na Eurowizję.  Nie określono jeszcze bliższego formatu preselekcji. Fińska telewizja prowadzi rozmowy z różnymi wytwórniami, kompozytorami i autorami tekstów. Ciekawe, czy Finlandia “zaserwuje” eurowizyjnym fanom tylko jedno finałowe show czy więcej, dodając półfinały, jak w latach wcześniejszych.

Znalezione obrazy dla zapytania saara aalto monsters

Finlandia w tegorocznej Eurowizji reprezentowana była przez 31-letnią Saarę Aalto, znaną między innymi z brytyjskiej wersji programu X-Factor. Ostatecznie zajęła odległe 25. miejsce, awansując wcześniej do finału z 10. miejsca w 1. półfinale. Jak sama powiedziała, jest zadowolona z osiągniętego wyniku, w końcu znów była druga, ale tym razem – od końca.

Komentarze z Facebooka