W historii Konkursu Piosenki Eurowizji wielokrotnie pojawiały się wątki krajów arabskich. Dwa z nich – Liban i Tunezja, zgłosiły się, jednak przed samym konkursem wycofały się z udziału. Z kolei Maroko wzięło udział w Eurowizji jeden raz. Prześledźmy te krótkie epizody.

MAROKO

DEBIUT

Po wygranej Eurowizji w 1979 roku, Izrael nie był w stanie zorganizować konkursu drugi raz z rzędu. Gospodarzami zostali Holendrzy. Ponadto, data 25. Eurowizji w 1980 roku zbiegła się ze świętem narodowym Izraela, co spowodowało wycofanie się kraju z konkursu. Brak Izraela wykorzystała Turcja, która wróciła po rocznej nieobecności. Z okazji skorzystał również marokański nadawca SNRT, który wyselekcjonował Samirę Bensaïd jako reprezentantkę Maroko w Hadze. Z piosenką „Bitaqat Hob”, pierwszą w historii w języku arabskim, zajęła 18. miejsce na 19 uczestników, zdobywając tylko 7 punktów – wszystkie od Włoch. Marokańskie jury 12 punktami uhonorowało Turcję, która śpiewała o ropie naftowej. Zwycięzca Johnny Logan nie otrzymał od Maroko żadnego punktu.

WYCOFANIE SIĘ

W 1981 roku telewizja SNRT zapowiedziała wycofanie się z konkursu ze względu na słaby wynik. Decyzję o wycofaniu się na zawsze podjął ówczesny król Maroko Hassan II. Nie trudno domyślić się, że powodem mógł być też także powrót Izraela do stawki konkursowej.

PLANY POWROTU

Powrót Maroko do Eurowizji byłby możliwy, gdyby do Europejskiej Unii Nadawców dołączyła telewizja Two Morocco Television (2M TV) – konkurencja do SNRT. Starania rozpoczęła w 2008 roku, jednak sprzeciwiają się im marokańskie władze. Co roku wynikają dyskusje nad udziałem Maroko. Fani Eurowizji często sugerują, że w razie powrotu, kraj ten powinna ponownie reprezentować Samira Bensaïd, która pomimo słabego wyniku w 1980 roku, osiągnęła wielki sukces w ojczyźnie i innych krajach na północy Afryki.

Samira Bensaid ze statuetką podczas Beirut International Awards Festivals, 2011

TUNEZJA

Tunezja zgłosiła chęć udziału w 22. Konkursie Piosenki Eurowizji w 1977 roku. Został dla niej wylosowany czwarty numer kolejności startowej. Tuż przed finałem konkursu w Londynie, nadawca ERTT wycofał się z udziału bez żadnych oficjalnych powodów. Prawdopodobnie Tunezja nie wzięła udziału ze względu na obecność Izraela. 18 czerwca 2007 roku telewizja ERTT poinformowała, że Tunezja ze względu na prośbę od rządu, nigdy nie podejmie ponownej próby startu w Eurowizji.

LIBAN

PLANY DEBIUTU I WYBÓR PIOSENKI

Liban zdecydował się na udział w 50. Eurowizji w 2005 roku. Aline Lohaud została wewnętrznie wybrana na reprezentantkę kraju, a jej francuskojęzyczna propozycja “Quand tout s’enfuit” znalazła się na oficjalnej liście uczestników. 15 grudnia 2004 roku ze względów finansowych Télé Liban wycofała się z udziału, jednak po kilku dniach została przekonana do powrotu oraz zaprzeczyła, że powodem opuszczenia Eurowizji w Kijowie miał być udział Izraela.

SKANDAL I WYCOFANIE SIĘ Z EUROWIZJI

Na początku marca 2005 roku oficjalna strona internetowa libańskiej telewizji nie uwzględniła Shiri Maimon z Izraela na liście uczestników. Pomimo tego, że udało się wymusić usunięcie owej listy ze strony, dyrekcja TL nie zgodziła się na pokazanie występu Izraela. Zgodnie z prawem obowiązującym w Libanie, publiczne użycie materiałów odnoszących się do nazwy państwa Izrael, jest nielegalne. 18 marca telewizja ogłosiła ponownie wycofanie się z Eurowizji 2005. Wywołało to duże niezadowolenie Aline Lahoud i kompozytorów piosenki mającej reprezentować Liban. Kraj ostatecznie nie wystąpił w półfinale konkursu i został przez EBU ukarany brakiem zwrotu kosztów udziału i banem na udział w Eurowizji na kolejne 3 lata.

PO 2005 ROKU

W 2007 roku piosenkarz Mika – Anglik libańskiego zaoferował udział w Eurowizji 2008 w barwach Libanu, pomimo bana Tele Liban. Wywołało to duże zainteresowanie, gdyż Mika wielokrotnie był nagradzany w światowych konkursach. W 2007 roku wygrał World Music Awards w trzech kategoriach. Do Europejskiej Unii Nadawców mógłby dołączyć inny nadawca publiczny z terytorium Libanu. Tak się jednak nie stało i kraj nigdy ponownie nie wyraził chęci wzięcia udziału w Konkursie Piosenki Eurowizji.

Mika Cannes 2014.jpg
Mika na festiwalu w Cannes, 2014

KATAR

W dzień pierwszego półfinału Eurowizji 2009 w Moskwie, Qatar Radio ogłosiło chęć dołączenia na stałe do Europejskiej Unii Nadawców, co umożliwiłoby start kraju w Eurowizji 2011 lub nawet 2010. Do Moskwy pojechali przedstawiciele tego nadawcy, a przed Eurowizją nadawana była audycja “12pointsqatar”. Mimo wszystko kraj ten nie poczynił starań do wzięcia udziału w Eurowizji, lecz nadal pozostaje członkiem stowarzyszonym EBU. Być może w przyszłości zobaczymy ten kraj na eurowizyjnej scenie.

Udział w Eurowizji możliwy jest dla: Algierii, Egiptu, Libii i Jordanii, których nadawcy są pełnymi członkami EBU, natomiast kraje te nie były i nie są zainteresowane udziałem w konkursie, choć w przeszłości sporadycznie go transmitowały.

Komentarze z Facebooka