Wymarzeni reprezentanci to cykl artykułów, w których nasza redakcja wybiera najlepszych artystów z różnych państw. To ich chcielibyśmy zobaczyć na eurowizyjnej scenie. Czy kiedyś się tam pojawią? Czekamy na to!

CZECHY

Lenny, a właściwie Lenka Filipová to czeska piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów, urodzona 25 września 1993 roku w Pradze. Lenny swoją przygodę z muzyką zaczęła w wieku czterech lat, kiedy to rozpoczęła naukę gry na pianinie. W późniejszych latach kontynuowała ją w szkole artystycznej. Uczęszczając do szkoły, artystka była również członkiem kółka teatralnego. W wieku szesnastu lat Lenka zaczęła grać w zespole i towarzyszyła matce w tourze po Europie, Australii, Ameryce i Kanadzie. W tym samym czasie wzięła udział w międzynarodowym konkursie dla kompozytorów, gdzie ze swoim utworem “You’re my Everything” udało jej się dotrzeć do półfinału. W roku 2013 piosenkarka podpisała kontrakt z wytwórnią Universal Music i w czerwcu tego samego roku wydała pierwsze EP. Artystka nie zwolniła tempa, bowiem w grudniu 2013 roku ukazało się jej drugie EP. Niecałe trzy lata później ukazał się pełnoprawny album Lenny, zatytułowany “Hearts”, który okazał się hitem. Przez następne kilka miesięcy artystka koncertowała.

Zeszłoroczny wymarzony reprezentant: Markéta Irglová

GRUZJA

Helen Kalandadze to gruzińska prezenterka oraz wokalistka. Urodziła się w stolicy Gruzji. Szkołę średnią ukończyła w Brukseli. W 2009 roku brała udział z gruzińskiej wersji Academy Star. Później rozpoczęła pracę jako prezenterka telewizyjna. Kalandadze przeprowadziła do Izraela, gdzie rozpoczęła swoją karierę muzyczną. W 2010 roku była chórzystką Sofii Nizharadze (“Shine”) podczas Eurowizji, która odbyła się w Norwegii. W 2013 roku wygrała gruzińską wersję programu Twoja twarz brzmi znajomo. W 2017 roku poprowadziła Eurowizję Junior w Tbilisi.  W 2017 roku wzięła udział w HaKokhac HaBa L’Eurovizion 2017 – preselekcjach w Izraelu.

Zeszłoroczny wymarzony reprezentant: Mariam Chachkniani

RUMUNIA

Antonia, a dokładniej Antonia Clara Iacobescu urodziła 12 kwietnia 1989 w Bukareszcie. Jest gwiazdą rumuńskiej muzyki, która staje się coraz bardziej rozpoznawalna na Bałkanach. Gdy miała pięć lat, rodzina Iacobescu przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych. Związali się z Utah i Las Vegas. Antonia skończyła tutaj szkołę średnią i rozpoczęła karierę. Od dziecka uczęszczała do szkoły muzycznej oraz zaczęła rozwijać się w modelingu. Gdy miała 18 lat, postanowiła powrócić do swojej ojczyzny. Poznała tu Toma Boxera, producenta i muzyka. Ich singiel “Morena” był ogromnym hitem także w Polsce, a młodej artystce otworzył drogę do prawdziwej kariery. Także Afrojack zwrócił na nią uwagę i stworzyli razem utwór “”Marionette”. Na swoim koncie, Antonia ma tylko jeden album studyjny “This is Antonia” z 2015 roku, jednak ilość ich hitowych piosenek jest o wiele większa. Są to m.in. “Hotel Lounge”, “Gresesc”, “Marabou”, “Tango”, “Hurricane” czy “Suna-ma”, które nagrała z mołdawską grupą Carla’s Dreams. W prywatnym życiu, Antonia jest matką trójki dzieci, a jej obecnym partnerem jest Alex Velea, który często pojawia się w piosenkach i teledyskach rumuńskiej artystki.

Zeszłoroczny wymarzony reprezentant: Otilia Brumă

SZWAJCARIA

Luca Hänni urodził się 8 października 1994 roku w Bernie. Sam nauczył grać się na fortepianie i gitarze. W 2012 roku wygrał program Deutschland sucht den Superstar – niemiecki odpowiednik Idola. Jego pierwszy singiel “Don’t think about me” zdobył w ciągu kilka dni pierwsze miejsce w listach przebojów w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Luca został pierwszym od 52 lat Szwajcarem, który znalazł się na pierwszym miejscu we wszystkich 3 krajach jednocześnie. Wydał cztery albumy. Zajmuje się także modelingiem. Miał też styczność z Eurowizją – w 2017 roku ogłosił wyniki głosowania szwajcarskiego jury.

Zeszłoroczny wymarzony reprezentant: Bastian Baker

Zapraszamy do śledzenia dalszych artykułów z tegorocznej serii „Wymarzeni Reprezentanci”!

Przy części dziewiątej pracowali: Joanna Nowotka, Aleksandra Ciach, Kacper Grzegorczyk i Kamil Polewski.

Komentarze z Facebooka