Malta jest jednym z najmniejszych krajów biorących udział w Eurowizji. Pomimo niewielkich rozmiarów, a także braku diaspory w innych krajach, czy sąsiadów skorych oddać na to małe państwo kilku głosów, Malta wielokrotnie pokazała się od bardzo mocnej strony. Jest to obecnie kraj najdłużej czekający na swoją wygraną. Choć pierwsze lata okazały się ciężkie, Maltańczycy kilkukrotnie ocierali się o zwycięstwo. Na 31 startów aż 13 razy znaleźli się w czołowej dziesiątce, w tym czterokrotnie na podium.

Debiut i Pierwsze Lata

Po raz pierwszy Malta pojawiła się na Eurowizji w Dublinie, w roku 1971. Joe Grech z piosenką “Marija l-Maltija” zajął ostatnie, 18. miejsce, a wynik ten powtórzyli rok później Helen i Joseph, którzy zaśpiewali utwór “L-imħabba”. Te dwa utwory są jedynymi piosenkami, które Maltańczycy zaśpiewali w całości w swoim języku.

Pomimo chęci, Malta zrezygnowała z udziału w Eurowizji 1973, a w 1974 nie wysłała wybranego utworu. Na scenę eurowizyjną powróciła w 1975 roku. Renato Micallef z kompozycją “Singing This Song” zajął 12. miejsce na 19 możliwych. W kolejnym roku ponownie wybrała swój utwór (“Sing Your Song, Country Boy”), lecz tuż przed finałem zrezygnowała. Wycofała się na długie lata, by pojawić się znowu w 1990 roku, lecz wytypowany utwór “Our Little World of Yesterday”, nie pojawił się ostatecznie na scenie w Zagrzebiu.

Wielki Powrót i Ciąg Sukcesów

Do Eurowizji Malta ostatecznie wróciła na stałe w 1991 roku. Na scenie u swoich najbliższych sąsiadów – Włochów, stanęli Paul Giordimaina i Georgina, którzy z anglojęzycznym “Could it be” zajęli wysokie – 6. miejsce. Było to duże zaskoczenie, ponieważ nie przewidywano wysokiej pozycji dla maltańskiej propozycji. Kolejny sukces Maltańczycy świętowali już rok później – Mary Spiteri z piosenką “Little Child” zajęła 3. miejsce z dorobkiem 123 punktów. Mary Spiteri ustanowiła też rekord najdłuższej wyśpiewanej nuty w historii Eurowizji i do tej pory nikt nie przebił tego rekordu.

Zmotywowana Malta mnożyła swoje sukcesy i w kolejnych latach zajęła kolejno: ósme, piąte, dwukrotnie dziesiąte i dziewiąte miejsce. Ich reprezentantka z 1997 roku, Debbie Scerri, została pierwszą historii laureatką Nagrody im. Barbary Dex dla Najgorzej Ubranego Artysty. Rok później jednak, Maltanka Chiara sięgnęła po wyższe laury. Z prostą balladą, w pierwszym roku funkcjonowania televotingu w większości krajów, uzbierała 165 punktów, wygrywając głosowanie widzów w Irlandii, Wielkiej Brytanii i Norwegii oraz jurorów na Słowacji. Piosenka “The One That I Love” szła łeb w łeb z propozycjami z Izraela i Wielkiej Brytanii. Dramatyczne głosowanie zakończyło się brakiem punktów od Macedonii, co zrzuciło Maltę na 3. miejsce, 6 punktów za Daną International (Izrael) i 1 punkt za Imaani (Wielka Brytania). Załamana Chiara ciężko przeżyła przegraną, ale po powrocie do domu, została przywitana jak bohaterka. Ludzie świętowali sukces na ulicach.

Kolejne Dobre Wyniki

W następnych trzech latach Malta poradziła sobie dobrze, zajmując kolejno: piętnaste, ósme i dziewiąte miejsce. Natomiast w 2002 roku była ponownie blisko wygranej. Swoją prostotą Ira Losco zauroczyła europejską publikę i zajęła 2. miejsce z wynikiem 164 punktów, w tym 12 punktami od Wielkiej Brytanii, Chorwacji i Danii. Propozycji “7th Wonder” do wygranej zabrakło 12 punktów. 

