Od ubiegłego roku reality show “Operación Triunfo” wnosi swój ogromny wkład w eurowizyjny świat. Otóż zwycięzca tego konkursu zostaje automatycznie wybrany jako hiszpański reprezentant. Jednak po ostatnim słabym wyniku TVE postanowiło ulepszyć całą formę preselekcji. Postanowiono, że piosenka w tym roku będzie wybierana na dwa sposoby.

Jako pierwsze zostaną ogłoszone zgłoszenia publiczne. Twórca danego utworu będzie mógł zgłosić swoją piosenkę za pomocą internetowego formularza. Czas na wysłanie swojej propozycji zaczyna się 1 listopada, a kończy 14 dni później. Pięcioosobowa komisja wybierze tylko 10 piosenek spośród wszystkich publicznych zgłoszeń. W tym samym czasie zostanie także zaproszone grono znanych artystów z branży muzycznej, którzy będą mieli za zadanie napisać utwory dla członków programu. Ze wszystkich ułożonych dzieł tylko 10 z nich zostanie zatwierdzonych dla każdego z uczestników.

Wszystkie dwadzieścia piosenek zostanie równolegle rozdzielone pomiędzy każdego z artystów do nagrania ich w studiu. Ich publikacja zostanie zamieszczona na stronie http://www.rtve.es/television/ot/ . Każdy ze słuchaczy będzie mógł zagłosować tam na swój ulubiony utwór. Piosenki na podium zostaną automatycznie zakwalifikowane na eurowizyjną galę programu. Dopełnienie stawki nastąpi za pośrednictwem jury, które wybierze pozostałe 7 utworów.

10 piosenek zostanie nam zaprezentowane 10 grudnia i to właśnie któraś z nich powalczy o bilet do Tel Avivu.

Obecnie Hiszpania ma za sobą już 58 startów (pierwszy w 1961 roku). Wygrała dwukrotnie z piosenkami  “La, la, la” (1968 rok) oraz “Vivo Cantado” (1969 rok). Jest ona także jednym z 5 państw nazywanych “Wielką 5” (Są to państwa, które nie biorą udziału w półfinałach i automatycznie zostają wpisane do finałowej stawki). Wpisała się także do grona “klubu zero”, ponieważ aż trzykrotnie kończyła swoją eurowizyjną przygodę z zerową stawką punktową.

Czy nowe preselekcje pozwolą Hiszpanii sięgnąć po kolejne zwycięstwo? Który z uczestników OT 2018 sięgnie po wygraną w tej edycji? Jedno jest pewne – wybór nie będzie czystym przypadkiem i Hiszpania na pewno będzie liczyła się w tegorocznej stawce.

Komentarze z Facebooka