Wymarzeni reprezentanci #10: Irlandia, Łotwa, Portugalia, Serbia

Wymarzeni reprezentanci to cykl artykułów, w których nasza redakcja wybiera najlepszych artystów z różnych państw. To ich chcielibyśmy zobaczyć na eurowizyjnej scenie. Czy kiedyś się tam pojawią? Czekamy na to!

IRLANDIA

Walking on Cars to pięcioosobowy zespół z Irlandii grający alternatywnego rocka. Członkami grupy są: Patrick Sheehy (wokal), Sorcha Durham (klawisze), Dan Devane (gitara), Paul Flannery (bas) oraz Evan Hadnett (perkusja). Zespół powstał w 2010 roku, kiedy to znajomi ze szkoły zaczęli wspólnie występować w klubach w rodzinnym mieście Dingle. W roku 2012 Walking on Cars wygrali konkurs Redbull Bedroom Jam 2012, w którym nagrodą było granie ich debiutanckiego singla “Catch Me If You Can” w rozgłośniach radiowych. W rezultacie utwór zajął 27. miejsce na narodowej liście przebojów, a także 1. w notowaniu iTunes. Dwa lata później, zespół wydał EP zatytułowane “Hand in Hand”. W roku 2016 grupa wydała “pełnoprawny” album “Everything This Wa”y na którym znalazło się 12 utworów.

Zeszłoroczny wymarzony reprezentant: Kodaline

ŁOTWA

MADARA, właściwie Madara Fogelmane, urodziła się w 1992 roku w Jełgawie na Łotwie. Wykonuje muzykę jazzową. W latach 2017-2018 wydała siedem klimatycznych utworów, m.in. “Balls” czy “Synergy”. Z kompozycją “Esamība” zakwalifikowała się do preselekcji eurowizyjnych Supernova 2018, w których zajęła trzecie miejsce. Przez wielu fanów była kandydatką do pewnej wygranej.  Na co dzień mieszka i tworzy jednak w Belgii oraz Holandii. Latem wydała piosenkę “Love song”. Charakterystyczny wygląd i gra na wiolonczeli najbardziej przykuwają uwagę w wizerunku MADARY!

Zeszłoroczny wymarzony reprezentant: Markus Riva

PORTUGALIA

Diogo Piçarra jest portugalskim piosenkarzem, gitarzystą i pianistą. W październiku skończy on 28 lat. W wieku 17 lat założył zespół Fora da Bóia. Później próbował swoich sił w programach typu talent-show. Dał się on poznać Portugalczykom poprzez dwukrotny udział w Idolu. Za pierwszym razem nie udało mu się dostać do stawki finałowej, natomiast za drugim razem wygrał cały program. Niepowodzeniem zakończył się udział w programie Operação Triunfo, gdzie nie awansował do kolejnego etapu. W 2014 roku wydał swój pierwszy minialbum “Session”, a rok później album “Espelho”. Była to najlepiej sprzedająca się płyta w Portugalii w 2015. Kilka miesięcy później artysta postanowił wydać rozszerzoną wersję tej płyty o siedem utworów. W 2017 wydał drugi album studyjny “Do=s”. Tak samo jak w przypadku pierwszego krążka, płyta doczekała się miana najlepiej sprzedającej się oraz reedycji poszerzonej o 7 utworów. Diogo próbował swoich sił także w portugalskich preselekcjach do Eurowizji 2018. Po wygranym półfinale wycofał się ze względu na oskarżenia, iż jego piosenka jest plagiatem.

Zeszłoroczny wymarzony reprezentant: Best Youth

SERBIA

Seka Aleksić urodziła się 23 kwietnia 1981 roku na terenie obecnej Bośni i Hercegowiny (jej matka pochodzi z Serbii, a ojciec jest Bośniakiem), jednak obecnie mieszka w Serbii i to tu zdobyła największą popularność. Jej piosenki są grane także w wielu krajach byłej Jugosławii, gdzie ma status gwiazdy. Swoją przygodę z muzyką rozpoczynała w małych, bośniackich knajpach, pomagając finansowo rodzinie. Potem wyjechała do Szwajcarii, aby rozwijać się wokalnie. Od początku kariery łączyła pop z folkiem. W 2002 roku wydała debiutancki album “Idealno tvoja”, jednak to wydany rok później “Balkan” przyniósł jej miano gwiazdy. Na swoim koncie ma jeszcze sześć innych płyt, a ostatnią nagrała w 2017 roku. Do jej największych hitów zaliczyć można takie utwory jak: “Crnooka”, “Crveni ruz”, “Evo” czy “Lek za spavanje”. Oprócz tego, Seka gra w filmach i często pojawia się w telewizji. Miała także swój reality show Moja desna ruka.

Zeszłoroczny wymarzony reprezentant: Katarina Grujić

Zapraszamy do śledzenia dalszych artykułów z tegorocznej serii „Wymarzeni Reprezentanci”!

Przy części dziesiątej pracowali: Joanna Nowotka, Aleksandra Ciach, Wojtek Olszowski i Kamil Polewski.

Komentarze z Facebooka

Przejdź do paska narzędzi