Na dorosłej Eurowizji Polska zadebiutowała w 1994 roku utworem “To nie ja!” w wykonaniu Edyty Górniak. To wydarzenie zna większość Polaków. Wielu ludzi pamięta, jak prawie ćwierć wieku temu kibicowało polskiej reprezentantce. Jednak jak wyglądał debiut Polski i jej dalsze zmagania na dziecięcej Eurowizji?

DEBIUT

Polska należała do krajów, które wzięły udział w pierwszej edycji Konkursu Piosenki Eurowizji Dla Dzieci w 2003 roku. Odbyły się krajowe eliminacje, które wygrała Katarzyna Żurawik z piosenką “Coś mnie nosi”. W Kopenhadze wystąpiła jako siódma w kolejności i z dorobkiem 3 punktów (wszystkie od Białorusi) zajęła ostatnie, czyli 16. miejsce.

2004

W 2004 roku polskie preselekcje wygrała formacja KWADro z piosenką “Łap życie”. W finale konkursu w Lillehammer wystąpiła jako ósma w kolejności i z wynikiem 3 punktów (2 od Francji i 1 od Białorusi) zajęła ex aequo z Łotwą ostatnie – 17. miejsce.

PRZERWA

W 2005 roku, po zajęciu dwa razy z rzędu ostatniego miejsca, Telewizja Polska podjęła decyzję o wycofaniu się z Eurowizji Junior. Konkurs przestał być transmitowany. Choć rozważano powrót w 2008 roku, doszło do niego dopiero 8 lat później. 30 sierpnia 2016 roku potwierdzono powrót Polski do Eurowizji Junior.

2016

Krajowe Eliminacje do Eurowizji Junior 2016 odbyły się w holu siedziby TVP w Warszawie 15 października. Udział wzięło 9 wykonawców, a o zwycięzcy zadecydowało jury w składzie: Marcin Kusy, Margaret i Anna Wyszkoni i telewidzowie. Wygrała Olivia Wieczorek z utworem “Nie zapomnij” autorstwa Piotra Rubika i Damiana Grabowskiego. W Valettcie Polka wystąpiła jako ósma i uplasowała się na 11. miejscu z 60 punktami, na które złożyły się: 21 punktów od dorosłych jurorów (12. miejsce), 36 punktów od dziecięcych jurorów (11. miejsce; w tym 12 punktów od Armenii i 10 od Izraela) oraz 3 punkty (11. miejsce) od Panelu Ekspertów.

2017

Krajowe Eliminacje do 15. Eurowizji Junior odbyły się 1 października 2017 roku. Wzięło w nich udział 10 uczestników. W jury zasiedli: Artur Orzech, Sylwia Lipka i Natalia Szroeder. Po zsumowaniu głosów widzów i jurorów, preselekcje zwyciężyła Alicja Rega z kompozycją “Mój dom”. W Tbilisi wystąpiła jako druga w kolejności i z wynikiem 138 punktów zajęła 8. miejsce, najwyższe w krótkiej historii polskich startów. W głosowaniu jury zdobyła 77 punktów (w tym 12 od Irlandii, 10 od Holandii, czy 8 od Albanii), czyli 7. miejsce, z kolei głosowanie online dało jej 61 punktów (ok. 6,6% głosów), czyli również 7. miejsce.

2018

W tym roku decyzja o polskim reprezentancie nie nadchodziła bardzo długo. Ostatecznie, plotki się potwierdziły – 21 września ogłoszono, że Polskę reprezentowała będzie zwyciężczyni The Voice Kids Roksana Węgiel. Tytuł jej piosenki brzmi “Anyone I want to be”. Ceremonia otwarcia już w najbliższy poniedziałek, a próby ruszają we wtorek! Głosowanie online otwarte będzie w piątek, a transmisja na żywo Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2018 już w niedzielę 25 listopada o 16:00 na antenie TVP ABC, TVP HD i TVP Polonia!

Komentarze z Facebooka