W 2003 roku Malta zajęła przedostatnie, 25. miejsce – najgorsze w swojej dotychczasowej historii. Mimo to, nie poddała się i w 2004 roku dzielnie wystartowała w historycznym, pierwszym eurowizyjnym półfinale. Julie i Ludwig z 8. miejsca awansowali do finału, w którym zajęli 12. miejsce.  Do walki w 2005 roku stanęła ponownie Chiara. Dzięki dobremu wynikowi w 2004 roku Malta nie musiała się zmagać w kijowskim półfinale. Bezpośrednio zakwalifikowany utwór “Angel” nie wydawał się faworytem, ze względu na całkowity brak jurorów oraz wczesną pozycję startową. Jednak Chiara wyśpiewała zaskakująco świetny wynik – 192 punkty i 2. miejsce. Zdobyła 12 punktów od Rosji. Od wygranej z Greczynką Eleną Paparizou dzieliło ją jednak aż 38 punktów. Jest to najwyższy w historii i dotąd niepobity wynik Malty!

Koniec Sukcesów

Dalsze starty Malty nie były już takie udane. W 2006 roku automatycznie zakwalifikowany Fabrizio Faniello zajął ostatnie miejsce w finale Eurowizji z dorobkiem 1 punktu. W kolejnych latach Malta musiała zatem powrócić do półfinałów. W 2007 i 2008 propozycje “Vertigo” i “Vodka” nie awansowały. Z wybawieniem powróciła… Chiara! Tym razem z balladą “What If We”. Z 6. miejsca w półfinale awansowała do finału Eurowizji 2009 i zajęła w nim 22. miejsce. 

Dwie następne propozycje – “My Dream” (2010) i “One Life” (2011) również nie awansowały do finału. W 2012 roku Kurt Calleja awansował do finału i zajął w nim 21. miejsce, a rok później Gianluca Bezzina z piosenką “Tomorrow” zajął 8. miejsce z wynikiem 120 punktów. Był to najlepszy wynik od 2005 roku. Od 2014 roku nie został jeszcze wyrównany.

2014

W 2014 roku preselekcje wygrał zespół Firelight i z propozycją “Coming Home” reprezentował Maltę w Kopenhadze. Awansował z 9. miejsca w półfinale, a w Wielkim Finale zajął 23. miejsce z 32 punktami. W głosowaniu jurorów zajął 6. miejsce, lecz wśród widzów był zaledwie 24.

2015

W 2015 roku w Wiedniu Maltę reprezentowała Amber z piosenką “Warrior”. Ku zaskoczeniu fanów nie zdołała awansować do finału. Zajęła 11. miejsce w półfinale, a do awansu brakło jej 10 punktów. Co ciekawe, zajęła 5. miejsce w głosowaniu jury, a w nowym systemie głosowania, weszłaby do finału.

2016

Do Sztokholmu pojechała dawna reprezentantka Malty – Ira Losco. Preselekcje wygrała z piosenką “Chameleon”, lecz na sztokholmskiej scenie zaśpiewała “Walk on Water”. Z 3. miejsca w półfinale weszła do finału, w którym zajęła 12. miejsce z liczbą 153 punktów, w tym 137 od jurorów (4. miejsce) i 16 od widzów (21. miejsce).

2017

W Kijowie Maltę reprezentowała Claudia Faniello, która preselekcje wygrała ze swoją jedenastą piosenką. Jej brat reprezentował kraj w 2001 i 2006 roku. Piosenka “Breathlessly” nie należała do potencjalnych finalistów. I rzeczywiście nie weszła do finału. Zajęła 16. miejsce w półfinale. W głosowaniu jurorów co prawda znalazła się na 8. miejscu, lecz widzowie nie obdarzyli jej ani jednym punktem.

2018

Maltańską historię eurowizyjną zamyka Christabelle. W Lizbonie zaśpiewała piosenkę “Taboo” opowiadającą o osobach chorych psychicznie. Malta znowu bardzo spodobała się jurorom, którzy umieścili ją w półfinale na 5. miejscu z 93 punktami. Widzowie umieścili ją jednak na ostatnim miejscu z liczbą zaledwie 8 punktów. Łączny wynik 101 punktów pozwolił Christabelle na zajęcie 13. miejsca w półfinale – 10 punktów od awansu.

Przyszłorocznym reprezentantem Malty zostanie zwycięzca programu X-Factor, którego pierwszą edycję właśnie ogłoszono! Którą maltańską propozycję lubicie najbardziej, a którą najmniej? Koniecznie dajcie znać!

Komentarze z Facebooka