Emocje po zwycięstwie już opadają. Jednakże teraz pojawia się pytanie gdzie i czy w ogóle Eurowizja Junior pojawi się w Polsce! W poniższym artykule wskażemy najbardziej prawdopodobne miejsca.

O szczegółach organizacji przez Polskę konkursu mamy się dowiedzieć podczas “Sylwestra Marzeń”, który odbędzie się w Zakopanem. Tam też wystąpi Roksana Węgiel. Czytając cytowane słowa można wywnioskować, że prezes TVP – Jacek Kurski, zrobi wszystko, by organizacja przypadła właśnie nam. Zatem sprawdźmy dokąd Roksana Węgiel może sprowadzić Eurowizję!

Telewizja Polska wyrazi gotowość do organizacji koncertu finałowego Eurowizji Junior 2019. Oczywiście wymaga to zgody Europejskiej Unii Nadawców. Ale jesteśmy gotowi i będziemy aplikować do EBU. – Czytamy na: wirtualnemedia.pl

Warszawa

Niestety wszystko wskazuje na to, że w stolicy konkurs się nie odbędzie. Na łamach wirtualnemedia.pl Jacek Kurski powiedział:

Słabością Warszawy jest brak profesjonalnej hali widowiskowo-sportowej. Torwar ma słabą akustykę i średnio nadaje się do takiego show.

Warszawski "Torwar" (fot. Adrian Grycuk)
Warszawski “Torwar” (fot. Adrian Grycuk)

Wykluczamy również opcję Stadionu Narodowego, ze względu na to, że zgodnie z regulaminem arena musi posiadać stały dach, a nie rozkładany, jak w przypadku powyższego obiektu.

 

Kraków

Najczęściej mówiąc o przypuszczalnym mieście-organizatorze wspomina się Kraków i tutejszą Tauron Arenę. Jest to największa pod względem pojemności hala widowiskowo-sportowa w Polsce. Maksymalna liczba miejsc szacowana jest na 20.400, gdzie w Mińsku, na tegorocznej Eurowizji Junior było to 15.000. Warto również wspomnieć, że jest to miejsce gdzie występowały jedne z największych gwiazd światowej muzyki, m.in.: Justin Bieber, Katy Perry, Queen, Linkin Park, Martin Garrix i wiele, wiele więcej. Kraków według statystyk jest również miastem, które każdego roku przyciąga największe ilości turystów z całego świata.

Nagranie z koncertu Katy Perry, który miał miejsce w 2015 roku na powyższej hali.

Tauron Arena (fot. Marek Slusarczyk)
Tauron Arena (fot. Marek Slusarczyk)

 

Gliwice

Arena Gliwice jest uważana za jedną z największych hal widowiskowo-sportowych w Polsce. Jej pojemność szacuje się na niespełna 17.200 miejsc. Jest to nieco więcej niż w przypadku Mińska. Obiekt wygląda imponująco, aczkolwiek transport lotniczy do tego miasta nie zachwyca. Najbliższy port lotniczy znajduje się bowiem ok. 40 km od tego miejsca. Oddano ją do użytku w maju tego roku i wystąpił na niej Armin van Buuren.

Nagranie pochodzące z jednego z koncertów na Arenie Gliwice.

Arena Gliwice (fot. Pawel Niemczuk)

 

Łódź

Łódzka Atlas Arena jest w stanie pomieścić ok. 13.800 ludzi, co już wynosi mniej niż w przypadku tegorocznej Eurowizji Junior. Jednakże ze względu na lokalizację miasta i jego wielkość, przez wielu jest również brane pod uwagę. Na owym obiekcie koncertowali m.in. Justin Bieber, Shakira i Rihanna. Zważając na wysokie oczekiwania co do organizacji przez Polskę tego konkursu, wielkość może nie być zadowalająca.

Koncert Shakiry na Atlas Arenie w 2011 roku.

Atlas Arena w Łodzi (fot. “Stevenlodz”)

 

Gdańsk i Sopot

Chęć organizacji może wyrazić również trójmiejska Ergo Arena, której całkowita wielkość szacowana jest na 15.000, co stanowi taką samą liczbę jak tegoroczny obiekt. Atrakcyjne jest również położenie obu miast. Warto dodać, że na tej hali zorganizowano już masę koncertów, m.in: Lady Gagi, czy Ozzy’ego Osbourne’a.

Nagranie z koncertu Lady Gagi z 2010 roku.

Ergo Arena (fot. “Lisarlena”)

Katowice

Katowicki “Spodek” jest bardzo często wymieniany jako potencjalny obiekt, w którym Eurowizja Junior 2019 mogłaby się odbyć. Jednakże ze wszystkich powyższych jest on najmniejszy. Jego całkowita pojemność szacowana jest na 11.500. Dlaczego jest brany pod uwagę? Może ze względu na lokalizację, bliskość lotniska, czy bardzo charakterystyczny wygląd. W tym miejscu miał miejsce m.in. pierwszy koncert Metallici w Polsce.

Koncert Dawida Podsiadło zorganizowany w katowickim “Spodku”.

“Spodek” w Katowicach (fot. “WhiskeySix”)

 

Inne miasta

Inne miejscowości, takie jak: Częstochowa, Bydgoszcz, Toruń, Płock, Gdynia, Szczecin, Zielona Góra, Rzeszów, Poznań, Włocławek, Wrocław, czy Opole – odrzuciliśmy ze względu na mniejszą pojemność obiektów sportowo-widowiskowych niż wymienione w artykule. Co oczywiście nie oznacza, że konkurs nie może odbyć się w tych, które wstępnie odrzuciliśmy.

Będziemy na bieżąco śledzić nowinki związane z organizacją konkursu w Polsce.

 

Obrazek wyróżniający: Przemysław Jahr

Komentarze z Facebooka