Rosja należy do najmocniejszych krajów w historii Eurowizji. Tylko raz przepadła na etapie półfinałów, a ich najgorszy wynik w finale to, bagatela, 17. miejsce. Jedna wygrana i kilka miejsc na podium sprawiają, że fani z niecierpliwością oczekują rosyjskich eurowizyjnych propozycji. Przypomnijmy sobie historię udziału Rosji w Konkursie Piosenki Eurowizji!

Przed debiutem

Początki związków rosyjsko-eurowizyjnych sięgają lat 60-tych. W 1967 roku widzowie w Związku Radzieckim mogli Eurowizję obejrzeć po raz pierwszy. Prowadząca konkurs w Wiedniu powitała telewidzów również w języku rosyjskim. W kolejnych latach Sowieci zrezygnowali z nadawania konkursu. Ba! Nawet stworzyli jego przeciwieństwo – odbywający się w Sopocie Festiwal Interwizji. W chylącym się ku upadkowi imperium pojawiły się plany debiutu w Eurowizji 1987. Domniemanym reprezentantem miał podobno zostać Walerij Leontjew. Prezydent Gorbaczow uznał, że byłby to jednak za duży krok na zachód i do debiutu nie doszło. Mimo wszystko widzowie w ZSRR Eurowizję oglądać mogli.

Walerij Leontjew

Rosyjskie początki w Eurowizji

Rosja zadebiutowała w Eurowizji razem z sześcioma innymi krajami, w tym Polską, w 1994 roku. Preselekcje wygrała początkująca artystka Yuddiph z utworem “Vechnyi strannik”, a w Dublinie z 69 punktami zajęła 9. miejsce. 

W kolejnym roku Rosja postawiła na jednego ze swoich najbardziej znanych muzyków – Filipa Kirkorova, który do Dublina pojechał z utworem “Kolybelnaja dla wulkana” i zajął tam 17. miejsce z 17 punktami na koncie. Rosyjska telewizja konkursu nie nadała na żywo, ocenzurowała i ogłosiła, że Kirkorov wygrał. Rok 1996 nie przyniósł Rosjanom żadnego sukcesu, gdyż ich propozycja nie przeszła rundy kwalifikacyjnej.

Aby odkuć się po porażkach z poprzednich lat, Rosja wysłała do Dublina w 1997 roku swoją największą gwiazdę czasów komunizmu – Ałłę Pugaczową (nota bene ówczesną żonę Filipa Kirkorova). Z utworem “Primadonna” wylądowała na 15. miejscu z 33 punktami. Słabe wyniki doprowadziły do tego, że Rosja zrezygnowała z udziału w latach 1998-1999.

Nowe milenium – Pierwsze sukcesy

Początek nowego milenium był bardziej korzystny dla rosyjskich reprezentantów. W 2000 roku, powracając do konkursu, Rosjanka Alsou z piosenką “Solo” zajęła 2. miejsce. Przez kolejne dwa lata Rosja znajdowała się w połowie stawki. Natomiast w 2003 roku wręcz otarła się o zwycięstwo. Kontrowersyjny zespół t.A.T.u. z piosenką “Ne ver’, ne boisja” zajął 3. miejsce – 3 punkty za zwyciężczynią z Turcji.

Lata 2004 i 2005 minęły bez większych sukcesów. Rok 2006 z kolei rozpoczął okres dużych osiągnięć – Dima Bilan z utworem “Never let you go” zdobył 248 punktów i zajął 2. miejsce, przegrywając z zespołem Lordi z Finlandii.

Rok później Rosji znów nie udało się wygrać. Zespół Serebro z “Song #1” zajął 3. miejsce z 207 punktami, ustępując Serbii i Ukrainie. W 2008 roku Rosjanie postawili ponownie na Dimę Bilana. Jego propozycja “Believe” zajęła 3. miejsce w półfinale, jednak w Wielkim Finale uzbierała 272 punkty i wygrała Eurowizję w Belgradzie! Dzięki temu 54. Konkurs Piosenki Eurowizji w 2009 roku odbył się w Moskwie. Został zorganizowany z ogromnych przepychem, jak na Rosjan przystało! Anastasia Prikhodko z utworem “Mamo” zajęła w Moskwie 11. miejsce, a wynik ten powtórzyli Peter Nalitch & Friends. 

Rok 2011 okazał się brakiem sukcesu. Alexej Vorobjov zajął zaledwie 16. miejsce, najgorsze od 1995 roku.  Jednak kolejny występ Rosji otworzył dobrą passę. Buranovskie Babushki niemal wygrały głosowanie widzów i zajęły 2. miejsce na Eurowizji 2012 z piosenką “Party for Everybody”.

W 2013 roku Dina Garipova zajęła 5. miejsce. Z kolei w 2014 roku do Kopenhagi pojechały Siostry Tołmaczowe, które wygrały Eurowizję Junior 2006. Ich piosenka “Shine” nie została ciepło odebrana, a same dziewczyny wybuczane przez widownię w związku z aneksją Krymu w marcu 2014 roku. Buczenie widowni miało miejsce także w czasie głosowania, kiedy Rosja zdobywała wysokie noty. Łącznie Tołmaczowe zebrały 89 punktów i zajęły 7. miejsce. 

Rosyjska reprezentantka w 2015 roku – Polina Gagarina, zajęła 2. miejsce, z utworem “A Million Voices”, ustępując jedynie Szwedowi. Była pierwszą w historii uczestniczką, która przekroczyła wynik 300 punktów (miała ich 303), nie wygrywając.

Sergej Lazarev, który reprezentował Rosję w Sztokholmie, typowany był do wygranej. Ostatecznie, piosenka “You Are The Only One”, połączona z nowoczesnymi efektami specjalnymi, wygrała głosowanie widzów, ale mniej spodobała się jurorom (zajęła 5. miejsce w ich głosowaniu). Łączny wynik 491 punktów, wystarczył na zajęcie 3. miejsce. 

Telewizja rosyjska wyraziła chęć udziału w Eurowizji 2017, pomimo swojego niezadowolenia z wygranej ukraińskiej propozycji “1944”. Na reprezentantkę wybrano Julię Samoylovą, poruszającą się na wózku inwalidzkim. Jej piosenka “Flame is Burning” stanęła w ogniu krytyki. Wyszedł na jaw też fakt, że Samoylova wystąpiła na Krymie po jego aneksji, a zatem w świetle ukraińskiego prawa, popełniła przestępstwo i nie mogła pojawić się w Kijowie. Konflikt próbowano rozwiązać, ale telewizja rosyjska zdecydowała się wycofać z udziału i nie nadać Eurowizji 2017.

Obiecano Julii jej udział w Eurowizji 2018. Słowa dotrzymano. Piosenkarka reprezentowała Rosję w Lizbonie z utworem “I Won’t Brake”. Zajęła 15. miejsce w półfinale (17. w głosowaniu jurorów i 11. w televotingu), zostając pierwszą reprezentantką Rosji, która nie znalazła się w finale.

Co sądzicie o rosyjskich propozycjach? Którą lubicie najbardziej? Kogo chcielibyście zobaczyć w barwach tego kraju w przyszłości?

Komentarze z Facebooka